Tue 20 Feb 2018 | 04:09

Referees to 26 February 2018

Referees to 26 February 2018
Tue 20 Feb 2018 | 04:09

Referees to 26 February 2018

SHARE

In Round 2 of Super Rugby, the Australian and New Zealand conferences get involved.

PRO14, England's Premiership and France's Top 14 are all in action.

International

Six Nations, Round 3

France vs Italy at Orange Vélodrome, Marseille
Referee: Wayne Barnes (England)
Assistant referees: John Lacey (Ireland), Luke Pearce (England)
Television match official David Grashoff (England)

Ireland vs Wales at Aviva Stadium, Dublin
Referee: Glen Jackson (New Zealand)
Assistant referees: Pascal Gaüzère (France), Matthew Carley (England)
Television match official Rowan Kitt (England)
Timekeeper: Alan Rogan (Ireland)
Citing commissioner: Douglas Hunter (Scotland)

Scotland vs England at Murrayfield, Edinburgh
Referee: Nigel Owens (Wales)
Assistant referees: Jérôme Garcès (France), Andrew Brace (Ireland)
Television match official Simon McDowell (Ireland)

Rugby Europe

Trophy

Portugal vs Switzerland
Referee: Ionut Bodea (Romania)
Assistant referees: Vladimir Iordachescu (Romania), Emanuel Gorodea (Romania)

Americas Cup, Round 5

Brazil vs USA at Martins Pereira Stadium, Sao Jose dos Campos, Brazil
Referee: Francisco Gonzalez (Uruguay)

Chile vs Uruguay at La Pintana, Santiago
Referee: Henrique Platais (Brazil)

Argentina XV vs Canada
Referee: Joaquin Montes (Uruguay)

Women's Six Nations, Round 3

Scotland vs England at Scotstoun Stadium, Glasgow
Referee: Joy Neville (Ireland)
Assistant referees: tba (Scotland)
Television match official: Brian MacNeice (Ireland)

France vs Italy at Stade Furiani, Bastia, Corsica
Referee: Rose LaBrèche (Canada)
Assistant referees: Marie LeMatte (France), Doraine Domenjo (France)
Television match official: Kevin Beggs (Ireland)

Ireland vs Wales at Donnybrook, Dublin
Referee: Sara Cox (England)
Assistant referees: Helen O'Reilly (Ireland), John Carvill (Ireland)
Television match official: Claire Hodnett (England)
Assessor: John Sheehan (Ireland)
Citing commissioner: Peter Larter

Rugby Europe Women

Spain vs Germany at Waterloo, Belgium
Netherlands vs Belgium at Waterloo, Belgium

Clara Munarini

Club International

Ireland vs Scotland at Dubarry Park
Referee: Matthew Turvey (England)
Assistant referees: Karol Collins (Ireland), Daithi Flood (Ireland)

Student

France Universitaire vs Italy at Stade Delord, Marseille
Referee: tba

Under-20

France vs Italy at Stade Jean Laville, Gueugnon
Referee: Sean Gallagher (Ireland)
Assistant referees: Nigel Correll (Ireland), Barrie O'Connell (Ireland)
Television match official: Ollie Hodges (Ireland)

Ireland vs Wales at Donnybrook
Referee: Sam Grove-White (Scotland)
Assistant referees: Mike Adamson (Scotland), Bob Nevins (Scotland)
Television match official: Neil Paterson (Scotland)
Citing commissioner: Peter Larter (England)

Scotland vs England at Myreside, Edinburgh
Referee: Craig Evans (Wales)
Assistant referees: Mike English (Wales), Gareth Newman (Wales)
Television match official: Neil Hennessy (Wales)

Under-18

Italia vs France at Badia Polesine
Referee: Gianluca Gnecchi (Italy)
Assistant referees: Simone Boaretto, Stefano Rebuschi

Women Under-20

France vs England at Villeneuve d'Ascq
Referee: Hollie Davidson (Scotland)
Asssistant referees: Aurélie Groizeleau (France), Marianne Gruel (France)

Super Rugby, Round 2

Melbourne Rebels vs Queensland Reds at AAMI Park
Referee: Brendon Pickerill (New Zealand)
Assistant referees: Nicholas Berry (Australia), Jordan Way (Australia)
Television match official: Ian Smith (Australia)

Highlanders vs Blues at Forsyth Barr Stadium, Dunedin
Referee: Jamie Nutbrown (New Zealand)
Assistant referees: Nick Briant (New Zealand), James Doleman (New Zealand)
Television match official: Aaron Paterson (New Zealand)

NSW Waratahs vs Stormers at Allianz Stadium
Referee: Angus Gardner (Australia)
Assistant referees: Mike Fraser (New Zealand), William Houston (Australia)
Television match official: George Ayoub (Australia)

Crusaders vs Chiefs at AMI Stadium, Christchurch
Referee: Ben O'Keeffe (New Zealand)
Assistant referees: Nick Briant (New Zealand), James Doleman (New Zealand)
Television match official: Aaron Paterson (New Zealand)

Lions vs Jaguares at Ellis Park, Johannesburg
Referee: Jaco Peyper (South Africa)
Assistant referees: AJ Jacobs (South Africa), Jaco Pretorius (South Africa)
Television match official: Willie Vos (South Africa)

Bulls vs Hurricanes at Loftus Versfeld, Pretoria
Referee: Rasta Rasivhenge (South Africa)
Assistant referees: Marius van der Westhuizen (South Africa), Stephen Geldenhuys (South Africa)
Television match official: Marius Jonker (South Africa)

Sunwolves vs Brumbies at Prince Chichibu Memorial Stadium, Tokyo
Referee: Paul Williams (New Zealand)
Referee: Egon Seconds (South Africa), Shuhei Kubo (Japan)
Television match official: Minoru Fuji (Japan)

Pro 14

Dragons vs Edinburgh at Rodney Parade
Referee: George Clancy (Ireland)
Assistant referees: Kieran Barry (Ireland), Simon Rees (Wales)
Television match official: (Ireland)

Leinster vs Kings at RDS Arena
Referee: Dan Jones (Wales)
Assistant referees: Rhys Thomas (Wales), Ken Imbusch (Ireland) (Wales)
Television match official: Wayne Davies (Wales)

Scarlets vs Ulster at Parc y Scarlets
Referee: Ian Davies (Wales)
Assistant referees: Gwyn Morris (Wales), Elgan Williams (Wales)
Television match official: Sean Brickell (Wales)

Ospreys vs Cheetahs
Referee: Ben Whitehouse (Wales)
Assistant referees: Adam Jones (Wales), Dewi Phillips (Wales)

Zebre vs Cardiff Blues at Stadio Sergio Lanfrachni
Referee: Frank Murphy (Ireland)
Assistant referees: Eddie Hogan-O'Connell (Ireland), Clara Munarini (Italy)
Television match official: Leo Colgan (IReland)

Benetton Treviso vs Connacht at Stadio Monigo
Referee: Lloyd Linton (Scotland)
Assistant referees: Eddie Hogan-O'Connell (Ireland), Oisin Quinn (Ireland)
Television match official: Leo Colgan (Ireland)

Munster vs Glasgow Warriors at Irish Independent Park
Referee: Marius Mitrea (Italy)
Assistant referees: Andrea Piardi (Italy), Manuel Bottino (Italy)

Friendly

Munster 2nd XV vs Wild Titans (Germany)
Referee: Robert O'Sullivan (Ireland)
Assistant referees: Ken Imbusch (Ireland), Mike Scanlon (Ireland)

Domestic

England

Premiership

Exeter Chiefs vs Northampton Saints
Referee: Christophe Ridley
Assistant referees: Matthew O'Grady, Greg Macdonald
Television match official: Keith Lewis
Timekeeper: Laurie Bryant
Assessor: Tony Spreadbury
Citing commissioner: Paul Hull

Bath vs Sale Sharks
Referee: Ian Tempest
Assistant referees: Hamish Smales, Roy Maybank
Television match official: Geoffrey Warren
Timekeeper: Paul Stanley
Assessor: Gary Welsh
Citing commissioner: John Byett

Gloucester vs Wasps
Referee: Karl Dickson
Assistant referees: Tim Wigglesworth, Wayne Falla
Television match official: David Rose
Timekeeper: Mike Hamlin
Assessor: Brian Campsall
Citing commissioner: Shaun Gallagher

Harlequins vs Newcastle Falcons
Referee: Tom Foley
Assistant referees: Philip Watters Jonathan Healy
Television match official: Trevor Fisher
Timekeeper: John Burtenshaw
Assessor: Jerry Wallis
Assistant referees' coach: Peter Huckle
Citing commissioner: Buster White with Jay Curts

London Irish vs Worcester Warriors
Referee: John-Paul Doyle
Assistant referees: Paul Dix, Anthony Woodthorpe
Television match official: David Grashoff
Timekeeper: Bob Ockenden
Assessor: Stephen Leyshon
Citing commissioner: Nick Wood

Saracens vs Leicester Tigers
Referee: Craig Maxwell-Keys
Assistant referees: Adam Leal, Peter Allan
Television match official: Sean Davey
Timekeeper: Roy Marfleet
Assessor: Nigel Yates
Assistant referees' coach: Robin Goodliffe
Citing commissioner: Grant Seely

Championship

Cornish Pirates vs Yorkshire Carnegie
Referee: Simon Harding
Assistant referees: Simon Adams, Nick Marshall
Assessor: Lloyd Jackson

France

Top 14, Round 18

Montpellier vs Bordeaux-Bègles at Altrad Stadium
Referee: Ludovic Cayre
Assistant referees: Jonathan Dufort, Jérôme Labarbe
Television match official: Éric Gauzins

Clermont vs Oyonnax at Parc des Sports Marcel Michelin
Referee: Julien Castaignède
Assistant referees: Vincent Blasco Baque, Jacques De Lemos
Television match official: Mourad Zitouni

Stade Français vs Agen at Stade Bouin
Referee: Thomas Charabas
Assistant referees: Laurent Cardona, Arnaud Blondel
Television match official: Éric Briquet-Campin

Castres vs Lyon at Stade Pierre Fabre
Referee: Sébastien Minery
Assistant referees: Laurent Millotte, Sébastien Hebert
Television match official: Maxime Chalon

Pau vs Racing 92 at Stade du Hameau
Referee: Adrien Descottes
Assistant referees: Cédric Marchat, Jean-Luc Rebollal
Television match official: Éric Gonthier

Toulouse vs Brive at Stade Ernest Wallon
Referee: Alexandre Ruiz
Assistant referees: Luc Ramos, Akim Hadj Bachir
Television match official: Philippe Bonhoure

La Rochelle vs Toulon at Stade Marcel Deflandre
Referee: Cyril Lafon
Assistant referees: Pierre Brousset, Éric Soulan
Television match official: Patrick Dellac

Pro D2, Round 21

Mont-de-Marsan vs Biarritz at Stade Guy Boniface
Referee: Frédéric Bouzac
Assistant referees: Ludovic Carrillo, Fabien Soucaret

Bayonne vs Carcassonne at Stade Jean Dauger
Referee: Jonathan Gasnier
Assistant referees: Jean Lespes, Christian Coussan

Vannes vs Nevers at Stade de la Rabine
Referee: Flavien Hourquet
Assistant referees: Guillaume Robin, Pascal Vitrac

Aurillac vs Dax at Stade Jean-Alric
Referee: Mathieu Noirot
Assistant referees: Rémy Charleroy, Denis Daste

Narbonne vs Grenoble at Parc des Sports et de l'Amitié
Referee: Vivien Praderie
Assistant referees: Jérémy Rozier, Laurent Guillermard

Massy vs Angoulême at Stade Jules Ladoumègue
Referee: Thomas Chereque
Assistant referees: Benjamin Hernandez, Jérôme Favre

Montauban vs Perpignan at Stade Sapiac
Referee: Thierry Mallet
Assistant referees: Hervé Lasausa Lespy Labaylette, Thierry Devais

Colomiers vs Béziers at Stade Michel Bendichou
Referee: Nicolas Datas
Assistant referees: Pierre-Baptiste Nuchy, Richard Duhau

Hong Kong

Grand Champships Quarterfinals

Societe Generale Valley vs Herbert Smith Freehills HKCC at Happy Valley
Referee: Stephen Copeman
Assistant referees: Matt Rodden, Mark Jackson
Assessor: Peter White

Bloomberg HK Scottish vs Kowloon at SKM
Referee: Tim Baker 
Assistant referees: Lawrence Wilkinson, Edward Fitzgerald
Assessor: Tobi Lothian  

Italy

Trofeo Eccellenza Final

Fiamme Oro Rugby vs Lafert San Donà
Referee: Luca Trentin (Lecco)
Assistant referees: Claudio Blessano (Treviso), Gianluca Gnecchi (Brescia)

South Africa

Varsity Cup

Wits vs Maties at Wits Rugby Stadium, Johannesburg
Referee: Cwengile Jadezweni

Shimlas vs UJ at Shimla Park, Bloemfontein
Referee: AJ Jacobs

UCT Ikeys vs UP-Tuks at UCT
Referee: Ben Crouse

Madibaz vs NWU Pukke at MU Stadium, Port Elizabeth
Referee: Jaco Pretorius

Varsity Shield

Fort Hare vs Rhodes at Davidson Stadium, Alice
Referee: Sindile Ngcese

UKZN vs TUT at Howard College Rugby Stadium, Durban
Referee: Vusi Msibi

CPUT vs Walter Sisulu University at CPUT Sports Ground, Wellington
Referee: Jabian Jephta

Spain

División De Honor, Round 16

FC Barcelona vs Getxo
Referee: Félix Villegas (Valladolid)

Valladolid RAC vs Alcobendas
Referee: Eki Fanlo (Guipúzcoa)

Ciencias Sevilla vs Ordizia Re
Referee: Marc Riera (Barcelona)

Hernani vs Salvador
Referee: Luis García-Mon (Madrid)

Cisneros vs UE Santboiana
Referee: David Castro (Asturias)

Gernika vs Independiente
Referee: Alfonso Mirat (Madrid)

División De Honor Femenina, Round 4

GE I EG vs Inef Barcelona
Referee: Joshua Bellido (Barcelona)

Crat A Coruña vs Sanse Scrum
Referee: José Belarmino Álvarez (Asturias)

Majadahonda vs Olímpico
Referee: Ignacio Chaves (Madrid)

Hortaleza vs Getxo
Referee: Gonzalo Pardo (Madrid)

División De Honor B, Round 18

Univer Bilbao vs Campus Ourense
Referee: Eduardo Cousillas (Cantabria)

Zarautz vs Crat A Coruña
Referee: Adrián Rodriguez Gutierrez (Cantabria)

Eibar vs Durango
Referee: Iñigo Atorrasagasti (Guipúzcoa)

Uribealdea vs Aparejad Burgos
Referee: Adrián Rodriguez Noriega (Asturias)

Real Oviedo vs Salvador B
Referee: Santiago Merino (Cantabria)

Vigo vs Bera Bera
Referee: Jorge Garcia Criado (Madrid)

L’Hospitalet vs UE Santboiana B
Referee: Andoni Susperregi (Guipúzcoa)

Fenix vs Valencia
Referee: José Bogas (Barcelona)

Barca Enginyers vs CAU Valencia
Referee: Manuel Gárate (Cantabria)

Tatami vs Barca Universitari Club
Referee: Jokin Osete (Navarra)

Les Abelles vs Sant Cugat
Referee: Alberto Requena (Granada)

Lavila vs Univer Murcia
Referee: Eliseo Patrón-Costas (Granada)

CAR Cáceres vs C Pozuelo
Referee: Fernando Raposo (Valladolid)

Atletico Portuense vs Ad Ing Industriales
Referee: José Beltrán (Valencia)

UR Almeria vs Arquitectura
Referee: Cristian Moreno (Barcelona)

Cisneros B vs Trocadero Marbella
Referee: Pedro Montoya (Álava)

Alcobendas B vs Liceo Francés
Referee: Francisco Benegas (Madrid)

Olímpico vs Helvetia
Referee: Iñaki Marquinez (Cantabria)

United Arab Emirates

West Asia Premiership

Abu Dhabi Saracens vs Jebel Ali Dragons
Referee: Eugene Deegan
Assistant referees: Shakeel Ahamed, Speedy Speedy

Bahrain vs Dubai Hurricanes
Referee: Tahla Ntshakaza
Assistant referees: Edwin Smith, John Manners

Dubai Exiles vs Abu Dhabi Harlequins
Referee: Maurice Butler
Assistant referees: Jaco De Wit, Stuart Hawkins
Coach: Alan Whitcombe

Wales

Premiership

Ebbw Vale vs Merthyr
Referee: Robert Price
Assistant referees: Jamie Morgan, Steffan Edwards

Carmarthen vs Bargoed
Referee: Simon Mills
Assistant referees: Peter Evans, Matthew Evans

Newport vs Pontypridd
Referee: Simon Rees
Assistant referees: Jonathan Evans, Simon Wycherley

RGC vs Swansea
Referee: Elfyn Morris Roberts
Assistant referees: Andy Davies, Colin Scott

Bedwas vs Bridgend
Referee: Gareth John
Assistant referees: Tom Spurrier, Julian Smith

Cross Keys vs Llandovery
Referee: Jason Bessant
Assistant referees: Mathew Jonathan Thomas, Alan Sheppard

Cardiff vs Neath
Referee: Stephen Allsop
Assistant referees: Richard Brace, Neil Perkins

Llanelli vs Aberavon
Referee: Adam Jones
Assistant referees: Chris Oliver, Mark Jones

PV: 2
Referees To 26 February 2018 | Rugby365