stdClass Object ( [code] => 13 [response] => You have exceeded your hourly limit of requests )Referees To 26 March 2018 | Rugby365
Tue 20 Mar 2018 | 07:39

Referees to 26 March 2018

Referees to 26 March 2018
Tue 20 Mar 2018 | 07:39

Referees to 26 March 2018

SHARE

In six venues in Poland this weekend, there will be the start of Rugby Europe's Under 18 championships in two sections, one for the cup, the other for the trophy.

International

Rugby Europe

Cyprus vs Slovenia at Paphiako Stadium, Paphos
Referee: Tomáš Tuma (Czech Republic)

Malta vs Andorra at Hiberbians Stadium, Kordin
Referee: Matej Razga (Czech Republic).

Austria vs Slovakia at Wiener Sportclub-Platz, Dornbach, Vienna
Referee: Afonso Nogueira (Portugal)

2018 Rugby Europe Trophy

Poland vs Portugal at Stadion Miejski, Lodz
Referee: Dan Jones (Wales)
Assistant referees: Aled Evans (Wales), Simon Mills (Wales)

Under-19

Ireland vs Japan at Bective Rangers RFC
Referee: Cillian Hogan (Ireland)
Assistant referees: Tim Townend (Ireland), Paul O'Connor (Ireland)

Leinster vs Japan at Donnybrook
Referee: Andy Brace (Ireland)

Under-18

Ireland vs France at St Mary's College RFC
Referee: Shota Tevzadze (Georgia)
Assistant referees: Marcus Casey (Ireland), Colm Roche (Ireland)

Ireland vs Canada at St Mary's College RFC
Referee: Nika Amashukeli (Georgia)
Assistant referees: Marcus Casey (Ireland), Paul O'Connor (Ireland)

Wales vs England at Sardis Road, Pontypridd
Referee: Richard Horgan (Ireland) 

Under-18

Referees: Chris Busby (Ireland), Thomas Chérèque (France), Arthur Kaptyukh (Russia), Jack Lewars (England), Ross Mabon (Scotland), Cristian Serban (Romania), Federico Vedovelli (Italy), Elgan Williams (Wales)

The appoints to the matches will be made on 23 March 2018.

Czech Republic vs Latvia in Zerkow
Poland vs Ukraine in Jarocin
Germany vs Switzerland in Jarocin
Luxembourg vs Lithuania in Zerkow
Portugal vs Russia in Szamotuly
Georgia vs Netherlands in Plewiska
Spain vs Belgium in Szamoluty
France vs Romania in Plewiska

Super Rugby

Melbourne Rebels vs Sharks at AAMI Park
Referee: Shuhei Kubo (Japan)
Assistant referees: Nicholas Berry (Australia), Damon Murphy (Australia)
Television match official: Ian Smith (Australia)

Crusaders vs Bulls at AMI Stadium, Christchurch
Referee: Federico Anselmi (Argentina)
Assistant referees: Nick Briant (New Zealand), Richard Kelly (New Zealand)
Television match official: Aaron Paterson (New Zealand)

Stormers vs Queensland Reds at Newlands
Referee: Marius van der Westhuizen (South Africa)
Assistant referees: Egon Seconds (South Africa), Rasta Rasivhenge (South Africa)
Television match official: Christie du Preez (South Africa)

Sunwolves vs Chiefs at Prince Chichibu Memorial Stadium, Tokyo
Referee: William Houston (Australia)
Assistant referees: Aki Aso (Japan), Tasuku Kawahara (Japan)
Television match official: Minoru Fuji (Japan)

Jaguares vs Lions at Estadio José Amalfitani Vélez Sarsfield, Buenos Aires
Referee: Jamie Nutbrown (New Zealand)
Assistant referees: Paul Williams (New Zealand), Pablo Deluca (Argentina)
Television match official: Santiago Borsani (Argentina)

Hurricanes vs Highlanders at Westpac Stadium, Wellington
Referee: Mike Fraser (New Zealand)
Assistant referees: Ben O'Keeffe (New Zealand), Richard Kelly (New Zealand)
Television match official: Shane McDermott (New Zealand)

Pro 14

Connacht vs Edinburgh at Sportsground
Referee: George Clancy (Ireland)
Assistant referees: David Wilkinson (Ireland), Shane Kierans (Ireland)
Television match official: Kevin Beggs (Ireland)
Citing commissioner: John Cole (Ireland)

Glasgow vs Zebre at Scotstoun
Referee: Craig Evans (Wales)
Assistant referees: Ian Davies, Adam Jones (Wales)
Citing commissioner: John Montgomery (Scotland)

Dragons vs Cheetahs at Rodney Parade
Referee: Nigel Owens (Wales)
Assistant referees: Ben Whitehouse, Mike English (Wales)
Television match official: Jon Mason (Wales)
Citing commissioner: Dennis Jones (Wales)

Munster vs Scarlets at Thomond Park
Referee: Marius Mitrea (Italy)
Assistant referees: Andrea Piardi, Manuel Bottino (Italy)
Television match official: Matteo Liperini (Italy)
Assessor: Michael Carroll (Ireland)
Citing commissioner: Eddie Wigglesworth (Ireland)

Ospreys vs Leinster at Liberty Stadium
Referee: John Lacey (Ireland)
Assistant referees: Andrew Brace (Ireland), Frank Murphy (Ireland)
Television match official: Simon McDowell (Ireland)
Citing commissioner: Jeff Mark (Wales)

Cardiff Blues vs Ulster at Cardiff Arms Park
Referee: Mike Adamson (Scotland)
Assistant referees: Sam Grove-White (Scotland), Dunx McClement (Scotland)
Television match official: Andrew McMenemy (Scotland)
Citing commissioner: John Charles (Wales)

Southern Kings vs Benetton Treviso at Nelson Mandela Bay Stadium, Port Elizabeth
Referee: Quinton Immelman (South Africa)
Assistant referees: Cwengile Jadezweni (South Africa), Rodney Boneparte (South Africa)
Television match official: Shaun Veldsman (South Africa)
Citing commissioner: Nomsebenzie Tsotsobe (South Africa)

Anglo-Welsh Cup

Bath vs Exeter Chiefs at Kingsholm
Referee: Craig Evans (Wales)
Assistant referees: Simon Rees (Wales), Gareth Newman (Wales)
Television match official: Sean Brickell (Wales)

Domestic

Australia

Women's Super Rugby

New South Wales vs Brumbies at Pittwater Rugby Park
Referee: Tyler Miller
Assistant referees: James Quinn, Richard Manchee

Queensland vs Melbourne Rebels at Ballymore
Referee: Lara West
Assistant referees: Aaron Pook, William Pugsley

England

Bath vs Exeter Chiefs
Referee: Wayne Barnes
Assistant referees: Tom Foley, Paul Dix
Television match official: Rowan Kitt
Timekeeper: Laurie Bryant
Assessor: Tony Spreadbury
Citing commissioner: Buster White

Sale Sharks vs Worcester Warriors
Referee: Andrew Jackson
Assistant referees: Steve Lee, Peter Allan
Television match official: Trevor Fisher
Timekeeper: Mike Hamlin
Assessor: Brian Campsall
Citing commissioner: Ashley Rowden

Saracens vs Harlequins
Referee: Tom Foley
Assistant referees: Anthony Woodthorpe, Jonathan Healy
Television match official: Graham Hughes
Timekeeper: John Burtenshaw
Assessor: Nigel Yates
Citing commissioner: Shaun Gallagher

London Irish vs Gloucester
Referee: Matthew Carley
Assistant referees: Adam Leal, Paul Burton
Television match official: Martin Fox
Timekeeper: Greg Macdonald
Assessor: Matthew Peters
Citing commissioner: Paul Burke

Newcastle Falcons vs Northampton Saints
Referee: John-Paul Doyle
Assistant referees: Ian Tempest, Hamish Smales
Television match official: Sean Davey
Timekeeper: Malcolm Sinclair
Assessor: Andrew Vertigan
Citing commissioner: Pete Larter

Leicester Tigers vs Wasps
Referee: Luke Pearce
Assistant referees: Craig Maxwell-Keys
Jack Makepeace
Television match official: David Grashoff
Timekeeper: Paul Stanley
Assessor: Gary Welsh
Citing commissioner: Paul Hull

Championship

Bristol vs Yorkshire Carnegie
Referee: Karl Dickson
Assistant referees: Sara Cox, Simon Adams
Assessor: Christopher White
Will James

Richmond vs Hartpury College
Referee: John Meredith
Assistant referees: William Burton, Lionel Spooner
Assessor: Lloyd Jackson
Citing commissioner: Danny Rumble

Bedford Blues vs Doncaster Knights
Referee: Christophe Ridley
Assistant referees: Nigel Carrick, Gregory Garner
Assessor: Steve Leyshon
Citing commissioner: Duncan Bell

Ealing Trailfinders vs Nottingham
Referee: Simon Harding
Assistant referees: Nick Marshall, Brian Ravenhill
Assessor: Gary Welsh & Peter Huckle
Citing commissioner: James Hudson

Jersey Reds vs Rotherham Titans
Referee: Michael Hudson
Assistant referees: Darryl Chapman, Michael Patz
Assessor: Sam Collins
Citing commissioner: Budge Pountney

Cornish Pirates vs London Scottish
Referee: Dean Richards
Assistant referees: Clare Daniels, Ian Bibey
Assessor: Darren Gamage (AMS)
Citing commissioner: Danae Zamboulis

Women

Premiership

Gloucester-Hartpury vs Loughborough Lightning
Referee: Shane Lewis
Assistant referees: Peter Brunt, Mark Summerhayes
Citing commissioner: John Byett

Worcester Valkyries vs Firwood Waterloo Ladies
Referee: Katherine Ritchie
Assistant referees: James Minards, Jason Newell
Assessor: Geoffrey Blackburn
Citing commissioner: Liam McTiernan

Wasps Ladies vs Richmond
Referee: Robert Bourke
Assistant referees: Christopher Bartlett, Frank Venner
Citing commissioner: Paul Hull

Saracens Women vs Harlequins Ladies
Referee: Veryan Boscowen
Assistant referees: Timothy Bailey, Matt Rozier
Citing commissioner: Grant Seely

Bristol Ladies vs Darlington Mowden Park Sharks
Referee: Richard Waller
Assistant referees: Carl Bennett, Andrew Coles

Friendly

Richmond vs Royal Navy
Referee: Jack Sutton
Assistant referees: James Davies, tba
Assessor: Tony Spreadbury

France

Top 14, Round 22

La Rochelle vs Bordeaux-Bègles at Stade Marcel Deflandre
Referee: Tual Trainini
Assistant referees: Cédric Marchat, Éric Soulan
Television match official: Maxime Chalon

Stade Français vs Toulouse at Stade Jean Bouin
Referee: Romain Poite
Assistant referees: Sébastien Minery, Patrick Pechambert
Television match official: Philippe Bonhoure

Brive vs Agen at Stade Amédée Domenech
Referee: tba
Assistant referees: tba 
Television match official: tba

Pau vs Oyonnax at Stade du Hameau
Referee: Alexandre Ruiz
Assistant referees: Mathieu Noirot, Bruno Gabaldon
Television match official: Mourad Zitouni

Montpellier vs Castres at Altrad Stadium
Referee: Pascal Gaüzère
Assistant referees: Julien Castaignède, Akim Hadj Bachir
Television match official: Éric Briquet-Campin

Toulon vs Clermont at Stade Mayol
Referee: Ludovic Cayre
Assistant referees: Jonathan Dufort, Jean-Luc Rebollal
Television match official: Denis Grenouillet

Lyon vs Racing 92 at Matmut Stadium Gerland
Referee: Pierre Brousset
Assistant referees: Adrien Descottes, Jean-Claude Labarbe
Television match official: Éric Gonthier

Pro D2

Dax vs Brive at Stade Maurice Boyau
Referee: Jonathan Gasnier
Assistant referees: Flavien Hourquet, Walter Prache

Colomiers vs Biarritz at Stade Michel Bendichou
Referee: Tim Baker (Hong Kong)
Assistant referees: Laurent Millotte, Christophe Gaillardon

Narbonne vs Nevers at Parc des Sports et de l'Amitié
Referee: Laurent Carrillo
Assistant referees: Cédric Clave, Gislain Elias

Montauban vs Massy at Stade Sapiac
Referee: Hervé Lasausa Lespy Labaylette
Assistant referees: Régis Guatelli, Fabrice Hand

Aurillac vs Vannes at Stade Jean-Alric
Referee: Thierry Mallet
Assistant referees: Vivien Praderie, Thierry Devais

Grenoble vs Carcassonne at Stade des Alpes
Referee: Sébastien Boyer
Assistant referees: Mathieu Delpy, Richard Duhau

Perpignan vs Angoulême at Stade Aimé Giral
Referee: Nicolas Datas
Assistant referees: Sébastien Cloute, Bruno Escoubet

Bayonne vs Mont-de-Marsan at Stade Jean Dauger
Referee: Luc Ramos
Assistant referees: Pierre-Baptiste Nuchy, Marc LalaudeIreland

Ulster Bank League, Division 1

UL Bohemian vs Ballynahinch at Annacotty
Referee: John Carvill

St Mary's College vs University College Dublin at Templeville Road
Referee: Stuart Gaffikin

Dublin University vs Young Munster at College Park
Referee: Robert O'Sullivan

Terenure vs St Mary's at Lakelands
Referee: David Wilkinson

University College Dublin vs Cork Constitution at UCD Bowl
Referee: Leo Colgan

Young Munster vs Buccaneers at Tom Clifford Park
Referee: Kieran Barry

Clontarf vs Garryowen at Castle Avenue
Referee: Stuart Gaffkin

Ballynahinch vs Dolphins at Ballymacarn Park
Referee: Brian MacNeice

Ballymena vs UL Bohemians at Eaton Park
Referee: Eddie Hogan-O'Connell

Naas vs Banbridge at Forenaughts
Referee: Joy Neville

Shannon vs Old Wesley at Thomond park
Referee: Shane Kierans

Old Belvedere vs University College Cork at Anglesea Road
Referee: Mark Patton

Men's Division 1 Cup Final

Garda vs Carlow at Dubarry Park
Referee: Karol Collins

Women's Division 1 Cup Final

University of Limerick vs Dublin City University at Dubarry Park
Referee: Daithi Flood

Italy

Eccellenza, Round 16

Petrarca Padova vs San Donà
Referee: Luca Trentin (Lecco)
Assistant referees: Gabriel Chirnoaga (Roma), Nicola Franzoi (Venezia)

Patarò Calvisano vs Rovigo
Referee: Vincenzo Schipani (Benevento)
Assistant referees: Claudio Blessano (Treviso), Filippo Bertelli (Brescia)

Mogliano vs Lazio
Referee: Gianluca Gnecchi (Brescia)
Assistant referees: Federico Boraso (Rovigo), Matteo Giacomini Zaniol (Treviso) 

Fiamme Oro vs Toscana Aeroporti I Medicei
Referee: Stefano Bolzonella (Cuneo)
Assistant referees: Antonino Nobile (Frosinone), Gianluca Bonacci (Roma) 

Reggio vs Viadana 1970
Referee: Federico Meconi (Roma)
Assistant referees: Stefano Pennè (Lodi), Andrea Laurenti (Bologna) 

Kenya

Kenya League Cup Final in Nairobi
Referee: Archie Sehlako (South Africa)

South Africa

Friendly

Sharks XV vs Border in Kokstad
Referee: Vusi Msibi

South Western Districts Eagles vs Griquas at Van Riebeeck Sportsgrounds, Mossel Bay
Referee: Phumzile Mbewu

Pumas vs Blue Bulls at Kees Taljaard Stadium, Middelburg
Referee: Jaco Pretorius

Varsity Cup

Shimlas vs CUT at Shimla Park, Bloemfontein
Referee: Cwengile Jadezweni
Television match official: Lourens van der Merwe

NWU vs Pukke vs Maties at Fanie du Toit Sports Grounds, Potchefstroom
Referee: Jaco Pretorius
Television match official: Johan Greeff

UP-Tuks vs NMU at Tuks Stadium, Pretoria
Referee: Ben Crouse

UJ vs UCT at UJ Stadium, Johannesburg
Referee: AJ Jacobs

Varsity Shield Semifinals

WSU vs UKZN at Buffalo City Municipal Stadium, East London
Referee: Stephan Geldenhuys

UWC vs TUT at UWC Sport Grounds, Cape Town
Referee: Quinton Immelman

Spain

División De Honor, Round 19

Independiente vs Valladolid RAC
Referee: David Castro (Asturias)

FC Barcelona vs Ciencias Sevilla
Referee: Iñigo Atorrasagasti (Guipuzcoa)

Getxo vs Hernani
Referee: Pedro Montoya (Álava)

Alcobendas Rugby vs Cisneros
Referee: Fernando Rapòso (Valladolid)

Ordizia vs Gernika
Referee: Iñaki Muñoz (Madrid)

Salvador vs UE Santboiana
Referee: Alhambra Nievas (Málaga)

División De Honor Femenina Round 1 (Postponed)

Sanse Scrum vs Getxo
Referee: Luis García-Mon (Madrid)

División De Honor B, Round 21

Zarautz vs Bera Bera
Referee: Eki Fanlo (Guipuzcoa)

Univer Bilbao vs Eibar
Referee: Andoni Susperregi (Guipúzcoa)

Campus Ourense vs Uribealdea
Referee: Ignacio Chaves (Madrid)

Crat A Coruña vs Real Oviedo
Referee: Gonzalo Pardo (Madrid)

Durango vs Vigo
Referee: Adrián Rodríguez Gutierrez (Valladolid)

Aparejad Burgos vs Salvador B
Referee: Iñaki Vergara (Guipúzcoa)

Fenix vs Univer Rugby Murcia
Referee: Arnaltz Bilbao (Guipuzcoa)

L’Hospitalet vs Barca Universitari Club
Referee: José Bogas (Barcelona)

UE Santboiana B vs Tatami
Referee: Manuel Gárate (Cantabria)

Valencia vs Les Abelles
Referee: Marc Riera (Barcelona)

CAU Valencia vs Lavila
Referee: Francisco Benegas (Madrid)

Barca Enginyers Rugby vs Sant Cugat
Referee: Belarmino Álvarez (Asturias)

Atletico Portuense vs Helvetia Rugby
Referee: Alberto Requena (Granada)

Cáceres vs UR Almeria
Referee: Luis Santos (León)

Pozuelo vs Cisneros B
Referee: Jorge García Criado (Madrid)

Ad Ing Industriales vs Liceo Francés
Referee: Félix Villegas (Valladolid)

Arquitectura vs Olímpico
Referee: Miguel Fernandez Rodriguez (Madrid)

Trocadero Marbella vs Alcobendas Rugby B
Referee: Santiago Merino (Cantabria)

United Arab Emirates

West Asia Cup Semifinals

Abu Dhabi Harlequins Vs Bahrain
Referee: Tony Duminy 
Assstant referees: Shakeel Ahamed, Martin Jennings
Coach: Alan Whitcombe

Jebel Ali Dragons vs Dubai Exiles
Referee: Maurice Butler 
Assistant referees: Eugene Deegan, Daniel Aquilina
Coach: Ray Meerloo

West Asia Trophy Semifinal

DSC Eagles vs Abu Dhabi Saracens
Referee: Jaco De Wit
Assistant referees: Clement Isack, Johan Wessels

Wales

Premiership

Cardiff vs Aberavon
Referee: Dewi Phillips
Assistant referees: Richard Jones, Martin Lloyd Beazer

Llanelli vs RGC
Referee: Rob Price
Assistant referees: Neil Jones, Andrew Miles

Ebbw Vale vs Swansea
Referee: Jason Morris
Assistant referees: Jamie Morgan, Gareth Protheroe

Bedwas vs Carmarthen
Referee: Simon Mills
Assistant referees: Aaron Parry, Julian Smith

Pontypridd vs Llandovery
Referee: Wayne Davies
Assistant referees: John Darcy, Adrian Lewis

Cross Keys vs Bargoed
Referee: Ben Breakspear
Assistant referees: Jon Hardy, Matthew Burford

Newport vs Neath
Referee: Gwyn Morris
Assistant referees: Carwyn Williams, Mark Butcher

Merthyr vs Bridgend
Referee: Tom Spurrier
Assistant referees: Chris Williams, Lewis Harrison

PV: 2
Referees To 26 March 2018 | Rugby365