Tue 18 Dec 2018 | 07:55

Referees to 23 December 2018

Referees to 23 December 2018
Tue 18 Dec 2018 | 07:55
Referees to 23 December 2018
SHARE

As Christmas draws nearer, rugby’s minds turn more and more to the great happening at Bethlehem many years ago and the joys of being with loved ones in a great loving family around the world. We wish all in rugby and their loved ones a happy and blessed Christmas.

Most notably, the PRO14 is back in action this week with matches and match officials as close to home as possible.

International

PRO14, Round 11

Ospreys vs Scarlets at Liberty Stadium, Swansea
Referee: Ben Whitehouse (Wales)
Assistant referees: Nigel Owens (Wales), Tom Spurrier (Wales)
Television match official: Jon Mason (Wales)
Timekeeper: Wil Evans (Wales)
Assessor: Robert Davies (Wales)

Cardiff Blues vs Dragons at Cardiff Arms Park
Referee: Frank Murphy (Ireland)
Assistant referees: Mark Patton (Ireland), Tim Spurrier (Wales)
Television match official: Ian Davies (Wales)

Ulster vs Munster at Kingspan Stadium, Belfast
Referee: Sean Gallagher (Ireland)
Assistant referees: Nigel Correll (Ireland), Leo Colgan (Ireland)
Television match official: Brian MacNeice (Ireland)
Assessor: Bertie Smith (Ireland)

Edinburgh vs Glasgow Warriors, Murrayfield
Referee: Mike Adamson (Scotland)
Assistant referees: Lloyd Linton (Scotland), Keith Allen (Scotland)
Television match official: Andrew McMenemy (Scotland)

Leinster vs Connacht at RDS Arena, Dublin
Referee: George Clancy (Ireland)
Assistant referees: John Lacey (Ireland), Rob O’Sullivan (Ireland)
Television match official: Olly Hodges (Ireland)
Assessor: Tim O’Brien (Ireland)

Zebre vs Benetton at Estadio Sergio Lanfranchi, Parma
Referee: Marius Mitrea (Italy)
Assistant referees: Andrea Piardi (Italy) Manuel Bottino (Italy)
Television match official: Alan Falzone (Italy)

Domestic

England

Premiership

Worcester Warriors vs Northampton Saints
Referee: Wayne Barnes
Assistant referees: Paul Dix, Anthony Woodthorpe
Television match official: Rowan Kitt
Timekeeper: Matthew Peters
Assessor: Jerry Wallis

Sale Sharks vs Bristol Bears
Referee: John-Paul Doyle
Assistant referees: Adam Leal, Wayne Falla
Television match official: Trevor Fisher
Timekeeper: Anthony Turner
Assessor: Nigel Yates

Exeter Chiefs vs Saracens
Referee: Thomas Foley
Assistant referees: Christophe Ridley, Greg Macdonald
Television match official: Geoffrey Warren
Timekeeper: Laurie Bryant
Assessor: Anthony Spreadbury

Leicester Tigers vs Harlequins
Referee: Luke Pearce
Assistant referees: Craig Maxwell-Keys, Peter Allan
Television match official: David Grashoff
Timekeeper: Paul Stanley
Assessor: Gary Welsh

Wasps vs Bath
Referee: Matthew Carley
Assistant referees: Jonathan Healy, Roy Maybank
Television match official: Keith Lewis
Timekeeper: David Hudson
Assessor: Martin Fox

Newcastle Falcons vs Gloucester
Referee: Karl Dickson
Assistant referees: Hamish Smales, Philip Watters
Television match official: Sean Davey
Timekeeper: Malcolm Sinclair
Assessor: Andrew Vertigan

Championship

Ealing Trailfinders vs Jersey Reds
Referee: Anthony Woodthorpe
Assistant referees: George Selwood, Lionel Spooner
Assessor: Stephen Leyshon
Coach: Peter Huckle

Richmond vs Bedford Blues
Referee: Simon Harding
Assistant referees: Simon McConnell, Gareth Holsgrove
Television match official: Graham Hughes
Assessor: David Morgan
Coach: Robin Goodliffe

Nottingham vs Coventry
Referee: Tim Wigglesworth
Assistant referees: Matt Turvey, Darryl Chapman
Assessor: Peter Farrell
Coach: Jack Makepeace

Women

Premiership

Richmond vs Darlington Mowden Park Sharks
Referee: tba
Assistant referees: Tracy Pettingale, Ben McNamara

Harlequins Ladies vs Worcester Valkyries
Referee: Adam Wookey
Assistant referees: James Davies, Robert Carnell

Wasps Ladies vs Saracens Women
Referee: Fergus Kirby
Katherine Ritchie, James Pidding

Gloucester-Hartpury Women vs Firwood Waterloo Ladies
Referee: Jack Sutton
Assistant referees: Adam Nicholas, Kevin Williams

Bristol Bears vs Loughborough Lightning
Referee: Iain Kiy
Assistant referees: Thomas Falkingham, David Philpot

France

Top 14, Round

Agen vs Stade Français at Stade Armandie
Referee: Pierre Brousset
Assistant referees: Vincent Blasco-Baqué, Jean-Luc Rebollal
Television match official: Akim Hadj bachir

Toulon vs Lyon at Stade Mayol
Referee: Alexandre Ruiz
Assistant referees: Cédric Marchat, Frédéric Chazal
Television match official: Mourad Zitouni

Pau vs La Rochelle at Stade du Hameau
Referee: Mathieu Raynal
Assistant referees: Julien Castaignède, Arnaud Blondel
Television match official: Patrick Dellac

Racing 92 vs Perpignan at Paris La Défense Arena
Referee: Ludovic Cayre
Assistant referees: Hervé Lasausa Lespy Labaylette, Laurent Breil
Television match official: Denis Grenouillet

Grenoble vs Montpellier at Stade des Alpes
Referee: Thomas Charabas
Assistant referees: Cyrille Lafon, Jacques De Lemos
Television match official: Éric Gonthier

Castres vs Bordeaux-Bègles at Stade Pierre Fabre
Referee: Tual Trainini
Assistant referees: Maxime Chalon, Richard Duhau
Television match official: Éric Gauzins

Clermont vs Toulouse at Parc des Sports Marcel Michelin
Referee: Jérôme Garcès
Assistant referees: Jonathan Dufort, Bruno Gabaldon
Television match official: Éric Briquet-Campin

Pro D2, Round 16

Biarritz vs Mont-de-Marsan at Parc des Sports d’Aguilera
Referee: Frédéric Bouzac
Assistant referees: Jonathan Gasnier, Didier Dayre

Provence vs Bayonne at Stade Maurice David
Referee: Benoît Rousselet
Assistant referees: Thomas Chereque, Baptiste Abel Coindoz

Nevers vs Vannes at Stade du Pré Fleuri
Referee: Flavien Hourquet
Assistant referees: Alexis Darche, Benoît Traineau

Angoulême vs Massy at Stade Chanzy
Referee: David Beun
Assistant referees: Vivien Praderie, Pascal Vitrac

Carcassonne vs Aurillac at Stade Albert-Domec
Referee: Mathieu Delpy
Assistant referees: Laurent Carrillo, Johann Lobregat

Montauban vs Béziers at Stade Sapiac
Referee: Nicolas Datas
Assistant referees: Pierre Puharre, Christian Coussan

Colomiers vs Brive at Stade Michel Bendichou
Referee: Thierry Mallet
Assistant referees: Régis Guatelli, Denis Daste

Bourg-en-Bresse vs Oyonnax at Stade Marcel Verchère
Referee: Sébastien Boyer
Assistant referees: Laurent Millotte, Christophe Gaillardon

Italy

Top 12, Round 1

Emilia vs Mogliano
Referee: Matteo Liperini (Livorno)
Assistant referees: Riccardo Angelucci (Livorno), Lorenzo Imbriaco (Bologna)

Toscana Aeroporti I Medicei vs Petrarca
Referee: Andrea Piardi (Brescia)
Assistant referees: Federico Vedovelli (Sondrio), Filippo Bertelli (Brescia)

Fiamme Oro Rugby vs Lazio Rugby 1927
Referee: Vincenzo Schipani (Benevento)
Assistant referees: Antonino Nobile (Frosinone), Leonardo Masini (Roma)

Padova vs San Donà
Referee: Emanuele Tomò (Roma)
Assistant referees: Gabriel Chirnoaga (Roma), Giorgio Sgardiolo (Rovigo)

Rovigo vs Verona
Referee: Stefano Bolzonella (Cuneo)
Assistant referees: Gianluca Gnecchi (Brescia), Riccardo Bonato (Padova)

Viadana 1970 vs Calvisano
Referee: Federico Boraso (Rovigo)
Assistant referees: Manuel Bottino (Roma), Stefano Pennè (Lodi)

Spain

División De Honor, Round 13

Aparejad. Burgos vs La Vila
Referee: Iñigo Atorrasagasti (País Vasco)
Assistant referees: Jon Ibisate, Juan Cruz Peña

Cisneros vs Hernani
Referee: David Castro (Asturias)
Assistant referees: Belarmino Álvarez, Andrés Noriega

FC Barcelona vs VRAC Valladolid
Referee: Pedro Montoya (Vitoria)
Assistant referees: Manuel Bartolomé, Erlantz Morentin

Salvador vs UE Santboiana
Referee: Arnaltz Bilbao (Guipúzcoa)
Assistant referees: Ruben Pardo, tba

Ordizia vs Gernika
Referee: Félix Villegas (Valladolid)
Assistant referees: Francés, Manuel Aguiar

Indepen. Santander vs Alcobendas
Referee: Marc Riera (Barca)
Assistant referees: Malcolm Van Steeden, José Carlos Cuenca

División De Honor Femenina, Round 9

Olímpico Pozuelo vs Cisneros
Referee: Luis Garcia-Mon (Madrid)

Hortaleza vs Inef L’Hospitalet
Referee: Pedro Pérez Gómez (Toledo)

Universitario Sevilla vs Majadahonda
Referee: Alberto Requena (Granada)

Crat Univer. Coruña vs Sanse Scrum
Referee: Eduardo Cousillas (Barcelona)

División De Honor B, Round 13

Getxo vs Campus Ourense
Referee: Andrés Rodríguez Gutiérrez (Cantabria)

Vigo vs Bera Bera
Referee: Josué García Diez (Barca)

Uribealdea vs VRAC Valladolid B
Referee: Iñaki Marquinez (Cantabria)

Salvador B vs Durango
Referee: Ignacio Chaves (Madrid)

Eibar vs Zarautz
Referee: Andoni Susperregi (Guipúzcoa)

Crat A Coruña vs Santander
Referee: Fernando Raposo (Valladolid)

Les Abelles vs CAU Valencia
Referee: Luis Ferdinández Díaz (Madrid)

Poble Nou vs L’Hospitalet
Referee: Roger Parera (Barcelona)

Barbarians Calviá vs UER Montcada
Referee: Julio Aguirre (Barca)

Fenix vs UE Santboiana B
Referee: Jokin Osete (Navarra)

Sant Cugat vs Valencia
Referee: Manuel Gárate (Cantabria)

Tatami vs BUC
Referee: Luis Lasala (Granada)

Arquitectura vs Marbella
Referee: José Luis Murillo (Barcelona)

Cisneros B vs Olímpico Pozuelo
Referee: Óscar Martínez (Castellón)

Liceo Francés vs Jaen
Referee: Alberto Ruíz García (Vizcaya)

UR Almeria vs AD Ing. Industriales
Referee: Joshua Bellido (Barca)

Pozuelo vs Cáceres
Referee: Belarmino Álvarez

Ciencias vs Alcobendas B
Referee: Jorge García Criado (Baleares)

Wales

Premiership

Cross Keys vs Carmarthen
Referee: Aled Evans
Assistant referees: Ben Breakspear, Carwyn Roberts

Bridgend vs Neath
Referee: Adam Jones
Assistant referees: Jason Morris, Emyr Thomas

Bargoed vs Newport
Referee: Elgan Williams
Assistant referees: Stephen Allsop, Mark Butcher

RGC vs Swansea
Referee: Dewi Phillips
Assistant referees: Elgan William, Ceirion Parry

Cardiff vs Llandovery
Referee: Gwyn Morris
Assistant referees: Richard Deacy, Ian Jones

Aberavon vs Ebbw Vale
Referee: Mike English
Assistant referees: Simon Mills, Nathan Davies

Bedwas vs Merthyr
Referee: Dan Jones
Assistant referees: Dai Cambourne, Lee Parry

Llanelli vs Pontypridd
Referee: Elfyn Morris Roberts
Assistant referees: Richard Brace, Lloyd Hughes

PV: 434


Referees To 23 December 2018 - England | Rugby365