Tue 4 Dec 2018 | 03:09

Referees to 8 December 2018

Referees to 8 December 2018
Tue 4 Dec 2018 | 03:09
Referees to 8 December 2018
SHARE

World Rugby’s Sevens caravan moves down from Arabia to the bottom of Africa, European clubs are going into Round 3 of their Championship and Challenge Cup and the Varsity matches take place at Twickenham.

That is already a great deal to enhance the interest.

Andrew Brace is injured and his place is taken by Nigel Owens – not a bad replacement.

International

World Ruby’s Sevens Series

Round 2

Referees: James Doleman (New Zealand), Paulo Duarte (Portugal), Richard Haughton (England), Richard Kelly (New Zealand), Damon Murphy (Australia), Rasta Rasivhenge (South Africa), Matt Rodden (Hong Kong), Jérémy Rozier (France)

Under-20

Oceania Trophy

Round 1
Samoa vs Tonga at Marist Stadium, Apia
Referee: Kaveni Talemaivavalagi (Fiji)
Assistant referees: Fa’avae Neru (Samoa), Avi’i Fa’alupega (Samoa)
Assessors: Michael Tanzer (Australia), Tui Komiti (Samoa)

Round 2
Samoa vs Tonga at Marist Stadium, Apia
Referee: Kaveni Talemaivavalagi (Fiji)
Assistant referees: Alan Aiolupotea (Samoa), Posi Isamaeli (Samoa)
Assessor: Michael Tanzer (Australia)

Under-19

Ulster vs Australia at Queen’s University Belfast
Referee: Chris Busby (Ireland)

Ireland vs Australia at Energia Park
Referee: Jack Lewars (England)
Assistant referees: Richard Kerr, John Cole

Heineken Cup

Round 3

Edinburgh vs Newcastle Falcons at Murrayfield
Referee: Marius Mitrea (Italy)
Assistant referees: Andrea Piardi (Italy), Matteo Liperini (Italy)
Television match official: Stefano Pennè (Italy)
Citing commissioner: Tim Lowry (Ireland)

Scarlets vs Ulster at Parc y Scarlets
Referee: Alexandre Ruiz (France)
Assistant referees: Ludovic Cayre (France), Cédric Marchat (France)
Television match official: Éric Briquet-Campin (France)
Timekeeper: Terry Thomas (Wales)
Citing commissioner: Maurizio Vancini (Italy)

Exeter Chiefs vs Gloucester at Sandy Park
Referee: Pascal Gaüzère (France)
Assistant referees: Maxime Chalon (France), Jean-Luc Rebollal (France)
Television match official: Éric Gauzins (France)
Timekeeper: Andrew Pearce (England)
Citing commissioner: Stefano Marrama (Italy)

Lyon vs Glasgow Warriors at Matmut Stadium de Gerland
Referee: Matthew Carley (England)
Assistant referees: Greg Macdonald (England), Wayne Falla (England)
Television match official: Geoff Warren (England)
Citing commissioner: John Byett (England)

Bath vs Leinster at Recreation Ground
Referee: Mathieu Raynal (France)
Assistant referees: Pierre Brousset (France), Vincent Blasco Baqué (France)
Television match official: Philippe Bonhoure (France)
Timekeeper: Laurie Bryant (England)
Citing commissioner: Jeff Mark (Wales)

Toulon vs Montpellier at Stade Felix-Mayol
Referee: Luke Pearce (England)
Assistant referees: Andrew Jackson (England), Simon McConnell (England)
Television match official: Rowan Kitt (England)
Citing commissioner: Danae Zamboulis (England)

Wasps vs Toulouse at Ricoh Arena
Referee: John Lacey (Ireland)
Assistant referees: Nigel Correll (Ireland), Barrie O’Connell (Ireland)
Television match official: Olly Hodges (Ireland)
Timekeeper: Malcolm Sinclair (England)
Citing commissioner: Peter Ferguson (Ireland)

Munster vs Castres at Thomond Park
Referee: JP Doyle (England)
Assistant referees: Christophe Ridley (England), Paul Dix (England)
Television match official: David Grashoff (England)
Timekeeper: Jude Quinn (Ireland)
Assessor: Les Peard (Wales)
Citing commissioner: Francesco Grillo (Italy)

Saracens vs Cardiff Blues at Allianz Park, Barnet
Referee: Romain Poite (France)
Assistant referees: Cyril Lafon (France), Stéphane Boyer (France)
Television match official: Denis Grenouillet (France)
Timekeeper: Roy Marfleet (England)
Citing commissioner: Eugene Ryan (Ireland)

Racing vs Leicester Tigers at Paris La Defense Arena
Referee: Nigel Owens (Wales)
Assistant referees: Sean Gallagher (Ireland), Jonny Erskine (Ireland)
Television match official: Simon McDowell (Ireland)
Citing commissioner: Murray Whyte (Ireland)

Challenge Cup

Round 3

Pau vs Worcester Warriors at Stade du Hameau
Referee: Frank Murphy (Ireland)
Assistant referees: tba, Ken Imbusch (Ireland)
Assessor: Christophe Berdos (France)

Grenoble vs Agen at Stade des Alpes
Referee: Vlad Iordachescu (Romania)
Assistant referees: Alexandru Ionescu (Romania), Madalin Girbau (Romania)
Television match official: Patrick Dellac (France)

Enisei-STM vs Zebre at Yug Stadium, Sochi
Referee: Ian Tempest (England)
Assistant referees: Adam Leal (England), Hamish Smales (England)
Assessor: Bertie Smith (Ireland)

Timisoara Saracens vs Clermont Auvergne at Dan Paltinisanu Stadium
Referee: Craig Evans (Wales)
Assistant referees: Mike English (Wales), Andrew Davies (Wales)

Benetton vs Harlequins at Stadio Comunale di Monigo
Referee: Dan Jones (Wales)
Assistant referees: Elgan Williams (Wales), Rhys Jones (Wales)
Television match official: Brian MacNeice (Ireland)
Assessor: Michael Carroll (Ireland)

Northampton Saints vs Dragons at Franklin’s Gardens
Referee: Thomas Charabas (France)
Assistant referees: Tual Trainini (France), Arnaud Blondel (France)
Timekeeper: Paul Stanley (England)

Connacht vs Perpignan at The Sportsground
Referee: Karl Dickson (England)
Assistant referees: Christophe Ridley (England), Matthew O’Grady (England)

Ospreys vs Stade Français at Liberty Stadium
Referee: Tom Foley (England)
Assistant referees: Dean Richards (England), Roy Maybank (England)
Timekeeper: Huw Lewis (Wales)

Bristol Bears vs La Rochelle at Ashton Gate
Referee: Ben Whitehouse (Wales)
Assistant referees: Gwyn Morris (Wales), Aled Evans (Wales)
Timekeeper: Mike Hamlin (England)

Bordeaux-Bègles vs Sale Sharks at Stade Chaban-Delmas
Referee: Ian Davies (Wales)
Assistant referees: Wayne Davies (Wales), Dewi Phillips (Wales)
Television match official: Sean Brickell (Wales)
Assessor: Tim O’Brien (Ireland)

Continental Shield

Fiamme Oro Roma vs Locomotive Tbilisi
Referee: Sara Cox (England)
Assistant referees: Tim Wigglesworth (England), Phillip Watters (England)

Domestic

England

Championship

Jersey Reds vs Ealing Trailfinders
Referee: Michael Hudson
Assistant referees: Peter Brunt, Lionel Spooner
Assessor: Lloyd Jackson

Richmond vs London Scottish
Referee: Matt Turvey
Assistant referees: Gareth Holsgrove, Simon Park
Assessor: Sam Collins

Coventry vs Doncaster Knights
Referee: George Selwood
Assistant referees: Jamie Leahy, Nigel Carrick
Assessor: Peter Farrell

Bedford Blues vs Cornish Pirates
Referee: Alexander Thomas
Assistant referees: Shane Lewis, Nick Marshall
Assessor: David Morgan

Nottingham vs Yorkshire Carnegie
Referee: Neil Chivers
Assistant referees: William Burton, Simon Ada
Assessor: Stephen Leyshon

London Irish vs Hartpury College
Referee: Dean Richards
Assistant referees: Michael Patz, Ian Bibey
Assessor: Andrew Vertigan
assistant referees’ coach: Peter Huckle

Women’s Premiership

Harlequins Ladies vs Loughborough Lightning
Referee: Harry Walbaum
Assistant referees: Gareth Thomas, Stephen Light

Gloucester-Hartpury Women vs Bristol Bears Women
Referee: Max Weston
Assistant referees: Stephen Hambley, Fred Spong

Wasps Ladies vs Firwood Waterloo Ladies
Referee: Louis Biggs
Assistant referees: Tim Bailey, Andy Bickle

Saracens Women vs Darlington Mowden Park Sharks
Referee: Katherine Ritchie
Assistant referees: Andrew Jackson, Melanie Liley

Richmond vs Worcester Valkyries
Referee: Matthew Sharpe
Assistant referees: James Pidding, Niamh Hennessy

Varsity Match

Men

Oxford vs Cambridge at Twickenham
Referee: Nigel Owens [Wales]
Assistant referees: Clare Daniels, Gregory Garner
Television match official: Keith Mark Lewis
Timekeeper: John Burtenshaw

Women

Oxford vs Cambridge
Referee: Nikki O’Donnell
Assistant referees: Nia Parsonage, Niamh Hennessy
Television match official: Keith Mark Lewis
Timekeeper: John Burtenshaw

Schools

Champions Trophy Final

Wellington College vs Epsom College at Allianz Stadium
Referee: Tom Foley
assistant referees: Hamish Grant, PJ Russell

France

Pro D2

Provence vs Brive at Stade Maurice David
Referee: Frédéric Bouzac
Assistant referees: Régis Guatelli, Mourad Gharbi Tarchouna

Montauban vs Massy at Stade Sapiac
Referee: Jonathan Gasnier
Assistant referees: Thibault Santamaria, Baptiste Abel Coindoz

Nevers vs Angoulême at Stade du Pré Fleuri
Referee: Mathieu Delpy
Assistant referees: Mathieu Noirot, Francis Giacomini

Colomiers vs Bayonne at Stade Michel Bendichou
Referee: David Beun
Assistant referees: Hervé Lasausa Lespy Labaylette, Christian Coussan

Bourg-en-Bresse vs Mont-de-Marsan at Stade Marcel Verchère
Referee: Nicolas Datas
Assistant referees: Frédéric Masse, Didier Daste

Aurillac vs Vannes at Stade Jean-Alric
Referee: Cyrille Clave
Assistant referees: Benoît Rousselet, Francois Soucaret

Biarritz vs Béziers at Parc des Sports d’Aguilera
Referee: Laurent Millotte
Assistant referees: Pierre-Baptiste Nuchy, Jérôme Favre

Carcassonne vs Oyonnax at Albert-Domec
Referee: Vivien Praderie
Assistant referees: Thomas Chereque, Sylvain Jaymes

Hong Kong

Premiership

Herbert Smith HKU Sandy Bay vs Natixis HKFC at ABDN
Referee:  Lawrence Wilkinson
Assistant referees: Patrick Kwok, James Byatt
Assessor: Peter White

Borrelli Walsh USRC Tigers vs Kerry Hotel Kowloon at KP-1
Referee: Rowan Turner
Assistant referees: Mark Jackson, Dewi Rowlands
Assessor: Hugh Watkins

Bloomberg HK Scottish vs Societe Generale Valley at SKM
Referee: Tim Baker 
Assistant referees: Stephen Copeman, Edward Fitzgerald
Assessor: Hugh Watkins

Ireland

All Ireland League, Division 1

Cork Constitution vs Young Munster at Temple Hill
Referee: Joy Neville

Clontarf vs Dublin University at Castle Avenue
Referee: Stuart Gaffikin

University College Dublin vs Terenure at UCD Bowl
Referee: Eddie Hogan-O’Connell
Assessor: Ken Henley-Willis

Lansdowne vs University College Cork at Lansdowne Road
Referee: Leo Colgan

St Mary’s vs Banbridge at Templeville Road
Referee: James Quinn (Australia)

Old Belvedere vs Buccaneers at Anglesea Rd
Referee: Mark Patton

Malone vs Old Wesley at Gibson Park
Referee: Paul Haycock

Armagh vs Naas at Palace Grounds
Referee: Richard Horgan
Assessor: Marshall Kilgore

Italy

Coppa Italia, Round 3

San Donà vs Mogliano
Referee: Clara Munarini

Verona vs Padova
Referee: Gianluca Gnecchi

Lazio vs Viadana
Referee: Riccardo Angelucci

Toscana Aeroporti I Medicei vs Emilia
Referee: Manuel Bottino   

Portugal

Divisão Honra

AEIS Agronomia vs Direito at Monsanto
Referee: Guilherme Temudo

AA Coimbra vs Cascais at Em Taveiro
Referee: Miguel Sousa

AEIS Técnico vs CDUP at Olaias
Referee: João Costa

CDUL vs Belenenses at EUL Honra
Referee: Pedro Mendes Silva 

Scotland

Premiership

Ayr vs Heriot’s
Referee: Keith Allen
Assistant referees: tba, Colin George
Assessor: Fergus Neil

Currie Chieftains vs Stirling County
Referee: Mike Adamson
Assistant referees: Michael Todd, David Changleng

Edinburgh Academical vs Melrose
Referee: Sam Grove-White
Assistant referees: Graeme Ormiston, David Jack

Glasgow Hawks vs Hawick at Kelvinside Academy
Referee: Ben Blain
Assistant referees: Craig Clark, Digby Thomas

Watsonians vs Boroughmuir
Referee: David Sutherland
Assistant referees: Ross Mabon, Bob Nevins
Assessor: Ken Harrower

Spain

División De Honor, Round 11

Gernika vs Alcobendas
Referee: David Castro (Asturias)
Assistant referees: Belarmino Álvarez, Adrián Rodriguez Noriega

UE Santboiana vs Indepen Santander
Referee: Eki Fanlo (Guipúzcoa)
Assistant referees: Andoni Susperregi, Iñaki Muñoz

VRAC Valladolid vs Ordizia
Referee: Alfonso Mirat (Madrid)
Assistant referees: Miguel Ferdinández Rodriguez, Roberto Cutillas López

Hernani vs Salvador
Referee: Iñaki Muñoz (Madrid)
Assistant referees: Pedro Perez Gómez, José Maria Ferdinández Soria

La Vila vs FC Barcelona
Referee: Arnaltz Bilbao (Guipúzcoa)
Assistant referees: Ruben Pardo, tba

Cisneros vs Aparejadores Burgos
Referee: Marc Riera (Barca)
Assistant referees: Malcolm Van Steeden, José Carlos Cuenca

División De Honor B, Round 11

Zarautz vs Santander
Referee: Pedro Pérez Gómez (Toledo)

Durango vs Crat A Coruña at Campo Arripausueta
Referee: Jokin Osete (Navarra)

VRAC Valladolid B vs Eibar
Referee: Miguel Ferdinández Rodriguez (Madrid)

Bera Bera vs El Salvador B
Referee: Belarmino Álvarez (Asturias)

Campus Ourense vs Uribealdea
Referee: Luis Santos (León)

Vigo vs Getxo
Referee: Fernando Raposo (Valladolid)

Valencia vs BUC
Referee: Ignacio Chaves (Madrid)

UE Santboiana B vs Tatami
Referee: Andoni Susperregi (Guipúzcoa)

UER Montcada vs Ant Cugat
Referee: Luis Garcia-Mon (Madrid)

L’Hospitalet vs Fenix
Referee: Iñaki Martínez (Castellón)

CAU Valencia vs Barbarians Calviá
Referee: Joshua Bellido (Barcelona)

Poble Nou vs Les Abelles at Campo Mar Bella
Referee: Rafael Alcalde (Murcia)

CAR Cáceres vs Alcobendas B
Referee: Cintia Loyola (Málaga)

AD Ing Industriales vs Ciencias
Referee: Mario González Ribes (Valencia)

Jaen vs Pozuelo
Referee: Christian Merino (Madrid)

Olímpico Pozuelo vs UR Almeria
Referee: Alberto Ruíz García (Vizcaya)

Marbella vs Liceo Francés
Referee: Roger Parera (Barca)

Cisneros B vs Arquitectura
Referee: Gonzalo Pardo (Madrid)

Wales

Premiership

Neath vs Llanelli
Referee: Gareth John
Assistant referees: Elfyn Morris-Roberts, Steve Harwood

Bridgend vs Aberavon
Referee: Nigel Owens
Assistant referees: Aaron Parry, Ryan Lewis

Merthyr vs Carmarthen
Referee: Simon Rees 
Assistant referees: Richard Deacy , Steve Nash

Pontypridd vs Bargoed
Referee: Jason Morris 
Assistant referees: John Darcy, Anthony Price

Swansea vs Bedwas
Referee: Stephen Allsop 
Assistant referees: Simon Mills, Keith Thomas

Ebbw Vale vs Cardiff
Referee: Aled Liddington 
Assistant referees: Tom Spurrier, Tony Davies

Llandovery vs Newport
Referee: Jason Bessant 
Assistant referees: Chris Oliver, Richard Hughes

RGC vs Cross Keys
Referee: Gareth Newman
Assistant referees: Elliot Mayer, Simon Dignam
Television match official: Stuart Kibble

PV: 503


Referees To 8 December 2018 - England | Rugby365