Wed 11 Sep 2019 | 10:38

Referees to 15 September 2019

Referees to 15 September 2019
Wed 11 Sep 2019 | 10:38
Referees to 15 September 2019
SHARE

It is the calm before the storm. There is not a great deal of activity on the rugby front this week as players huddle together in their teams before the World Cup storm breaks the week after this.

.Warm-up matches are over, and the Currie Cup came a brilliant end in Bloemfontein on Saturday.

The Victoria Cup match between neighbours Zambia and Zimbabwe in the Battle of the Zambezi is the last for this year. As it stands Zimbabwe top the log unbeaten while Zambia are winless at the bottom.

International

Zambia vs Zimbabwe
Referee: Victor Oduor (Kenya)

Friendly

Munster vs London Irish at Irish Independent Park
Referee: Frank Murphy
Assistant referees: Kieran Barry, Shane Kierans

Women

SA Select vs Spain Invitational XV at WJ de Wet Stadium, Despatch
Referee: Aimee Barrett-Theron
Assistant referees: Local

Spain Invitational XV vs Eastern Province at Wolfson Stadium, Port Elizabeth
Referee: Aimee Barrett-Theron
Assistant referees: Local

Domestic

Australia

National Rugby Championship, Round 3

Sydney v Queensland Country at Woollahra Oval
Referee: Damon Murphy
Assistant referees: Matthew Kellahan, Richard Manchee
Television match official: James Leckie

Canberra Vikings v Brisbane City at Viking Park
Referee: Aaron Pook
Assistant referees: Reuben Keane, Brodie Ingram

NSW Country Eagles v Fijian Drua at WIN Stadium
Referee: James Quinn
Assistant referees: Dru Tonks, David Conway

Western Force v Melbourne Rising at UWA
Referee: Jordan Way
Assistant referees: Graham Cooper, Mark Sherriff

Under-18

NSW Waratahs Vs. Brumbies at David Phillips Field
Referee: Thomas Nicholl
Assistant referees: Local

France

Top 14

La Rochelle vs Toulouse at Stade Marcel Deflandre
Referee: Tual Trainini
Assistant referees: Laurent Millotte, Jean-Claude Labarbe
Television match official: Bruno Bessot

Bayonne vs Castres Olympique at Stade Jean Dauger
Referee: Maxime Chalon
Assistant referees: Luc Ramos, Sylvain Jaymes
Television match official: Éric Gonthier

Lyon vs Brive at Matmut Stadium Gerland
Referee: Vincent Blasco Baqué
Assistant referees: Ludovic Cayre, Christophe Gaillardon
Television match official: Mourad Zitouni

Clermont vs Pau at Parc des Sports Marcel Michelin
Referee: Sébastien Minery
Assistant referees: Stéphane Boyer, Richard Duhau
Television match official: Patrick Dellac

Bordeaux-Bègles vs Stade Français Paris at Jacques Chaban-Delmas
Referee: Adrien Descottes
Assistant referees: Laurent Cardona, Thierry Devais
Television match official: Jean-Luc Rebollal

Agen vs Montpellier at Stade Armandie
Referee: Pierre Brousset
Assistant referees: Jonathan Dufort, Christophe Bats

Toulon vs Racing 92 at Stade Mayol
Referee: Thomas Charabas
Assistant referees: Cédric Marchat, Arnaud Blondel
Television match official: Cyril Lafon

Pro D2

Vannes vs Mont-de-Marsan at Stade de la Rabine
Referee: Benoît Rousselet
Assistant referees: Maxime Rouquié, Vincent Kappes

Colomiers vs Angoulême at Stade Michel Bendichou
Referee: Julien Castaignède
Assistant referees: Jonathan Gasnier, Christian Coudert

Rouen Normandie Rugby vs Valence Romans at Stade Mermoz
Referee: Flavien Hourquet
Assistant referees: Jean Lespes, Denis Daste

Béziers vs Provence at Stade Raoul Barrière
Referee: Thierry Mallet
Assistant referees: Frédéric Bouzac, Flavien Soucaret

Montauban vs Nevers at Stade Sapiac
Referee: Adrien Marbot
Assistant referees: Mathieu Noirot, Benoît Escoubet

Grenoble vs Aurillac at Stade des Alpes
Referee: Vivien Praderie
Assistant referees: David Beun, Didier Dayre

Carcassonne vs USA Perpignan at Albert-Domec
Referee: Nicolas Datas
Assistant referees: Cédric Clave, Laurent Perrin

Biarritz vs Oyonnax at Parc des Sports d’Aguilera
Referee: Thomas Chereque
Assistant referees: Hervé Lasausa Lespy Labaylette, Bruno Esclavard

Hong Kong

Premiership Challenge Trophy

HKFC vs USRC Tigers at HKFC
Referee: Lawrence Wilkinson
Assistant referees: Rowan Turner, Nic Futter
Assessor: Tim Baker

HK Scottish vs Valley at SKM
Referee: Stephen Copeman
Assistant referees: Tim Baker, Edward Fitzgerald
Assessor: Peter White

HKU Sandy Bay vs Kowloon at SKP
Referee: Mark Jackson
Assistant referees: Rory Crombie, James Elliot
Assessor: Hugh Watkins

Ireland

Women’s Interprovincials

Munster vs Connacht at St Mary’s College RFC
Referee: Paul O’Connor

Leinster vs Ulster at St Mary’s College RFC
Referee: Barry Moloney

New Zealand

Mitre 10 Cup, Week 6

Waikato vs Hawke’s Bay at FMG Stadium Waikato, Hamilton
Referee: Nick Briant
Assistant referees: Michael Winter Grant Stuart
Television match official: Lee Jeffrey

Northland vs Canterbury at Northland Events Centre, Whangarei
Referee: Tipene Cottrell
Assistant referees: Boris Jurlina Stephen Ball
Television match official: Llew Smart

Taranaki vs Bay of Plenty at Yarrow Stadium, New Plymouth
Referee: James Doleman
Assistant referees: Will Johnston Trent Mischefski
Television match official: Max O’Leary

Southland vs Manawatu at Rugby Park, Invercargill
Referee: Angus Mabey
Assistant referees: Jaydyn Watson Taylor Swan
Television match official: Kirk Rae

Counties Manukau vs Auckland at Navigation Homes Stadium, Pukekohe
Referee: Tim Griffiths
Assistant referees: Antony Petrie Brandon Roberts
Television match official: Robert Shore

Wellington vs Otago at Westpac Stadium, Wellington
Referee: Dan Waenga
Assistant referees: Nick Hogan Daniel Mangin
Television match official: Jared Clarke

Tasman vs North Harbour at Trafalgar Park, Nelson
Referee: Richard Kelly
Assistant referees: Steff James Tom Holohan
Television match official: Corey Eggers

Heartland Championship, Week 4

East Coast vs King Country at Whakarua Park, Ruatoria
Referee: Mike Winter
Assistant referees: Matt Richardson, Issac Hughes

Horowhenua Kapiti vs Buller at Levin Domain, Levin
Referee: Nick Hogan
Assistant referees: Jamie Fairmaid, Andrew Lawler

Mid Canterbury vs South Canterbury at Ashburton Showgrounds, Ashburton
Referee: James Munro
Assistant referees: Kalifa Faalogo, Hamish Grant

North Otago vs Thames Valley at Whitestone Contracting Stadium, Oamaru
Referee: Stu Curran
Assistant referees: Dylan Winter, Craig Cottier

Wairarapa Bush vs Poverty Bay at Trust House Memorial Park Masterton
Referee: Nick Webster
Assistant referees: Alistair Payne, Chris Jefferies

Wanganui vs West Coast at Cooks Gardens, Wanganui
Referee: Cam Stone
Assistant referees: Aaron Conlon, Noah Willamu

Farah Palmer Cup, Week 3

North Harbour vs Hawke’s Bay at East Coast Bay RFC, North Harbour
Referee: Larissa Collingwood
Assistant referees: Tyron Lagerwall, Kyle Lagerwall

Taranaki vs Tasman at Yarrow Stadium, Taranaki
Referee: Lauren Jenner
Assistant referees: Cam Hurley, Josh Prestidge

Manawatu vs Waikato at Central Energy Trust Arena, Palmerston North
Referee: Rebecca Mahoney
Assistant referees: Jacob Booth, Matt Booth
Television match official: Max O’Leary

Northland vs Otago at Trigg Stadium, Whangarei
Referee: Maggie Cogger-Orr
Assistant referees: Boris Jurlina, Marcus Tomlinson

Bay of Plenty vs Auckland at Rugby Park, Whakatane
Referee: Monique Dalley
Assistant referees: Estelle Whaiapu, Tamielle Monk

Wellington vs Counties Manukau at Westpac Stadium, Wellington
Referee: Jono Breedin
Assistant referees: Andrew Lawler, Steve Newson
Television match official: Jared Clarke

PV: 676


Referees To 15 September 2019 | Rugby365