Wed 28 Aug 2019 | 11:23

Referees to 1 September 2019

Referees to 1 September 2019
Wed 28 Aug 2019 | 11:23
Referees to 1 September 2019
SHARE

There are more match practices for teams going to the World Cup.

In South Africa, there are finals and the Currie Cup is heading for its climax with semifinals in Johannesburg and Bloemfontein.

In Australia, the National Rugby Championship kicks off this Saturday.

This is the second Americas Rugby Challenge, won in 2018 by Colombia. This year the Cayman Islands replace Guyana. The Caymans beat Guyana 54-10 to win a place in this year’s tournament, again in Colombia.

 International

France vs Italy
Referee: Matthew Carley (England)
Assistant referees: Luke Pearce (England), Federico Anselmi (Argentina)
Television match official: Graham Hughes (England)

Fiji vs Tonga at Eden Park, Auckland
Referee: Ben O’Keeffe (New Zealand)
Assistant referees: Nick Briant (New Zealand), Cam Stone (New Zealand)
Television match official: Aaron Paterson (New Zealand)

Georgia vs Scotland at Dinamo Arena, Tbilissi, Georgia
Referee: Pascal Gaüzère (France)
Assistant referees: Ben Whitehouse (Wales), Pierre Brousset (France)
Television match official: David Grashoff (England)

Wales vs Ireland at Principality Stadium, Cardiff, Wales
Referee: Romain Poite (France)
Assistant referees: Jérôme Garcès (France), Karl Dickson (England)
Television match official: Rowan Kitt (England)

Samoa vs New Zealand Heartland XV at Eden Park, Auckland, New Zealand
Referee: Paul Williams (New Zealand)
Assistant referees: Mike Fraser (New Zealand), Brendon Pickerill (New Zealand)
Television match official: Ben Skeen (New Zealand)

Uruguay vs Brazil at Estadio Charrua, Montevideo
Referee: Pablo De Luca (Argentina)

Georgia vs Southern Kings in Tbilissi, Georgia
Referee: Andrew Brace (Ireland)
Assistant referees: Frank Murphy (Ireland), Dan Jones (Wales)
Television match official: Trevor Fisher (England)

Namibia vs Southern Kings at Hage Geingob Rugby Stadium, Windhoek
Referee: Egon Seconds (South Africa)

Canada vs British Colombia All Stars at Westhills Stadium, Langford
Referee: Chris Assmus (Canada)
Assistant referees: Ryan Alguire (Canada),Shanda Mosher-Gallant (Canada)

Victoria Cup

Zambia vs Uganda
Referee: Precious Pazani (Zimbabwe)

Oceania Rugby Cup

Round 2
Solomon Islands vs Nauru at PNG Football Stadium, Port Moresby
Referee: David Vosalevu (Fiji)
Assistant referees: Kaveni Talemaivalagi (Fiji), Maluai Patala (Papua New Guinea)

Papua New Guinea vs Niue Island
Referee: Posi Isamaeli (Samoa)
Assistant referees: Kaveni Talemaivalagi (Fiji), Warwick Krykre (Papua New Guinea)

Round 3
Naura vs Niue Island
Referee: David Vosalevu (Fiji)
Assistant referees: Posi Isamaeli (Samoa), Petero Kilori (Papua New Guinea)

Papua New Guinea vs Solomon Islands at PNG Football Stadium, Port Moresby
Referee: Kaveni Talemaivalagi (Fiji)
Assistant referees: Posi Isamaeli (Samoa), Derek Akef (Papua New Guinea)

Americas Rugby Challenge

Round 2

Cayman Islands vs Paraguay at Estadio Cincuentenario, Medellin, Colombia
Referee: Fernando García (Mexico)
Assistant referees: Frank Arias, Yeison Lopez

Colombia vs Mexico at Estadio Cincuentenario, Medellin, Colombia
Referee: Francisco González (Uruguay)
Assistant referees : Diego Cardenas, Daniel Avellaneda

Round 3

Colombia vs Paraguay at Estadio Cincuentenario, Medellin, Colombia
Referee: Francisco González (Uruguay)
Assistant referees: Fernando García (Mexico), Daniel Avellaneda

Mexico vs Cayman Islands at Estadio Cincuentenario, Medellin, Colombia
Referee: Luis Santa (Colombia)
Assistant referees: Diego Cárdenas (Colombia), Frank Arias

Domestic

Australia

National Rugby Championship, Round 1

NSW Country Eagles vs Sydney Rays at Apex Oval
Referee: Angus Gardner
Assistant referees: James Quinn, Matthew Kellahan
Television match official: Mitchell Dwyer

Melbourne Rising vs Canberra Vikings at Box Hill Rugby Club
Referee: Damon Murphy
Assistant referees: Jordan Way, Amber Mclachlan

Brisbane City vs Fijian Drua at Ashgrove Sports Ground
Referee: Nicholas Berry
Assistant referees: Aaron Pook, Brett Cronan

Force vs Queensland Country at UWA Sports Park
Referee: Graham Cooper
Assistant referees: Mark Sherriff, Kyle Burnett

France

Top 14, Round 2

Bayonne vs Clermont at Stade Jean Dauger
Referee: Tual Trainini
Assistant referees: Maxime Chalon, M Gharbi Tarchouna
Television match official: Bruno Bessot

La Rochelle vs Stade Français at Stade Marcel Deflandre
Referee: Alexandre Ruiz
Assistant referees: Jonathan Dufort, Frédéric Chazal
Television match official: Éric Briquet Campin

Montpellier vs Paul at GGL Stadium
Referee: Vincent Blasco Baqué
Assistant referees: Laurent Cardona, Arnaud Blondel
Television match official: Ludovic Sclafer

Agen vs Brive at Stade Armandie
Referee: Cédric Marchat
Assistant referees: Jonathan Gasnier, Jacques De Lemos
Television match official: Akim Hadj Bachir

Bordeaux-Bègles vs Toulon at Jacques Chaban-Delmas
Referee: Ludovic Cayre
Assistant referees: Vivien Praderie, Laurent Breil
Television match official: Denis Grenouillete

Racing 92 vs Castres at Paris La Défense Arena
Referee: Julien Castaignède
Assistant referees: Flavien Hourquet, Christophe Bats
Television match official: Philippe Bonhoure

Lyon vs Toulouse at Matmut Stadium Gerland
Referee: Sébastien Minery
Assistant referees: Luc Ramos, R Duhau
Television match official: Éric Gauzins

Pro D2, Round 2

Carcassonne vs Grenoble at Stade Albert-Domec
Referee: Stéphane Boyer
Assistant referees: Régis Guatelli, Bruno Esclavard

Béziers vs Valence Romans at Stade Raoul Barrière
Referee: Adrien Marbot
Assistant referees: David Beun, Baptiste Abel Coindoz

Colomiers vs Mont-de-Marsan at Stade Michel Bendichou
Referee: Patrick Nuchy
Assistant referees: Stéphane Coulon, Christian Coussan

Montauban vs Angoulême at Stade Sapiac
Referee: Thomas Chereque
Assistant referees: Cyrille Le Gall, Jérôme Favre

Oyonnax vs Nevers at Stade Charles Mathon
Referee: Thierry Mallet
Assistant referees: Sylvain Brayelle, Christophe Gaillardon

Rouen Normandie vs Aurillac at Stade Mermoz
Referee: Frédéric Bouzac
Assistant referees: Rémy Charleroy, Vincent Kappes

Biarritz vs Vannes at Parc des Sports d’Aguilera
Referee: Nicolas Datas
Assistant referees: Loïc Frayssinet, Laurent Perrin

Provence vs Perpignan at Stade Maurice David
Referee: Bruno Rousselet
Assistant referees: Frédéric Masse, Fabrice Hand

Ireland

Women’s Interprovincials

Ulster vs Connacht at Queen’s University
Referee: Pádraic Reidy

Munster vs Leinster at Irish Independent Park
Referee: Lee Evans

New Zealand

Mitre 10, Week 4

Wellington vs Counties Manukau at Westpac Stadium, Wellington
Referee: Nick Webster
Assistant referees: Nick Hogan, Richard Gordon
Television match official: Jared Clarke

Otago vs Manawatu (Ranfurly Shield) at Forsyth Barr Stadium, Dunedin
Referee: Glen Jackson
Assistant referees: James Doleman, Fraser Hannon
Television match official: Chris Hart

Canterbury vs Southland at Orangetheory Stadium
Referee: Dan Waenga
Assistant referees: Jamie Nutbrown, Karl Hancox
Television match official: Sheldon Eden- Whaitiri

Northland vs Hawke’s Bay at Semenoff Stadium
Referee: Mike Winter
Assistant referees: Boris Jurlina, Stephen Ball
Television match official: Llew Smart

Waikato vs Auckland at FMG Stadium Waikato, Hamilton
Referee: Richard Kelly
Assistant referees: Grant Stuart, Josh Bull
Television match official: Lee Jeffrey

North Harbour vs Bay of Plenty at North Harbour Stadium
Referee: Nick Hogan
Assistant referees: Ryan Borthwick, Kyle Lagerwall
Television match official: Jonathan Paterson

Taranaki vs Tasman at Yarrow Stadium, Taranaki
Referee: Angus Mabey
Assistant referees: Richard Kelly, Will Johnston
Television match official: Trent Mischefski

Heartland Championship, Week 2

North Otago vs Wairarapa Bush at Forsyth Barr Stadium, Dunedin
Referee: Stu Curran
Assistant referees: Craig Kingan, Dylan Winter

King Country vs Buller in Taupo
Referee: Hugh Reed
Assistant referees: Chris Cowie, Stephen Payne

East Coast vs Mid Canterbury in Ruatoria
Referee: Tim Griffiths

Horowhenua Kapiti vs West Coast in Levin
Referee: Jono Bredin
Assistant referees: Sam Thompson, Ray McMillan

Poverty Bay vs South Canterbury in Gisborne
Referee: Tipene Cottrell
Assistant referees: Isaac Hughes, Royce Maynard

Wanganui vs Thames Valley in Wanganui
Referee: Rebecca Mahoney
Assistant referees: Ben Lourie, Kawana Tihema

Farah Palmer Cup, Week 1

Canterbury vs Wellington at Orangetheory Stadium
Referee: Maggie Cogger-Orr
Assistant referees: Will Todd, Dayana Morrison
Television match official: David Rumble

Bay of Plenty vs Counties Manukau at Tauranga Domain, Tauranga
Referee: Lauren Jenner
Assistant referees: Larissa Collingwood, Ben Wollerton
Television match official: Lee Jeffrey

Waikato vs Auckland at FMG Stadium Waikato, Hamilton
Referee: James Munro
Assistant referees: Estelle Whaiapu, Tamielle Monk

South Africa

Currie Cup semifinals

Free State Cheetahs vs Sharks at Free State Stadium, Bloemfontein
Referee: AJ Jacobs
Assistant referees: Marius van der Westhuizen, Paul Mente
Television match official: Joey Klaaste-Salmans

Golden Lions vs Griquas at Ellis Park, Johannesburg
Referee: Cwengile Jadezweni
Assistant referees: Rasta Rasivhenge, Quinton Immelman
Television match official: Christie du Preez

Division 1 final

Argentina XV vs Griffons at Fanie du Toit Stadium, Potchefstroom
Referee: Rasta Rasivhenge
Assistant referees: Quinton Immelman, Stephan Geldenhuys
Television match official: van der Merwe Lourens

Under-21 Championship semifinals

Blue Bulls vs Sharks at Loftus Versfeld, Pretoria
Referee: Ruhan Meiring
Assistant referees: Christopher Allison, Eduan Nel

WP vs Free State at Brookside, Cape Town
Referee: Jaco Pretorius
Assistant referees: Phumzile Mbewu, Aimee Barrett-Theron

Under-20 Championship final

Griffons vs Eastern Province at Fanie du Toit Stadium, Potchefstroom
Referee: Vusi Msibi
Assistant referees: Johre Botha, Mpho Matsaung
Television match official: Lourens van der Merwe

Women’s Interprovincials

Griffons vs Griquas at Northwest Stadium, Welkom
Referee: Angie Bezuidenhout
Assistant referees: Local

South Western Districts vs Free State at Rosemoor Sportsgrounds, George
Referee: Siyanda Pikoli
Assistant referees: Local

Leopards vs Pumas at Olënpark Stadium, Potchefstroom
Referee: Giana Viljoen
Assistant referees: Local

Golden Lions vs Limpopo at Ellis Park, Johannesburg
Referee: Lusanda Mtiya
Assistant referees: Local

PV: 1176


Referees To 1 September 2019 | Rugby365