Wed 9 Jan 2019 | 07:26

Referees to 13 January 2019

Referees to 13 January 2019
Wed 9 Jan 2019 | 07:26
Referees to 13 January 2019
SHARE

European action is back in the Champions Cup, the Challenge Cup and the Continental Shield. It is the penultimate round of pool play.

There are five pools. The top sides in each pool with their log points in brackets are:

Pool 1: Toulouse (17, Leinster (15)
Pool 2: Munster (12), Castres (9). Exeter and Gloucester each have 8 points.
Pool 3: Saracens (18), Glasgow (14)
Pool 4: Racing (19), Ulster (14)
Pool 5: Edinburgh (15), Montpellier (11)

The top matches are Toulouse vs Leinster and Racing vs Ulster while the two Pool 2 matches could produce shake-ups.

International

Heineken Champions Cup, Round 5

Gloucester vs Munster at Kingsholm
Referee: Romain Poite (France)
Assistant referees: Andrea Piardi (Italy), Vincenzo Schipani (Italy)
Television match official: Stefano Pennè (Italy)
Citing commissioner: John Montgomery (Scotland)

Montpellier vs Newcastle Falcons at GGL Stadium
Referee: Marius Mitrea (Italy)
Assistant referees: Andrea Piardi (Italy), Vincenzo Schipani (Italy)
Television match official: Stefano Pennè (Italy)
Citing commissioner: Stefano Marrama (Italy)

Leinster vs Toulouse at RDS Arena
Referee: Luke Pearce (England)
Assistant referees: Tom Foley (England), Jonathan Healy (England)
Television match official: Graham Hughes (England)
Citing commissioner: Shaun Gallagher (England)

Bath vs Wasps at Recreation Ground
Referee: Ben Whitehouse (Wales)
Assistant referees: Craig Evans (Wales), Wayne Davies (Wales)
Television match official: Ian Davies (Wales)
Citing commissioner: Tim Lowry (Ireland)

Ulster vs Racing 92 at Kingspan Stadium
Referee: Matthew Carley (England)
Assistant referees: Andrew Jackson (England), Hamish Smales (England)
Television match official: Geoff Warren (England)
Citing commissioner: John Byett (England)

Scarlets vs Leicester Tigers at Parc y Scarlets
Referee: Mathieu Raynal (France)
Assistant referees: Thomas Charabas (France), Vincent Blasco Baqué (France)
Television match official: Philippe Bonhoure (France)
Timekeeper: Terry Thomas (Wales)
Citing commissioner: Francesco Grillo (Italy)

Toulon vs Edinburgh at Stade Felix-Mayol
Referee: Wayne Barnes (England)
Assistant referees: Anthony Woodthorpe (England), Simon McConnell (England)
Television match official: Rowan Kitt (England)
Citing commissioner: Paul Hull (England)

Exeter Chiefs vs Castres Olympique at Sandy Park
Referee: George Clancy (Ireland)
Assistant referees: Sean Gallagher (Ireland), Mark Patton (Ireland)
Television match official: Olly Hodges (Ireland)
Citing commissioner: Eddie Walsh (Ireland)

Lyon vs Saracens at Matmut Stadium de Gerland
Referee: Andrew Brace (Ireland)
Assistant referees: Joy Neville (Ireland), Nigel Correll (Ireland)
Television match official: Simon McDowell (Ireland)
Citing commissioner: Peter Ferguson (Ireland)

Glasgow Warriors vs Cardiff Blues at Scotstoun Stadium
Referee: JP Doyle (England)
Assistant referees: John Meredith (England), Phil Watters (England)
Television match official: David Grashoff (England)
Citing commissioner: Murray Whyte (Scotland)

Challenge Cup, Round 5

La Rochelle vs Zebre at Stade Marcel Deflandre
Referee: Craig Maxwell-Keys (England)
Assistant referees: Adam Leal (England), Paul Dix (England)
Television match official: Trevor Fisher (England)
Citing commissioner: Paul Minto (Scotland)

Perpignan vs Bordeaux-Bègles at Stade Aimé Giral
Referee: Karl Dickson (England)
Assistant referees: Christophe Ridley (England), Ian Tempest (England)
Citing commissioner: Wayne Sheridan (Ireland)

Dragons vs Timisoara Saracens at Rodney Parade
Referee: Ludovic Cayre (France)
Assistant referees: Jonathan Dufort (France), Nicolas Datas (France)
Timekeeper: Wil Evans (Wales)
Citing commissioner: James Hall (England)

Stade Français vs Pau at Stade Jean Bouin
Referee: Dan Jones (Wales)
Assistant referees: Dewi Phillips (Wales), Ben Breakspear (Wales)
Citing commissioner: Maurizio Vancini (Italy)

Enisei-STM vs Bristol Bears at Yug Stadium
Referee: Nika Amashukeli (Georgia)
Assistant referees: Tornike Gvirjishvili (Georgia), Irakli Tchanukvadze (Georgia)
Citing commissioner: Roberto Carra (Italy)

Benetton vs Agen at Stadio Comunale di Monigo
Referee: Ben Blain (Scotland)
Assistant referees: Finlay Brown (Scotland), Hollie Davidson (Scotland)
Television match official: Neil Patterson (Scotland)
Citing commissioner: Beth Dickens (Scotland)

Harlequins vs Grenoble at The Twickenham Stoop
Referee: Mike Adamson (Scotland)
Assistant referees: Lloyd Linton (Scotland), Dave Sutherland (Scotland)
Citing commissioner: Paul Thomas (Wales)

Connacht vs Sale Sharks at Pool 3 The Sportsground
Referee: Pierre Brousset (France)
Assistant referees: Adrien Descottes (France), Flavien Hourquet (France)
Citing commissioner: John Charles (Wales)

Ospreys vs Worcester Warriors at Liberty Stadium
Referee: Alexandre Ruiz (France)
Assistant referees: Laurent Cardona (France), Luc Ramos (France)
Timekeeper: Keith Davies (Wales)
Citing commissioner: Patrice Frantschi (France)

Clermont Auvergne vs Northampton Saints at Stade Marcel-Michelin
Referee: John Lacey (Ireland)
Assistant referees: Frank Murphy (Ireland), Jonny Erskine (Ireland)
Television match official: Brian MacNeice (Ireland)
Citing commissioner: Richard McGhee (Scotland)

Continental Shield, Round 5

Locomotive Tbilisi vs Fiamme Oro Rugby at Avchala Rugby Stadium
Referee: Sara Cox (England)
Assistant referees: George Selwood (England), Clare Daniels (England)
Assessor: Andy Clift (Scotland)

Petrarca vs Rovigo Delta at Argos Arena
Referee: Shota Tevzadze (Georgia)
Assistant referees: Ilia Mzhavanadze (Georgia), Onise Mogelashvili (Georgia)
Assessor: Gabriele Villari (Italy)

Domestic

England

Championship, Round 11

London Scottish vs Hartpury College at Athletic Ground, Richmond
Referee: Simon Harding
Assistant referees: Alexander Thomas, Nigel Carrick
Assessor: Stephen Leyshon

Jersey vs Nottingham at St Peter
Referee: Dean Richards
Assistant referees: Matt Turvey, William Burton
qqLloyd Jackson

Bedford vs Ealing Trailfinders at Goldington Road
Referee: Michael Hudson
Assistant referees: Shane Lewis, Ian Bibey
Assessor: Sam Collins

Coventry vs Doncaster at Butts Park Arena
Referee: Tim Wigglesworth
Assistant referees: Fergus Kirby, Darryl Chapman
Assessor: David Morgan
Coach: Roger Goodliffe

Yorkshire Carnegie vs Cornish Pirates at Headingley Stadium
Referee: Matthew O’Grady
Assistant referees: Gregory Garner, Simon Park
Assessor: Brian Campsall

London Irish vs Richmond at Madejski Stadium
Referee: Neil Chivers
Assistant referees: Peter Brunt, Nick Marshall
Assessor: Andrew Vertigan
Coach: Peter Huckle

Women’s Premiership

Richmond vs Wasps Ladies
Referee: Calum Howard 
Assistant referees: Christopher Bartlett, Paul Carroll

Laura Pettingale
Referee: Ian Roberts
Assistant referees: Thomas Falkingham, Stephen Ward

Firwood Waterloo Ladies vs Bristol Bears Women
Referee: Andrew Smith 
Assistant referees: Colin Burrell, Laurence Pearson

Saracens Women vs Harlequins Ladies
Referee: Charles Gayther 
Assistant referees: Michael Woods, James Cornell

Darlington Mowden Park Sharks vs Loughborough Lightning
Referee: Chris Bloomfield
Assistant referees: Dean Lythgoe, Carl Walsh

France

Pro D2, Round 17

Brive vs Biarritz at Stadium Municipal
Referee: Mathieu Noirot
Assistant referees: Frédéric Bouzac, Philippe Milani

Oyonnax vs Colomiers at Stade Charles Mathon
Referee: Laurent Millotte
Assistant referees: Thomas Chereque, Mourad Gharbi Tarchouna

Aurillac vs Angoulême at Stade Jean-Alric
Referee: Régis Guatelli
Assistant referees: Laurent Carrillo, Baptiste Abel Coindoz

Bayonne vs Montauban at Stade Jean Dauger
Referee: Sébastien Minery
Assistant referees: Jonathan Gasnier, Sylvain Jaymes

Vannes vs Provence Rugby at Stade de la Rabine
Referee: Thierry Mallet
Assistant referees: Jean Lespes, Marc Lalaude

Massy vs Bourg-en-Bresse at Stade Jules Ladoumègue
Referee: Cédric Clave
Assistant referees: Benoît Rousselet, Jérôme Favre

Mont-de-Marsan vs Nevers at Stade Guy Boniface
Referee: tba
Assistant referees: Mathieu Delpy, Christophe Gaillardon

Béziers vs Carcassonne at Stade de la Méditérranée
Referee: Vivien Praderie
Assistant referees: David Beun, Christophe Bats

Hong Kong

Premiership

Bloomberg HK Scottish vs Borrelli Walsh Tigers at SKM
Referee: Lawrence Wilkinson
Assistant referees: Rowan Turner, Dewi Rowlands
Assessor: Peter Hudson

Kerry Hotel Kowloon vs Herbert Smith Freehills HKU Sandy Bay at KP 1
Referee: Matt Rodden 
Assistant referees: Patrick Kwok, James Byatt
Assessor: Stan Harman

Natixis HKFC vs Societe Generale Valley at HKFC
Referee: Stephen Copeman 
Assistant referees: Mark Jackson, Edwarditzgerald
Assessor: Peter White

Ireland

All Ireland Bateman Cup, Group 1

Garryowen vs Lansdowne at Dooradoyle
Referee: Jonathan Peak

Armagh vs tba at Palace Grounds
Referee: Robert O’Sullivan

Portugal

CN Honra

AEIS Agronomia vs CDUP at Monsanto
Referee: Paulo Duarte 

Spain

División De Honor, Round 14

Hernani vs La Vila
Referee: Luis Muñoz (Madrid)
Assistant referees: Pedro Perez Gómez, José Maria Ferdinández Soria

VRAC Valladolid vs Cisneros
Referee: Iñigo Atorrasagasti (País Vasco)
Assistant referees: Aldai Ibisate, Juan Cruz Peña

UE Santboiana vs FC Barcelona
Referee: Alfonso Mirat (Madrid)
Assistant referees: Miguel Ferdinández Rodriguez, Cutillas López

Gernika vs Salvador
Referee: Marc Riera (Barca)
Assistant referees: Malcolm Van Steeden, Mullor

Alcobendas vs Ordizia
Referee: Félix Villegas (Valladolid)
Assistant referees: Francés, Manuel Aguiar

Indepen Santander vs Aparejad Burgos
Referee: Pedro Montoya (Vitoria)
Assistant referees: Manuel Bartolomé, Erlantz Morentin

División De Honor Femenina, Round 10

Com Cisneros vs Inef L’Hospitalet
Referee: Luis Ferdinández Díaz (Madrid)

Majadahonda vs Xv Hortaleza
Referee: Luis García-Mon, (Madrid)

Xv Sanse Scrum vs Universitario Sevilla
Referee: Miguel Ferdinández Rodriguez (Madrid)

Univer Coruña vs Olímpico Pozuelo
Referee: Luis Santos (León)

División De Honor B, Round 14

Bera Bera vs Campus Ourense
Referee: Alberto Pérez Iglesia (Asturias)

VRAC Valladolid B vs Vigo
Referee: Arnaltz Bilbao (Guipúzcoa)

Durango vs Uribealdea
Referee: Iñaki Vergara (Guipúzcoa)

Zarautz vs Salvador B
Referee: Merino (Madrid)

Santander vs Eibar
Referee: Josué García Diez (Barcelona)

Crat A Coruña vs Getxo
Referee: Jorge Molpeceres (Barca)

L’Hospitalet vs CAU Valencia
Referee: Luis Lasala (Granada)

UER Montcada vs Poble Nou
Referee: Rafael Alcalde (Murcia)

UE Santboiana B vs Barbarians Calviá
Referee: Eki Fanlo (Guipúzcoa)

Valencia vs Fenix
Referee: José Luis Murillo (Barca)

BUC vs Sant Cugat
Referee: Joshua Bellido (Barcelona)

Tatami vs Les Abelles
Referee: Alberto Requena (Granada)

Olímpico Pozuelo vs Marbella
Referee: Enzo Cosse (Barcelona)

Cisneros B vs Jaen
Referee: Julio Aguirre (Barca)

Ad Ing Industriales vs Liceo Francés
Referee: Fernando Raposo (Valladolid)

Car Cáceres vs UR Almeria
Referee: Pedro Pérez Gómez (Toledo)

Alcobendas B vs Pozuelo
Referee: Jorge Garcia Criado (Baleares)

Ciencias vs Arquitectura
Referee: Joaquín Santoro (Valencia)

PV: 385


Referees To 13 January 2019 - England | Rugby365