Tue 26 Mar 2019 | 06:41

Referees to 2 April 2019

Referees to 2 April 2019
Tue 26 Mar 2019 | 06:41
Referees to 2 April 2019
SHARE

March is going rapidly. Spring is springing in the north and autumn is settling in down south. And still there is rugby in both halves.

In the lovely university city of Coimbra north of Lisbon, Rugby Europe’s Under-20 Championship starts.

There is “big” rugby with Heineken Cup, PRO14 and Super Rugby. That means great opportunities for referees.

In Parma, thered is the final of the Coppa Italia.

And in Perth a new international competition, Global Rapid Rugby, is having a match-up between the Force of Western Australia and the Tigers of Hong Kong. This year’s matches have been labelled a Showcase Series, with the full competition amongst eight teams set to start in 2020.

The competition has a few law variations:

i. Matches last 70 minutes
ii. Time limits for scrums (1 minute) and lineouts (45 seconds to set),
iii. Defensive 22-metre area kicking change – No gain in ground ever when kicking direct to touch – even from within your 22 – the same as the World Rugby law for outside the 22.
iv. A 9-point ‘power try’ for attacks launched within 22 metres of the scoring team’s own try line.

Appointments

International

Rugby Europe

Conference 2 North

Austria vs Finland in Vienna
Referee: Dejean Stiglic

2019 Asia Rugby Championship, Division 3 West

Qatar vs Jordan at Aspire Stadium, Doha

Lebanon vs Jordan
Referee: Aaqil Jamaldeen (Sri Lanka)
Assistant referees: Darroch Chua (Singapore), Hasantha Weranga (Sri Lanka)

Qatar vs Iran
Referee: Chen Wenyi (China)
Assistant referees: Darroch Chua (Singapore), Hasantha Weranga (Sri Lanka)

Rugby Europe Women’s Championship 2019

Spain vs Netherlands in Madrid
Referee: Hollie Davidson (Scotland)

Under-20

Rugby Europe’s Under-20 Championship

It is taking place from 30 March to 7 April 2019 in Coimbra, Portugal.

Romania vs Netherlands
Russia vs Spain
Portugal vs France Novelle Aquitaine

Under-19

Wales vs Japan at Cardiff Arms Park
Referee: Chris Busby (Ireland)

Under-18

France vs Italy at Marcoussis
Referee: Daniel Carson (Ireland)

England vs France at Cheshunt, Hertfordshire

European Professional Club Rugby

Heineken Champions Cup Quarterfinals

Edinburgh vs Munster at Murrayfield
Referee: Pascal Gaüzère (France)
Assistant referees: Ludovic Cayre (France), Jonathan Dufort (France)
Television match official: Eric Gauzins (France)
Citing commissioner: Paul Hull (England)

Saracens Glasgow Warriors at Allianz Park
Referee: Nigel Owens (Wales)
Assistant referees: Ben Whitehouse (Wales), Ian Davies (Wales)
Television match official: Olly Hodges (Ireland)
Timekeeper: John Burtenshaw (England)
Citing commissioner: Eugene Ryan (Ireland)

Leinster vs Ulster at Aviva Stadium
Referee: Romain Poite (France)
Assistant referees: Pierre Brousset (France), Vincent Blasco Baqué (France)
Television match official: Denis Grenouillet (France)
Timekeeper: Andrew Baird (Ireland)
Citing commissioner: Shaun Gallagher (England)

Racing vs Toulouse at Paris La Défense Arena
Referee: Luke Pearce (England)
Assistant referees: Matthew Carley (England), Tom Foley (England)
Television match official: Rowan Kitt (England)
Citing commissioner: Tim Lowry (Ireland)

Challenge Cup Quarterfinals

Sale Sharks vs Connacht at AJ Bell Stadium
Referee: Mathieu Raynal (France)
Assistant referees: Thomas Charabas (France), Laurent Cardona (France)
Television match official: Éric Briquet-Campin (France)
Timekeeper: Mike Hamlin (England)
Citing commissioner: Paul Thomas (Wales)

Worcester Warriors vs Harlequins at Sixways
Referee: Alexandre Ruiz (France)
Assistant referees: Maxime Chalon (France), Cédric Marchat (France)
Television match official: Philippe Bonhoure (France)
Timekeeper: Eric Bullion (England)
Citing commissioner: John Montgomery (Scotland)

La Rochelle vs Bristol Bears at Stade Marcel Deflandre
Referee: John Lacey (Ireland)
Assistant referees: Frank Murphy (Ireland), Sean Gallagher (Ireland)
Television match official: Simon McDowell (Ireland)
Citing commissioner: Stefano Marrama (Italy)

Clermont Auvergne vs Northampton Saints at Stade Marcel-Michelin
Referee: George Clancy (Ireland)
Assistant referees: Andrew Brace (Ireland), Joy Neville (Ireland)
Television match official: Brian MacNeice (Ireland)
Citing commissioner: Peter Ferguson (Ireland)

Super Rugby, Round 7

NSW Waratahs vs Sunwolves at McDonald Jones Stadium, Newcastle
Referee: Paul Williams (New Zealand)
Assistant referees: Jaco Peyper (South Africa), Egon Seconds (South Africa)
Television match official: George Ayoub (Australia)

Hurricanes vs Crusaders at Westpac Stadium, Wellington
Referee: Ben O’Keeffe (New Zealand)
Assistant referees: Damon Murphy, Nick Hogan (New Zealand)
Television match official: Aaron Paterson (New Zealand)

Blues vs Stormers at Eden Park, Auckland
Referee: Nick Briant (New Zealand)
Assistant referees: Glen Jackson (New Zealand), Federico Anselmi (Argentina)
Television match official: Ben Skeen (New Zealand)

Jaguares vs Chiefs at Estadio Jose Amalfitani, Buenos Aires, Argentina
Referee: Angus Gardner (Australia)
Assistant referees: Pablo Deluca (Argentina), Damian Schneider (Argentina)
Television match official: Santiago Borsani (Argentina)

Sharks vs Bulls at Kings Park, Durban
Referee: Rasta Rasivhenge (South Africa)
Assistant referees: Mike Fraser (New Zealand), Brendon Pickerill (New Zealand)
Television match official: Christie du Preez (South Africa)

Queensland Reds vs Melbourne Rebels at Suncorp Stadium
Referee: AJ Jacobs (South Africa)
Assistant referees: Nicholas Berry (Australia), Marius van der Westhuizen (South Africa)
Television match official: James Leckie (Australia)

Global Rapid Rugby

Western Force vs South China Tigers at HBF Arena Sportsplex
Referee: Aaron Pook (Australia)
Assistant referees: Graham Cooper (Australia), Mark Sherriff (Australia)
Television match official: Kyle Burnett (Australia)

Domestic

Australia

Women’s Super Rugby

Queensland vs Brumbies at Ballymore
Referee: Amber McLachlan
Assistant referees: Lara West, Jeremy Markey

England

Championship

Hartpury College vs Bedford Blues
Referee: Adam Leal
Assistant referees: Jamie Leahy, Simon Park
Assessor: Lloyd Jackson/Peter Huckle

Ealing Trailfinders vs Nottingham
Referee: Fergus Kirby
Assistant referees: Dean Richards, Lionel Spooner
Assessor: David Morgan/Robin Goodliffe

Richmond vs Jersey Reds
Referee: Hamish Smales
Assistant referees: Jonathan Healy, Gareth Holsgrove
Assessor: Christopher White

Doncaster Knights vs London Scottish
Referee: John Meredith
Assistant referees: Matt Turvey, Peter Allan
Assessor: Peter Farrell

Cornish Pirates vs London Irish
Referee: JP Doyle
Assistant referees: Sara Cox, Clare Daniels
Assessor: Sam Collins

Yorkshire Carnegie vs Coventry
Referee: Simon Harding
Assistant referees: Gregory Garner, Ian John Bibey
Assessor: Stephen Leyshon

Women’s Premiership

Worcester Valkyries vs Darlington Mowden Park Sharks
Referee: Callum Watson
Assistant referees: Philip Hallsworth, Stephen Gammage

Harlequins Ladies vs Gloucester-Hartpury Women’s
Referee: Charles Gayther
Assistant referees: Christopher Bartlett, James Pidding

Saracens Women vs Firwood Waterloo Ladies
Referee: Katherine Ritchie
Assistant referees: James Davies, Matthew Shepherd

Richmond vs Loughborough Lightning
Referee: Laura Pettingale
Assistant referees: Tracy Pettingale, tba

Wasps Ladies vs Bristol Bears Women
Referee: Richard Haughton
Assistant referees: Henry Lowis, Mark Summerhayes

France

Pro D2, Round 26

Provence Rugby vs Nevers at Stade Maurice David
Referee: Flavien Hourquet
Assistant referees: Régis Guatelli, Walter Prache

Angoulême vs Béziers at Stade Chanzy
Referee: Benoît Rousselet
Assistant referees: Vivien Praderie, Norbert Roche

Massy vs Montauban at Stade Jules Ladoumègue
Referee: Frédéric Bouzac
Assistant referees: Stéphane Crapoix, Christophe Gaillardon

Bourg-en-Bresse vs Aurillac at Stade Marcel Verchère
Referee: Ludovic Carrillo
Assistant referees: Laurent Millotte, Francis Giacomini

Vannes vs Bayonne at Stade de la Rabine
Referee: Cédric Clave
Assistant referees: Éric Gleyze, Gislain Elias

Colomiers vs Carcassonne at Stade Michel Bendichou
Referee: Mathieu Delpy
Assistant referees: Pierre Puharre, Jérôme Favre

Biarritz vs Oyonnax at Parc des Sports d’Aguilera
Referee: Hervé Lasausa Lespy Labaylette
Assistant referees: Nicolas Datas, Denis Daste

Brive vs Mont-de-Marsan at Stadium Municipal
Referee: Thierry Mallet
Assistant referees: Jonathan Gasnier, Sylvain Jaymes

Italy

Coppa Italia Final

Emilia vs Padova at Stadio Sergio Lanfranchi, Parma
Referee: Federico Boraso

South Africa

Gold Cup Quarterfinals

College Rovers vs Durbell at Kings Park
Referee: Archie Sehlako

Naka Bulls vs Swallows at ABE Midas Naka Bulls RFC, Pretoria
Referee: Griffin Colby

Impala vs Welkom at Impala Rugby Club, Rustenburg
Referee: Vusi Msibi

Rhinos vs Gardens Uitenhage at Northam Platinum Recreation Club, Setaria, Thabazimbi
Referee: Paul Mente

Varsity Cup, Round 9

Maties and Tukkies are certain of home semifinals.

Shimlas vs UJ at Shimla Park
Referee: Paul Mente

Pukke vs Wits at Fanie Du Toit Sports, Potchefstroom
Referee: Griffin Colby
Television match official: Lourens van der Merwe

Maties vs UWC at Danie Craven Stadium
Referee: Stephan Geldenhuys
Assistant referees: Nathan Swartz, Bennie Bothma
Timekeeper: Johan Willemse

UCT vs CUT
Referee: Ruhan Meiring
Assistant referees: Nathan Barry, Wickus Nell
Timekeeper: Arthur Southgate
Television match official: Joey Klaaste-Salmans

Young Guns

Maties vs UWC at Danie Craven Stadium
Referee: Nathan Swartz
Assistant referees: Bennie Bothma, Waleed Moerat
Timekeeper: Johan Willemse

UCT vs CUT at UCT Rugby Fields
Referee: Nathan Barry
Assistant referees: Wickus Nell, Lloyd Hagglund
Timekeeper: Arthur Southgate

Spain

División De Honor, Round 20

Gernika vs UE Santboiana
Referee: Iñaki Muñoz (Madrid)
Assistant referees: Pedro Pérez Gómez, José Maria Ferdinández Soria

Alcobendas vs VRAC Valladolid
Referee: Pedro Montoya (Álava)
Assistant referees: Manuel Bartolome, Erlantz Morentin

Indepen Santander vs Hernani
Referee: Marc Riera (Barcelona)
Assistant referees: Malcolm Van Steeden, Alexandre Mullor

Ordizia vs La Vila
Referee: David Castro (Asturias)
Assistant referees: Belarmino Álvarez, Andrés Noriega

La Vila vs Cisneros
Referee: Eki Fanlo (Guipúzcoa)
Assistant referees: Andoni Susperregi, Iñaki Muñoz

FC Barcelona vs Aparejad Burgos
Referee: Inigo Atorrasagasti (Guipúzcoa)
Assistant referees: Aldai Ibisate, Juan Cruz Peña

USA

Major League Rugby, Round 10

Austin Elite vs United New York in San Antonio
Referee: Luke Rogan
Assistant referees: Mike O’Brien, Kat Roche

Glendale Raptors vs New Orleans Gold in Denver
Referee: Paul-Henri Courbier
Assistant referees: Moe Chaudhry, Cam Petitt

Utah Warriors vs Toronto Arrows in Salt Lake City
Referee: Derek Summers
Assistant referees: Lex Weiner, Kage Green

Seattle Seawolves vs San Diego Legion in Seattle
Referee: Elgan Williams (Wales)
Assistant referees: Robin Kaluzniak, Lee Bryant

Wales

Premiership

Llanelli vs Cross Keys
Referee: Gwyn Morris
Assistant referees: Simon Mills, Richard Hughes

Neath vs Carmarthen
Referee: Tom Spurrier
Assistant referees: Jonathan Evans, Simon Harris

Welsh National Cup Quarterfinals

Merthyr vs Pontypridd
Referee: Craig Evans
Assistant referees: Simon Rees, Chris Williams
Television match official: Jon Mason

Llandovery vs Swansea
Referee: Gareth Newman
Assistant referees: Stephen Allsop, Jamie Morgan

Pontypool vs Bridgend
Referee: Elgan Williams
Assistant referees: Richard Deacy, Tim Davies

Cardiff vs Bedwas
Referee: Dewi Phillips
Assistant referees: Wayne Davies, Lee Parry

 

PV: 1616


Referees To 2 April 2019 | Rugby365