Mon 9 Mar 2015 | 03:24

Referees to 16 March 2015

Referees to 16 March 2015
Mon 9 Mar 2015 | 03:24
Referees to 16 March 2015
SHARE

It's the penultimate round of the 2015 Six Nations this weekend with the crucial clash in Cardiff when Wales host the log leaders Ireland.. Ireland are the only unbeaten side but Wales, who have lost once, are not without a chance to win the championship.

In the so-called Six Nations B Georgia are top followed by Romania and Russia. This weekend there are two keen rivalries between neighbours when Georgia play Russia and the Iberians meet in beautiful Coimbra.

The Pacific Challenge, the new name for Pacific Rugby Cup which was started in 2006, starts in Suva on Tuesday with two rounds this week.

The great news in the Super Rugby appointments is that Shaun Veldsman is back as TMO after his horrid ordeal on the way home to Robertson after the Blues match there.

It's great, too, to see Chris Pollock sufficiently free of injury to be back in action.

International

Six Nations

Wales vs Ireland
Referee: Wayne Barnes (England)
Assistant referees: Pascal Gauzere (France), Federico Anselmi (Argentina)
Television match official: Graham Hughes (England)
Assessor: Donal Courtney (Ireland)

England vs Scotland
Referee: Romain Poite (France)
Assistant referees: George Clancy (Ireland), Marius Mitrea (Italy)
Television match official: Ben Skeen (New Zealand)
Assessor: Lyndon Bray (New Zealand)

Italy vs France
Referee: JP Doyle (England)
Assistant referees: Nigel Owens (Wales), Luke Pearce (England)
Television match official: Simon McDowell (Ireland)
Assessor: Clayton Thomas (Wales)

European Nations Cup

Division 1A

Georgia vs Russia in Tbilisi
Referee: Nigel Hennessy (Wales)
Assistant referees: Chris Williams (Wales), David Cambourne (Wales)

Portugal vs Spain in Coimbra
Referee: Matt Carley (England)
Assistant referees: Greg Macdonald (England), Gareth Copsey (England)

Germany vs Romania in Heidelberg
Referee: Lloyd Linton (Scotland)
Assistant referees: Andrew McMenemy (Scotland), Bob Nevins (Scotland)

Division 1B

Belgium vs Moldova in Brussels
Referee: Iñaki Atorrasagasti (Spain)

Under-20

England vs Scotland at Darlington Mowden Park RFC
Referee: Andy Brace (Ireland)
Assistant referees: Stuart Gaffikin (Ireland), Olly Hodges (Ireland)
Television match official: Jude Quinn (Ireland)

Wales vs Ireland
Referee: Elia Rizzo (Italy)
Assistant referees: Matteo Liperini (Italy), Emanuele Tomo (Italy)
Television match official: Stefano Pennè (Italy)

Italy vs France at San Donà di Piave
Referee: Craig Maxwell-Keys (England)
Assistant referees: Matthew O'Grady (England), Paul Burton (England)
Television match official: David Sainsbury (England)
Assessor: Mauro Dordolo (Italy)

Under-19

Scotland vs Japan in Edinburgh
Referee: Luca Trentin (Italy)
Assistant referees: Chris Assmus (Canada), John Hawryluk-Beaton (Scotland)
Assessor: Ken Harrower (Scotland)

Under-18

France vs Wales at Marcoussis, Paris
Referee: Nigel Correll (Ireland)

Wales vs England at St Helen's Ground, Swansea
Referee: Oisin Quinn (Ireland)
Assistant referees: Stuart Kibble (Wales), Steff Edwards (Wales)

Scotland vs Romania
Referee: Christophe Ridley (England)
Assistant referees: Graeme Ormiston (Scotland), Steven Turnbull (Scotland)

Scotland vs Romania
Referee: Jack Makepeace (Scotland)
Assistant referees: Damian Timson (Scotland), Paul Cyphus (Scotland)
Assessor: John Bacigalupo (Scotland)

Women

Six Nations

England vs Scotland at Northern Echo Arena, Darlington Mowden Park RFC, Durham
Referee: Helen O'Reilly (Ireland)
Assistant referees: Sarah Toll (England), Matthew Daubney (England)
Television match official: Trevor Fisher (England)

Italy vs France at “Impianto Badia Polesine” – Nuovi Impianti Sportivi, Campo 1, Badia
Referee: Jess Beard (New Zealand)
Assistant referees: Barbara Guastini (Italy), Francesca Giuliani (Italy)

Wales vs Ireland at Swansea RFC
Referee: Claire Hodnett (England)
Assistant referees: Stuart Kibble (Wales), Steff Edwards (Wales)

Pacific Challenge

Junior Japan vs Canada A at ANZ Stadium, Suva
Referee: Samu Tuidraki (Fiji)

Samoa A vs Tonga A at ANZ Stadium, Suva
Referee: Kaveni Talemaivalagi (Fiji)

Samoa A vs Canada A at ANZ Stadium, Suva
Referee: Will Houston (Australia)

Pampas XV vs Fiji Warriors at ANZ Stadium, Suva
Referee: Will Houston (Australia)

Pampas XV vs Tonga A at ANZ Stadium, Suva
Referee: Samu Tuidraki (Fiji)

Junior Japan v Fiji Warriors
Referee: Petelo Kelekolio (Samoa)

Super Rugby

Hurricanes vs Blues at FMG Stadium, Palmerston North
Referee: Glen Jackson (New Zealand)
Assistant referees: Mike Fraser (New Zealand), Jamie Nutbrown (New Zealand)
Television match official: Aaron Paterson (New Zealand)

Force vs Rebels at nib Stadium, Perth
Referee: Rohan Hoffmann (Australia)
Assistant referees: Angus Gardner (Australia), Graham Cooper (Australia)
Television match official: Peter Marshall (Australia)

Crusaders vs Lions at AMI Stadium, Christchurch
Referee: Nick Briant (New Zealand)
Assistant referees: Ben O'Keeffe (New Zealand), Paul Williams (New Zealand)
Television match official: Chris Wratt (New Zealand)

Highlanders vs Waratahs at Forsyth Barr Stadium, Dunedin
Referee: Craig Joubert (South Africa)
Assistant referees: Kane McBride (New Zealand), Mike Lash (New Zealand)
Television match official: Vinny Munro (New Zealand)

Reds vs Brumbies at Suncorp Stadium, Brisbane
Referee: Andrew Lees (Australia)
Assistant referees: Matt O'Brien (Australia), Damien Mitchelmore (Australia)
Television match official: George Ayoub (Australia)

Stormers vs Chiefs at Newlands
Referee: Jaco Peyper (South Africa)
Assistant referees: Marius van der Westhuizen (South Africa), Quinton Immelman (South Africa)
Television match official: Shaun Veldsman (South Africa)

Cheetahs vs Sharks at Free State Stadium, Bloemfontein
Referee: Chris Pollock (New Zealand)
Assistant referees: Jaco van Heerden (South Africa), Lourens van der Merwe (South Africa)
Television match official: Johan Greeff (South Africa)

Pro 12

Newport Gwent Dragons vs Ulster at Rodney Parade
Referee: Dudley Phillips (Ireland)

British & Irish Cup semifinals

Worcester Warriors vs Leinster A at Sixways
Referee: Craig Evans (Wales)
Assistant referees: Wayne Davies (Wales), Justin Williams (Wales)

Doncaster Knights vs Bristol
Referee: Andrew Jackson (England)
Assistant referees: Clare Daniels (England), Darren Gamage (England)

Domestic

England

Premiership

Leicester Tigers vs Exeter Chiefs
Referee: Tim Wigglesworth
Assistant referees: Nigel Carrick, Ian Tempest
Television match official: David Grashoff
Timekeeper: Clive Leeke
Assessor: Nigel Yates

Saracens vs Northampton Saints
Referee: Dean Richards
Assistant referees: Roy Maybank, Andrew Pearce
Television match official: Rowan Kitt
Timekeeper: Robert Ockenden
Assessor: Gary Welsh

France

Top 14, Round 30

Bayonne vs Castres at Stade Jean-Dauger
Referee: Alexandre Ruiz
Assistant referees: Nicolas Datas, Christophe Malterre
Television match official: Jean-Marie Piraveau

Brive vs Racing at Stade Amédée Domenech
Referee: Sébastien Minery
Assistant referees: Thierry Mallet, Patrick Beuriot
Television match official: Eric Gonthier

Clermont vs Bayonne at Parc Sports Marcel Michelin
Referee: Maxime Chalon
Assistant referees: Vincent Blasco Baque, Thomas Déjean-
Television match official: Bruno Bessot

Montpellier vs La Rochelais at Altrad Stadium
Referee: Sébastien Minery
Assistant referees: Adrien Descottes, Patrick Beuriot
Television match official: Gérard Borreani

Métro-Racing vs Grenoble at Stade Oceane
Referee: Laurent Cardona
Assistant referees: Mourad Zitouni, Thierry Guilloton
Television match official: Vincent Azoulay

Toulon vs Brive at Stade Mayol
Referee: Cédric Marchat
Assistant referees: Salem Attalah, Laurent Amic
Television match official: Philippe Bonhoure

Oyonnax vs Toulouse at Stade Charles Mathon
Referee: Romain Poite
Assistant referees: Mathieu Delpy, Sébastien Hebert
Television match official: Jean-Marie Piraveau

Pro D2, Round 24

Massy vs Perpignan at Stade Maurice Lamarre
Referee: Adrien Descottes
Assistant referees: Guillaume Robin, Cédric Chartrain
Goal judges: Christophe Gaillardon, Bruno Gaudefrin

Narbonne vs Agen at Parc Des Sports Et De L'Amitie
Referee: Vincent Blasco Baque
Assistant referees: Thomas Charabas, Franck Rataj
Goal judges: Frédéric Dallon, Christian Olivier

Pau vs Béziers at Stade Du Hameau
Referee: Stéphane Boyer
Assistant referees: David Rosich, Philippe Milani
Goal judges: Serge Keromnes, Pascal Moreau

Tarbes vs Biarritz at Stade Maurice Trelut
Referee: Jérôme Lamirand
Assistant referees: Christine Hanizet, Philippe Gorbenko
Goal judges: Patrick Bruno, Ascencio Garcia

Albi vs Colomiers at Parc Municipal Des Sports
Referee: Laurent Millotte
Assistant referees: Jaouad Marboh, Fabrice Hand
Goal judges: Frédéric Diaz, Dominique Salabaraas

Carcassonne vs Bourgoin at Stade Albert Domec
Referee: Christophe Mallet
Assistant referees: Jérémy Rozier, Akim Hadj Bachir
Goal judges: Stéphane Beyer, Sébastien Crussiere

Dax vs Mont-de-Marsan at Stade Maurice Boyau
Referee: Tual Trainini
Assistant referees: Mourad Zitouni, Frédéric Chazal
Goal judges: Nicolas Coianiz, Frédéric Vachal

Montauban vs Aurillacois Parc Des Sports De Sapiac
Referee: Mathieu Noirot
Assistant referees: Luc Ramos, Benoît Escoubet
Goal judges: Christian Castello, Stéphane Kuppe

Italy

Eccellenza

Rovigo vs Calvisano
Referees: Sam Grove-White (Scotland)

Roma vs Lazio
Referee: Giuseppe Vivarini

I Cavalieri Prato vs San Donà
Referee: Claudio Passacantando

Viadana vs L'Aquila
Referee: Andrea Palladino

Mogliano vs Petrarca Padova
Referee: Filippo Bertelli

Scotland

Premiership

Boroughmuir vs Hawick
Referee: Mike Adamson
Assistant referees: Fraser Balharry, Graeme Marshall

Currie vs Glasgow Hawks
Referee: James McPhail
Assistant referees: David Changleng, David Jack
Assessor: Andy Clift

Edinburgh Accies vs Stirling County
Referee: Dunx McClement
Assistant referees: Kevin White, Stephen Ward

Heriots vs Gala
Referee: Neil Paterson,
Assistant referees: Charles Samson, Stephen hart

Melrose vs Ayr
Referee: Graeme Wells
Assistant referees: Cammy Rudkin, Alan Hughes
Assessor: Peter Robertson

South Africa

Vodacom Cup

Welwitschias vs Pumas at Hage Geingob Stadium, Windhoek
Referee: Jaco Pretorius
Assistant referees: Local

Limpopo vs Golden Lions at New Peter Mokaba stadium, Polokwane
Referee: AJ Jacobs
Assistant referees: Jacques Nieuwenhuisen, Local
Television match official: Johan Greeff
Assessor: Willie Roos

Blue Bulls vs Leopards at Loftus Versfeld, Pretoria
Referee: Rodney Boneparte
Assistant referees: Vusi Msibi, Local
Assessor: Banks Yantolo

Friendly

Boland Cavaliers vs Victorians of Stellenbosch University at Boland Stadium, Wellington
Referee: Francois Pretorius
Assistant referees: Cwengile Jadezweni, Local

EP Kings vs Golden Lions at Nelson Mandela Bay Stadium, PE
Referee: Christie du Preez
Assistant referees: Local

Community Cup, Round 4

Rustenburg Impala vs Springs at Impala Rugby Club, Rustenburg
Referee: Pieter Maritz
Assistant referees: Local
Assessor: Willie Roos

PE Police vs Durbanville-Belville at Nelson Mandela Bay Stadium, PE
Referee: Fernando Uithaler
Assistant referees: Local Referees:
Assessor: Dennis Immelman

Raiders vs Pretoria Police at Bill Jardine Stadium, Johannesburg
Referee: Renier Vermeulen
Assistant referees: Local
Assessor: Pierre Oelofse

Durban Collegians vs Ferros at KP 3, Kings Park, Durban
Referee: Ricus van der Hoven
Assistant referees: Local
Assessor: Thuso Mngqibisa

College Rovers vs Bloemfontein Crusaders at KP 3, Kings Park, Durban
Referee: Jaco Kotze
Assistant referees: Local
Assessor: Jacques Hugo

Wanderers vs Worcester Villagers at Wanderers Cricket Stadium, Johannesburg
Referee: Godwill Morobe
Assistant referees: Local
Assessor: Kim Smit

Sishen vs Pacaltsdorp Evergreens at Sivos Stadium, Kathu
Referee: Khotso Raleting
Assistant referees: Local
Assessor: Banks Yantolo

Welkom Rovers vs Wesbank at Rovers Rugby Club, Welkom
Referee: Paul Mente
Assistant referees: Local
Assessor: Keith Hendricks

Varsity Cup

Shimlas vs UCT Ikeys at Shimla Park, Bloemfontein
Referees: Lourens van der Merwe, Jaco Kotze
Assistant referees: Local
Television match official: JJ Wagner
Assessor: Thuso Mngqibisa

UJ vs Tukkies at UJ Stadium, Johannesburg
Referees: Stephan Geldenhuys, Tahla Ntshakaza
Assistant referees: Local
Television match official: Johan Greeff
Assessor: Keith Hendricks

Maties vs Madibaz at Danie Craven Stadium, Stellenbosch
Referees: Quinton Immelman, Cwengile Jadezweni
Assistant referees: Local
Television match official: Shaun Veldsman
Assessor: Banks Yantolo

CUT vs Pukke at CUT Rugby Stadium, Bloemfontein
Referees: Francois Pretorius, Rodney Boneparte
Assistant referees: Local
Assessor: Willie Roos

Varsity Shield

UWC vs TUT at UWC Sports Stadium, Cape Town
Referee: Kurt Weaver (USA)
Assistant referees: Local
Assessor: Willie Roos

Wits vs UKZN at Wits Rugby stadium, Johannesburg
Referee: Renier Vermeulen
Assistant referees: Local
Assessor: Dennis Immelman

Spain

División de Honor, Round 18

Vigo vs Salvador
Referee: Joan Montoya (Álava)

Ordizia vs Getxo
Referee: Luis Santos (León)

UE Santboiana vs Cisneros
Referee: Fernando Raposo (Valladolid)

Pozuelo vs FC Barcelona
Referee: Rafael Ortega (Sevilla)

Gernika vs Independiente
Referee: Marc Riera (Barcelona)

Valladolid RAC vs Hernani
Referee: Alfonso Mirat (Madrid)

División de Honor Femenina, Round 6

Getxo vs GE I EG
Referee: Alberto Ruíz García (Vizcaya)

Inef Barcelona vs Crat A Coruña
Referee: Pedro Molpeceres (Barcelona)

XV Sanse Scrum vs Majadahonda
Referee: Jorge Pardo (Madrid)

Olímpico Pozuelo vs Cisneros
Referee: Pancho Benegas (Madrid)

División de Honor B, Round 21

Durango vs Uribealdea
Referee: Eki Fanlo (Guipúzcoa)

Crat A Coruña vs Zarautz
Referee: Rodriguez Gutiérrez (Valladolid)

Salvador “B” vs Independiente “B”
Referee: Belarmino Alvarez (Asturias)

Oviedo vs Belenos
Referee: Iñaki Vergara (Guipúzcoa)

Aparejadores Burgos vs Valladolid RAC “B”
Referee: Alfonso Mirat (Madrid)

Eibar vs Bera Bera
Referee: Arnaltz Bilbao (Vizcaya)

Tecnidex Valencia vs Les Abelles
Referee: Julio Aguirre (Barcelona)

Sitges vs Sant Cugat
Referee: Miguel Crespo (Zaragoza)

Barcelona Enginyers Rugby vs Barcelona UC
Referee: José Bogas (Barcelona)

Lavila vs Fenix
Referee: Iñaki Muñoz (Madrid)

Alcobendas Rugby vs Liceo Francés
Referee: Ignacio Chaves (Madrid)

Car Cáceres vs Ingenieros Indust Las Rozas
Referee: Félix Villegas (Valladolid)

Tasman Rugby Boadilla vs Helvetia
Referee: Joaquín Santo (Valencia)

Cisneros “B” vs Arquitectura
Referee: Eduardo Anaya (Madrid)

Ciencias vs CAU Madrid
Referee: Antoni Rodriguez Rigat (Barcelona)

Olímpico vs Universidad Granada
Referee: Adrian Rodriguez (Asturias)

USA

Pacific Rugby Premiership

Belmont Shore vs San Francisco Golden Gate at Los Angeles
Referee: Scott Green

Glendale vs Olympic Club at Glendale
Referee: Tim Luscombe

Denver Barbarians vs OMBAC at Glendale
Referee: Josh Houston

Wales

Premiership

Cardiff vs Llandovery
Referee: Chris Williams
Assistant referees: Peter Hoole, Simon Wycherley
 

PV: 15
Referees To 16 March 2015 | Rugby365