Tue 11 Dec 2018 | 07:47

Referees to 15 December 2018

Referees to 15 December 2018
Tue 11 Dec 2018 | 07:47
Referees to 15 December 2018
SHARE

As Christmas gets closer, club rugby continues to rule. In the case of EPCR rugby, it is club rugby of the highest calibre.

Rugby is almost completely dormant in the Southern Hemisphere.

International

European Professional Club Rugby

Championship Cup, Round 4

Gloucester vs Exeter Chiefs at Kingsholme
Referee: Mathieu Raynal (France)
Assistant referees: Vincent Blasco Baqué (France), Cédric Marchat (France)
Television match official: Denis Grenouillet (France)
Timekeeper: Matthew Peters (England)
Citing commissioner: Eugene Ryan (Ireland)

Ulster vs Scarlets at Kingspan Stadium
Referee: Luke Pearce (England)
Assistant referees: JP Doyle (England), Karl Dickson (England)
Television match official: Graham Hughes (England)
Timekeeper: David Armstrong (Ireland)
Assessor: Clayton Thomas (Wales)
Citing commissioner: Buster White (England)

Glasgow Warriors vs Lyon at Scotstoun Stadium
Referee: Ben Whitehouse (Wales)
Assistant referees: Gwyn Morris (Wales), Aled Evans (Wales)
Television match official: Geoff Warren (England)
Citing commissioner: Shaun Gallagher (England)

Cardiff Blues vs Saracens at Cardiff Arms Park
Referee: Jérôme Garcès (France)
Assistant referees: Ludovic Cayre (France), Jonathan Dufort (France)
Television match official: Philippe Bonhoure (France)
Timekeeper: Reg Hughes (Wales)
Citing commissioner: Murray Whyte (Ireland)

Toulouse vs Wasps at Stade Ernest Wallon
Referee: Nigel Owens (Wales)
Assistant referees: Dan Jones (Wales), Wayne Davies (Wales)
Television match official: Brian MacNeice (Ireland)
Citing commissioner: Francisco Grillo (Italy)

Castres vs Munster at Stade Pierre Fabre
Referee: Wayne Barnes (England)
Assistant referees: Matthew Carley (England), Paul Dix (England)
Television match official: Rowan Kitt (England)
Citing commissioner: Chris Catling (England)

Leinster vs Bath at Aviva Stadium
Referee: Pascal Gaüzère (France)
Assistant referees: Maxime Chalon (France), Jean-Luc Rebollal (France)
Television match official: Éric Gauzins (France)
Timekeeper: Andrew Baird (Ireland)
Citing commissioner: John Montgomery (Scotland)

Leicester Tigers vs Racing 92 at Welford Road
Referee: George Clancy (Ireland)
Assistant referees: Stuart Gaffikin (Ireland), Paul Haycock (Ireland)
Television match official: Olly Hodges (Ireland)
Timekeeper: Paul Stanley (England)
Citing commissioner: Peter Ferguson (Ireland)

Montpellier vs Toulon at GGL Stadium
Referee: John Lacey (Ireland)
Assistant referees: tba, Mark Patton (Ireland)
Television match official: Simon McDowell (Ireland)
Assessor: Gareth Simmonds (Wales)
Citing commissioner: Tim Lowry Ireland)

Newcastle Falcons vs Edinburgh at Kingston Park
Referee: Alexandre Ruiz (France)
Assistant referees: Thomas Charabas (France), Luc Ramos (France)
Television match official: Éric Briquet-Campin (France)
Timekeeper: David Hudson (England)
Assessor: Michael Carroll (Ireland)
Citing commissioner: Jeff Mark (Wales)

Challenge Cup, Round 4

Agen vs Grenoble at Stade Armandie
Referee: Craig Evans (Wales)
Assistant referees: Mike English (Wales), Rhys Jones (Wales)
Citing commissioner: Alberto Recaldini (Italy)

Perpignan vs Connacht at Stade Aimee Giral
Referee: Ian Tempest (England)
Assistant referees: Adam Leal (England), Anthony Woodthorpe (England)
Citing commissioner: Andrew Pearce (England)

Stade Français vs Ospreys at Stade Jean Bouin
Referee: Mike Adamson (Scotland)
Assistant referees: Sam Grove-White (Scotland), Dave Sutherland (Scotland)
Citing commissioner: John Byett (England)

Timisoara Saracens vs Northampton Saints at Dan Paltinisanu Stadium
Referee: Joy Neville (Ireland)
Assistant referees: Jonny Erskine (Ireland), Richard Kerr (Ireland)
Citing commissioner: Wayne Sheridan (Ireland)

Clermont vs Dragons at Stade Marcel-Michelin
Referee: Tom Foley (England)
Assistant referees: Craig Maxwell-Keys (England), Simon Harding (England)
Television match official: Trevor Fisher (England)
Citing commissioner: Danae Zamboulis (England)

Harlequins vs Benetton at The Twickenham Stoop
Referee: Pierre Brousset (France)
Assistant referees: Adrien Descottes (France), Flavien Hourquet (France)
Television match official: Patrick Dellac (France)
Timekeeper: John Burtenshaw (England)
Citing commissioner: Paul Minto (Scotland)

Zebre vs Enisei-STM at Stadio Lanfranchi
Referee: Ben Blain (Scotland)
Assistant referees: Finlay Brown (Scotland), Hollie Davidson (Scotland)
Television match official: Neil Paterson (Scotland)
Citing commissioner: Olivier Seux (France)

Worcester Warriors vs Pau at Sixways
Referee: Ian Davies (Wales)
Assistant referees: Elgan Williams (Wales), Simon Rees (Wales)
Citing commissioner: John Charles (Wales)

Sale Sharks vs Bordeaux-Bègles at AJ Bell Stadium
Referee: Sean Gallagher (Ireland)
Assistant referees: Kieran Barry (Ireland), Chris Busby (Ireland)
Assessor: Gabriele Villari (Italy)
Citing commissioner: Eddie Walsh (Ireland)

La Rochelle vs Bristol Bears at Stade Marcel-Deflandre
Referee: Frank Murphy (Ireland)
Assistant referees: Eddie Hogan O’Connell (Ireland), Oisin Quinn (Ireland)
Television match official: Leo Colgan (Ireland)
Citing commissioner: Maurizio Vancini (Italy)
Assessor: Chris White (England)

Continental Shield

Rovigo vs Belgium Rugby Barbarians XV at Stadio Comune Mario Battaglini, Rovigo
Calvisano vs Locomotive Tbilisi at Pata Stadium, Calvisano

Domestic

England

Championship

Yorkshire Carnegie vs Coventry
Referee: Alexander Thomas
Assistant referees: William Burton, Gregory Garner
Assessor: Andrew Vertigan

Ealing Trailfinders vs Richmond
Referee: Neil Chivers
Assistant referees: Gareth Holsgrove, Lionel Spooner
Assessor: Stephen Leyshon

London Scottish vs Jersey Reds
Referee: Dean Richards
Assistant referees: Fergus Kirby, Ian Bibey
Assessor: David Morgan
Coach: Robin Goodliffe

Cornish Pirates vs London Irish
Referee: George Selwood
Assistant referees: Simon Adams, Nick Marshall
Assessor: Lloyd Jackson

Hartpury College vs Bedford Blues
Referee: Michael Hudson
Assistant referees: Peter Brunt, Simon Park
Assessor: Sam Collins
Coach: Peter Huckle

Doncaster Knights vs Nottingham
Referee: Matt Turvey
Assistant referees: Jamie Leahy, Nigel Carrick
Assessor: Peter Farrell
Coach: Jack Makepeace

Women’s Premiership

Loughborough Lightning vs Gloucester-Hartpury Women
Referee: Owen Taylor
Assistant referees: Leo Burton, tba
Assessor: Geoffrey Blackburn

Firwood Waterloo Ladies vs Harlequins Ladies
Referee: Benjamin Davis

Saracens vs Richmond
Referee: Benjamin Wilde
Assistant referees: Frank Venner, Paul Storey
Assessor: Glenn O’Hara

Darlington Mowden Park Sharks vs Bristol Bears Women
Referee: Nathan Howarth
Assistant referees: Michael Mulroy, Simon O’Neill

Worcester Valkyries vs Wasps Ladies
Referee: Andrew Smith
Assistant referees: David Philpot, tba

France

Pro D2

Béziers vs Nevers at Stade de la Méditérranée
Referee: Jonathan Gasnier
Assistant referees: David Beun, Thierry Devais

Angoulême vs Provence at Stade Chanzy
Referee: Mathieu Noirot
Assistant referees: Sylvain Brayelle, Gislain Elias

Brive vs Bourg-en-Bresse at Stadium Municipal
Referee: Vivien Praderie
Assistant referees: Laurent Millotte, Christian Coussan

Vannes vs Biarritz at Stade de la Rabine
Referee: Régis Guatelli
Assistant referees: Nicolas Datas, Bruno Esclavard

Bayonne vs Aurillac at Stade Jean Dauger
Referee: Ludovic Carrillo
Assistant referees: Sébastien Boyer, Christophe Bats

Massy vs Colomiers at Stade Jules Ladoumègue
Referee: Pierre-Baptiste Nuchy
Assistant referees: Stéphane Crapoix, Norbert Roche

Mont-de-Marsan vs Carcassonne at Stade Guy Boniface
Referee: Hervé Lasausa Lespy Labaylette
Assistant referees: Cyrille Clave, Walter Prache

Oyonnax vs Montauban at Stade Charles Mathon
Referee: tba

Hong Kong

Premiership

Natixis HKFC vs Bloomberg HK Scottish at HKFC
Referee: Tim Baker 
Assistant referees: Patrick Kwok, James Byatt
Assessor: Peter Hudson

Societe Generale Valley vs Kerry Hotel Kowloon at HV-6
Referee: Stephen Copeman 
Assistant referees: Mark Jackson, Andy Treloar
Assessor: Hugh Watkins

Tigers vs Herbert Smith HKU Sandy Bay at KP-1
Referee: Matt Rodden 
Assistant referees: Rob Patton, Malcolm Pratt
Assessor: Peter White

Ireland

Old Wesley vs St Mary’s College at Energia Park
Referee: Dermot Thomas Blake
Assessor: Ed Kenny

Buccaneers vs Ballymena at Dubarry Park
Referee: Cilian Hogan
Assessor: David Wilkinson

Naas vs Old Belvedere at Forenaughts
Referee: Chris Harrington
Assessor: Bertie Smith

Ballynahinch vs Malone at Ballymacarn Park
Referee: Ken Imbusch
Assessor: Ed Kenny

University College vs Garryowen at UCC Mardyke Grounds
Referee: Barrie O’Connell

Dublin University vs Lansdowne at College Park
Referee: Robert O’Sullivan

Shannon vs University College Dublin at Coonagh
Referee: Richard Horgan

Young Munster vs Clontarf at Tom Clifford Park
Referee: Nigel Correll

Terenure College vs Cork Constitution at Lakelands
Referee: Jonathan Peak
Assessor: Ken Henley-Willis

Banbridge vs Armagh at Rifle Park
Referee: Peter Martin

Italy

Coppa Italia, Round 4

Padova vs Verona
Referee: Manuel Bottino (Roma)
Assistant referees: Gianluca Gnecchi (Brescia), Marco Panin (Rovigo)

Mogliano vs San Donà
Referee: Carlo Pastore (Genova)
Assistant referees: Stefano Bolzonella (Cuneo), Matteo Giacomini (Treviso)

Emilia vs Toscana Aeroporti I Medicei
Referee: Federico Boraso (Rovigo)
Assistant referees: Stefano Pennè (Lodi), Francesco Crepaldi (Milano)

Viadana vs Lazio
Referee: Andrea Spadoni (Padova)
Assistant referees: Leonardo Faggionato (Vicenza), Matteo Locatelli (Bergamo)

Portugal

CN Honra, Round 6

Direito vs Belenenses at Tapada
Referee: Paulo Duarte

Cascais vs AEIS Agronomia at Campo Guia
Referee: Pedro Mendes Silva

CDUP vs Coimbra at Parq.Desp. Ramalde
Referee: João Costa

AEIS Técnico vs CDUL at Campo das Olaias
Referee: Guilherme Temudo 

Scotland

Premiership

Hawick vs Watsonians
Heriot’s vs Stirling County
Melrose vs Ayr
Glasgow Hawks vs Currie Chieftains
Boroughmuir vs Edinburgh Academical

Spain

División De Honor, Round 12

La Vila vs Cisneros
Referee: Pedro Montoya (Vitoria)
Assistant referees: Manuel Bartolomé, Erlantz Morentin

Hernani vs FC Barcelona
Referee: Félix Villegas (Valladolid)
Assistant referees: Francés, Manuel Aguiar

VRAC Valladolid vs Salvador
Referee: Jorge Molpeceres (Barca)
Assistant referees: Sánchez, Miguel Miró

UE Santboiana vs Ordizia
Referee: Iñaki Muñoz (Madrid)
Assistant referees: Pedro Pérez Gómez, José Maria Ferdinández Soria

Gernika vs Indepen. Santander
Referee: Alfonso Mirat (Madrid)
Assistant referees: Miguel Ferdinández Rodriguez, Cutillas López

Alcobendas vs Aparejad. Burgos
Referee: Arnaltz Bilbao (Guipúzcoa)
Assistant referees: Ruben Pardo, tba

División De Honor Femenina, Round 8

Cisneros vs Hortaleza
Referee: Gonzalo Pardo (Madrid)

Inef L’Hospitalet vs Universitario Sevilla
Referee: Eduardo Cousillas (Barcelona)

Majadahonda vs Crat Univer. Coruña
Referee: Santiago Merino (Madrid)

Sanse vs Olímpico Pozuelo
Referee: Ignacio Chaves (Madrid)

División De Honor B, Round 12

Campus Ourense vs Vigo
Referee: David Castro (Asturias)

Bera Bera vs Uribealdea
Referee: Manuel Gárate (Cantabria)

VRAC Valladolid B vs Salvador B
Referee: Joaquín Santos (León)

Durango vs Eibar
Referee: Alberto Pérez Iglesia (Asturias)

Zarautz vs Crat A Coruña
Referee: Miguel Ferdinández Rodriguez (Madrid)

Santander vs Getxo
Referee: Iñaki Muñoz (Madrid)

CAU Valencia vs Poble Nou
Referee: Jorge García Criado (Baleares)

L’Hospitalet vs Barbarians Calviá
Referee: Luis Garcia-Mon (Madrid)

UER Montcada vs Fenix
Referee: Luis Lasala (Granada)

UE Santboiana B vs Sant Cugat
Referee: Roger Parera (Barcelona)

Valencia vs Tatami
Referee: González Ribes (Valencia)

BUC vs Les Abelles
Referee: Pedro Pérez Gómez (Toledo)

Marbella vs Cisneros B
Referee: Iñaki Vergara (Guipúzcoa)

Olímpico Pozuelo vs Liceo Francés
Referee: Josué García Diez (Barcelona)

Jaen vs UR Almeria
Referee: Luis Santoro (Valencia)

Ing. Industriales vs Pozuelo
Referee: Iñaki Marquinez (Cantabria)

Car Cáceres vs Ciencias
Referee: Rafael Alcalde (Murcia)

Alcobendas B vs Arquitectura
Referee: Luis Ferdinández Díaz (Madrid)

Wales

Premiership

Merthyr vs Cardiff
Referee: Dewi Phillips 
Assistant referees: Aled Liddington, Chris Williams
Television match official: Sean Brickell

Bridgend vs Cross Keys
Referee: Jonathan Evans 
Assistant referees: Justin Williams, Simon Harris

Neath vs RGC
Referee: Simon Mills 
Assistant referees: Jason Morris, Robert Mota

Llandovery vs Bargoed
Referee: Richard Deacy 
Assistant referees: Elfyn Morris-Roberts, Matthew Evans

Swansea vs Aberavon
Referee: Stephen Allsop 
Assistant referees: Carwyn William, Mike Bulpitt

Ebbw Vale vs Llanelli
Referee: Ben Breakspear 
Assistant referees: Gavin Roberts, Marcus Richards

Pontypridd vs Bedwas
Referee: Tom Spurrier 
Assistant referees: Jason Bessant, Colin Kirkhouse
Television match official: Jon Mason

PV: 1380


Referees To 15 December 2018 - England | Rugby365