• Rugby 365 TV Rugby 365 TV
  • PROFILES PROFILES
  • REGISTER REGISTER
  • Contact Us Contact Us
  • Countries Countries
  • HERBEX PLAYER PROFILE HERBEX PLAYER PROFILE
  • Homepage Homepage
  • Latest News Latest News
  • Laws & Referees Laws & Referees
  • Match Centre Match Centre
  • More Tournaments More Tournaments
  • Newsletter Newsletter
  • OPINION OPINION
  • rugby365 TV rugby365 TV
  • RUGBY365TV RUGBY365TV
  • Schools Schools
  • Search Results Search Results
  • Sports Innovation Summit Sports Innovation Summit
  • Tournaments Tournaments
  • Uncategorised Uncategorised
  • Rugby 365 TV
  • PROFILES
  • REGISTER
Tue 22 Aug 2017 | 03:21

Referees to 27 August 2017

Referees to 27 August 2017
Tue 22 Aug 2017 | 03:21

Referees to 27 August 2017

SHARE

In Belfast, there is the first round of play-off matches in the Women's World Cup.

In France, the Top 14 starts in earnest.

It is a weekend for lots of serious rugby.

International

Rugby Championship

New Zealand vs Australia at Forsyth Barr Stadium, Dunedin
Referee: Nigel Owens (Wales)
Assistant referees: Wayne Barnes (England), Andrew Brace (Ireland)
Television match official: Rowan Kitt (England)

Argentina vs South Africa at Estadio Padre Ernesto Marlearena, Salta
Referee: Pascal Gaüzère (France)
Assistant referees: Romain Poite (France), Nic Berry (Australia)
Television match official: Glenn Newman (New Zealand)

Friendly

In the first match, the teams drew 19-all.

Kenya vs Hong Kong in Nairobi
Referee: Rasta Rasivhenge (South Africa)

Women's World Cup

This is the first round of the play-offs. The final round will be on Saturday, 26 August 2017.

Ninth Place at Queens University, Belfast
Italy vs Japan
Referee: Tim Baker (Hong Kong
Assistant referees: Sean Gallagher (Ireland), Marie Lematte (France)
Television match official: Kevin Beggs (Ireland)

Spain vs Hong Kong
Referee: Sara Cox (England)
Assistant referees: Joy Neville (Ireland), Beatrice Benvenuti (Italy)
Television match official: Simon McDowell (Ireland)

Fifth Place
Canada vs Wales
Referee: Aimee Barrett-Theron (South Africa)
Assistant referees: Cwengile Jadezweni (South Africa), Marie Lematte (France)
Television match official: Kevin Beggs (Ireland)

Ireland vs Australia at Queens University, Belfast
Referee: Ian Tempest (England)
Assistant referees: Cwengile Jadezweni (South Africa), Hollie Davidson (Scotland)
Television match official: David Grashoff (England)

Semifinals

New Zealand vs USA at Queens University, Belfast
Referee: Alhambra Nievas (Spain)
Assistant referees: Sean Gallagher (Ireland), Rose LaBrèche (Canada)
Television match official: David Grashoff (England)

England vs France at Queens University, Belfast
Referee: Graham Cooper (Australia)
Assistant referees: Joy Neville (Ireland), Hollie Davidson (Scotland)
Television match official: Simon McDowell (Ireland)

Friendlies

Leinster vs Bath in Donnybrook
Referee: Johnny Lacey (Ireland)
Assistant referees: Jonny Erskine (Ireland), Cillian Hogan (Ireland)

Connacht vs Bristol at The Sportsground
Referee: George Clancy (Ireland)
Assistant referees: Leo Colgan (Ireland), Brian Deighan (Ireland)

Wasps vs Connacht
Referee: Craig Maxwell-Keys (England)
Assistant referees: Jack Makepeace (England), Anthony Woodthorpe (England)
Timekeeper: Paul Stanley (England)
Assessor: Nigel Yates (England)

Worcester Warriors vs Munster
Referee: Luke Pearce (England)
Assistant referees: Anthony Woodthorpe (England), Clare Daniels (England)
Timekeeper: Matthew Peters (England)
Assessor: Gary Welsh (England)

Saracens vs Timisoara Saracens
Referee: Greg Macdonald (England)
Assistant referees: Paul Burton (England), Roy Maybank (England)
Timekeeper: John Burtenshaw (England)
Assessor: Gary Welsh (England)

Gloucester vs Hartpury College
Referee: Jack Makepeace (England)
Assistant referees: Ian Bibey (England), Brian Ravenhill (England)
Timekeeper: Matthew Peters (England)
Assessor: Chris White (England)

Gloucester vs Scarlets
Referee: Matthew O'Grady (England)
Assistant referees: Anthony Woodthorpe (England), Michael Hudson (England)
Timekeeper: Matthew Peters (England)
Assessor: Chris White (England)

Northampton Saints vs Ulster
Referee: Tom Foley (England)
Assistant referees: Phil Watters (England), Adam Leal (England)
Timekeeper: Clive Leeke (England)
Assessor: Nigel Yates (England)

Leicester Tigers vs Ospreys
Referee: Matthew Carley (England)
Assistant referees: Paul Dix (England), Hamish Smales (England)
Timekeeper: David Hudson (England)
Assessor: Martin Fox (England)

Domestic

England

Friendlies

Doncaster Knights vs Newcastle Falcons
Referee: Adam Leal
Assistant referees: Michael Patz,
Wayne Falla, Brian Campsall

Coventry vs Rotherham Titans
Referee: Neil Chivers
Assistant referees: Jonathan Petzing, Wayne Spencer
Assessor: Peter Farrell

Richmond vs London Irish
Referee: Karl Dickson
Assistant referees: Nigel Carrick, Jonathan Healy
Assessor: Jerry Wallis

Cornish Pirates vs Plymouth Albion
Referee: Christophe Ridley
Assistant referees: Grant Mossford, Andy Bickle
Assessor: Sam Collins

Nottingham vs Ampthill
Referee: Simon Harding
Assistant referees: Simon McConnell, Lionel Spooner
Assessor: Gary Welsh / Paul Dix

Blackheath vs Bedford
Referee: Dean Richards

France

Top 14, Round 1

Oyonnax vs Toulouse at Stade Charles Mathon
Referee: Mathieu Raynal
Assistant referees: Jonathan Dufort, Sébastien Hebert
Television match official: Éric Gauzins

Racing vs Castres at Stade Yves Du Manoir
Referee: Maxime Chalon
Assistant referees: François Bouzac, Laurent Perrin
Television match official: Laurent Sclafer

Montpelier vs Agen at Altrad Stadium
Referee: Tual Trainini
Assistant referees: Cyril Lafon, Jean-Luc Rebollal
Television match official: Éric Briquet Campin

Stade Français vs Lyon at Stade Jean Bouin
Referee: Sébastien Minery
Assistant referees: Thomas Chereque, Philippe Milani
Television match official: Denis Grenouillet

Brive vs La Rochelle at Stade Amédée Domenech
Referee: Alexandre Ruiz
Assistant referees: Ludovic Cayre, Akim Hadj Bachir
Television match official: Patrick Dellac

Bordeaux-Bègles vs Clermont at Stade Jaques Chaban-Delmas
Referee: Thomas Charabas
Assistant referees: Pierre Brousset, Laurent Breil
Television match official: Éric Gonthier

Toulon vs Pau at Stade Mayol
Referee: Laurent Cardona
Assistant referees: Julien Castaignède, Jean-Claude Labarbe
Television match official: Philippe Bonhoure

Pro D2, Round 2

Carcassonne vs Biarritz at Stade Albert-Domec
Referee: Flavien Hourquet
Assistant referees: Corentin Meler, Christophe Gaillardon

Grenoble vs Massy at Stade des Alpes
Referee: Thierry Mallet
Assistant referees: Flavien Girard, Baptiste Abel Coindoz

Angoulême vs Dax at Stade Chanzy
Referee: Pierre Baptiste Nuchy
Assistant referees: Sylvain Desvaux, Marc Lalaude

Mont-de-Marsan vs Narbonne at Stade Guy Boniface
Referee: Hervé Lasausa Lespy Labaylette
Assistant referees: Pierre Courbin, Arnaud Blondel

Montauban vs Aurillac at Stade Sapiac
Referee: Mathieu Delpy
Assistant referees: Fabrice Alejo, Richard Duhau

Nevers vs Vannes at Stade du Pré Fleuri
Referee: Ludovic Carrillo
Assistant referees: Rémi De Lisle, Francis Giacomini

Bayonne vs Béziers at Stade Jean Dauger
Referee: Laurent Millotte
Assistant referees: Éric Gleyze, Christophe Bats

Colomiers vs Perpignan at Stade Michel Bendichou
Referee: Mathieu Noirot
Assistant referees: Jean-Pierre Celaya, Thierry Devais

Ireland

Under-18 Provincial

Leinster vs Exiles in Donnybrook
Referee: David Horner

Leinster Schools vs Munster Schools
Referee: Chris Busby

New Zealand

Mitre Cup, Round 2

Southland vs North Harbour at Rugby Park, Invercargill
Referee: Jamie Nutbrown

Bay of Plenty vs Hawkes Bay at Rotorua International Stadium, Rotorua
Referee: James Doleman

Waikato vs Counties Manukau at FMG Stadium, Hamilton
Referee: Mike Fraser

Wellington vs Taranaki at Westpac Stadium, Wellington
Referee: Michael Lash

Auckland vs Northland at Eden Park, Auckland
Referee: Shuhei Kubo (Japan)

Manawatu vs Tasman at Central Energy Trust Arena, Palmerston North
Referee: Richard Kelly

Ranfurly Shield
Canterbury vs Otago at AMI Stadium, Christchurch
Referee: Paul Williams

Heartland Championship, Round 1

Buller vs South Canterbury at Victoria Square, Westport
Referee: Vincent Ringrose

East Coast vs Thames Valley at Whakarua Park, Ruatoria
Referee: Michael Winter

Horowhenua Kapiti vs North Otago at Levin Domain, Levin
Referee: Nick Hogan

King Country vs West Coast at Owen Delany Park, Taupo
Referee: tba (Japan)

Mid Canterbury vs Poverty Bay at Ashburton Showground, Ashburton
Referee: James Munro

Wanganui vs Wairarapa Bush at Cooks Garden, Wanganui
Referee: Tim Griffiths

South Africa

Currie Cup

Pumas vs Blue Bulls at Mbombela Stadium, Nelspruit
Referee: Marius van der Westhuizen
Assistant referees: Paul Mente, Des van Wyk
Television match official: Willie Vos

Free State Cheetahs vs Golden Lions at Free State Stadium, Bloemfontein
Referee: Quinton Immelman
Assistant referees: Jaco Kotze, Darren Colby
Television match official: Johan Greeff with Lourens van der Merwe

Western Province vs Sharks at Newlands
Referee: Jaco Peyper
Assistant referees: Egon Seconds, Stephan Geldenhuys
Television match official: Shaun Veldsman

First Division

Leopards vs South Western Districts Eagles at Olën Park, Potchefstroom
Referee: Egon Seconds
Assistant referees: Oregopotse Rametsi, Godwill Morobe

Eastern Province vs Boland Cavaliers
Referee: Archie Sehlako
Assistant referees: Sindile Ngcese, Phumzile Mbewu

Griffons vs Welwitschias at Northwest Stadium, Welkom
Referee: Jaco Pretorius
Assistant referees: Griffon Colby, Eon van Zyl

Border Bulldogs vs Valke at Buffalo City Municipal Stadium, East London
Referee: AJ Jacobs
Assistant referees: Rodney Boneparte, JP Clements

Under-21 Championship

Golden Lions vs Eastern Province at Ellis Park, Johannesburg
Referee: Ricus van der Hoven
Assistant referees: Johre Botha, Local

Western Province vs Blue Bulls at City Park, Cape Town
Referee: Stephan Geldenhuys
Assistant referees: Vusi Msibi, Local

Free State vs Leopards at Free State Stadium, Bloemfontein
Referee: Jaco Kotze
Assistant referees: Local

Under-20 Championship

Pumas vs Griffons at Mbombela Stadium, Nelspruit
Referee: Paul Mente
Assistant referees: Local

Valke vs Border at Barnard Stadium, Kempton Park
Referee: Mpho Matsaung
Assistant referees: Local

Limpopo vs Boland at Loftus Versfeld B, Pretoria
Referee: Oregopotse Rametsi
Assistant referees: Local

Under-19 Championship

Golden Lions vs Eastern Province at Ellis Park, Johannesburg
Referee: Johre Botha
Assistant referees: Local

Free State vs Leopards at Free State Stadium, Bloemfontein
Referee: Lourens van der Merwe
Assistant referees: Local

Western Province vs Blue Bulls at City Park, Cape Town
Referee: Vusi Msibi
Assistant referees: Local 

PV: 2
Referees To 27 August 2017 | Rugby365