Wed 21 Aug 2019 | 01:37

Referees to 25 August 2019

Referees to 25 August 2019
Wed 21 Aug 2019 | 01:37
Referees to 25 August 2019
SHARE

There are several warm-up matches for the 2019 Rugby World Cup, three of them involving World Cup participants. Referee Jaco Peyper was in Auckland, New Zealand, last week and this week is in London. Have whistle, will travel.

In South Africa’s Currie Cup, the Premier Division has its last round of league matches with only one team sure of going to the semifinals and one team not sure of going to the semifinals, and there are the semifinals of the First Division provincial matches.

In New Zealand the Heartland Championship starts.

In France the two professional competitions, Top14 and ProD2, start.

**Stop press: Jaco Peyper has been withdrawn because of flight problems, and Nigel Owens takes his place.

International

Friendly

These are World Cup warm-up matches.

England vs Ireland at Twickenham
Referee: Nigel Owens (Wales)
Assistant referees: Jérôme Garcès (France), Alex Ruiz (France)
Television match official: Philippe Bonhoure (France)
Timekeeper: Laurie Bryant (England)

Scotland vs France at Murrayfield, Edinburgh
Referee: Wayne Barnes (England)
Assistant referees:Andrew Brace (Ireland) , Federico Anselmi (Argentina)
Television match official: Graham Hughes (England)

Georgia vs Russia at Dinamo Arena, Tbilissi, Georgia
Referee: Andrew Brace  (Ireland)
Assistant referees: Damon Murphy (Ireland), Dan Jones (Wales)
Television match official: David Grashoff (Engladn)

Victoria Cup

Zimbabwe vs Uganda
Referee: Nicardo Pienaar (Namibia)

Kenya vs Zambia at RFUEA Grounds, Nairobi
Referee: Talent Gandiwa (Zimbabwe)
Assistant referees: Adrian Munyua (Kenya), Anthony Ndong (Kenya)

Oceania Rugby Cup, Round 1

This tournament involving Pacific islands is to be played at PNG Football Stadium in Port Moresby, Papua New Guinea

Solomon Islands vs Niue Island
Referee: Kaveni Talemaivalagi (Fiji)
Assistant referees: David Vosalevu Fiji), Joe Epoa (Papua New Guinea)

Papua New Guinea vs Nauru
Referee: Posi Isamaeli (Samoa)
Assistant referees: David Vosalevu (Fiji), Petero Kilori (Papua New Guinea)

Friendly

These are World Cup warm-up matches for the teams mentioned first.

Namibia vs Sharks at Crusaders RFC, Durban
Referee Blake Beattie (South Africa)
Assistant referees: Lusanda Mtiya (South Africa), Neil du Plessis (South Africa)

Uruguay vs South America XV at Estadio Charrua, Montevideo
Referee: Damián Schneider (Argentina)

Canada vs Leinster at Tim Hortons Field, Hamilton
Referee: Talal “Moe” Chaudry  (Canada)

Tonga vs Western Force at Teufaiva Stadium, Nuku’alofa

Domestic

Top 14, Round 1

Racing 92 vs Bayonne
Referee: Pierre-Baptiste Nuchy
Assistant referees: Pierre Brousset, Arnaud Blondel
Television match officials: Éric Briquet-Campin

Castres vs Montpellier
Referee: Thomas Charabas
Assistant referees: Vivien Praderie, Christophe Bats
Television match officials: Mourad Zitouni

Agen vs Toulon
Referee: Laurent Cardona
Assistant referees: Flavien Hourquet, Bruno Gabaldon
Television match officials: Jean-Luc Rebollal

Lyon vs Stade Français
Referee: Romain Poite
Assistant referees: Vincent Blasco Baqué, Laurent Breil
Television match officials: Bruno Bessot

Pau vs Brive
Referee: Luc Ramos
Assistant referees: Sébastien Minery, Frédéric Chazal
Television match officials: Denis Grenouillet

Bordeaux-Bègles vs Toulouse
Referee: Maxime Chalon
Assistant referees: Tual Trainini, Sylvain Jaymes
Television match officials: Éric Gauzins

Clermont vs La Rochelle
Referee: Adrien Descottes
Assistant referees: Ludovic Cayre, Christophe Gaillardon
Television match officials: Laurent Sclafer

Pro D2

Perpignan vs Béziers
Referee: Flavien Hourquet
Assistant referees: Stéphane Boyer, Pascal Vitrac
Goal judges: Jean-Marc Tartini, Frédéric Diaz

Nevers vs Angoulême
Referee: Laurent Millotte
Assistant referees: Thomas Chereque, Walter Prache
Goal judges: Sylvain Bernard, Damien Pscheidt

Montauban vs Rouen Normandie
Referee: Jérémy Rozier
Assistant referees: Nicolas Datas, Ghyslain Elias
Goal judges: Jean-Christophe Lacrampe Moine, Thierry Melliet

Mont-de-Marsan vs Provence
Referee: Jonathan Gasnier
Assistant referees: Benoît Albert, Bruno Esclavard
Goal judges: Jérôme Soubigou, Frédéric Cambou

Oyonnax vs Valence Romans
Referee: Jean Lespes
Assistant referees: Francois Bouzac, Benoît Escoubet
Goal judges: Didier Veyssiere, Christian Gregoire

Carcassonne vs Vannes
Referee: Cédric Clave
Assistant referees: Adrien Marbot, Laurent Perrin
Goal judges: Michel Alarcon, Jérémy Cohen

Grenoble vs Colomiers
Referee: David Beun
Assistant referees: Thierry Mallet, Christophe Bultet
Goal judges: Jean-Paul Collonge, Xavier Cazalas

Aurillac vs Biarritz
Referee: Hervé Lasausa Lespy Labaylette
Assistant referees: Philippe Puharre, Norbert Roche

Ireland

Women’s Interprovincials

Connacht vs Munster at Sportsground, Galway
Referee: Keane Davison

Ulster vs Leinster at Armagh RFC
Referee: Mike Scanlon

Under-19

Round 1
Ulster vs Munster at Bangor GS
Referee: Andrew Cole

Connacht vs Leinster at Sportsground, Galway
Referee: Stuart Douglas

Round 2
Connacht vs Ulster at Maynooth University
Referee: Shane Kierans

Munster vs Leinster at Maynooth University
Referee: Peter Martin

New Zealand

Mitre 10 Cup, Week 3

Hawke’s Bay vs Otago at McLean Park, Napier
Referee: Mike Fraser
Assistant referees: Tipene Cottrell, Dan Waenga
Television match official: Mark Johnson

Wellington vs Canterbury at Westpac Stadium, Wellington
Referee: Ben O’Keeffe
Assistant referees: Daniel Mangin, Jamie Fairmaid
Television match official: Jared Clarke

Tasman vs Manawatu at Lansdowne Park, Blenheim
Referee: Nick Hogan
Assistant referees: Tom Holohan, Vaughan Warburton
Television match official: Mike Lash

Auckland vs Bay of Plenty at Eden Park, Auckland
Referee: Brendon Pickerill
Assistant referees: Angus Mabey, Rob Harman
Television match official: Ben Deakin

Counties Manukau vs Waikato at Navigation Homes Stadium, Pukekohe
Referee: Nick Briant
Assistant referees: Antony Petrie, Brandon Roberts
Television match official: John Wright

Taranaki vs Northland at Yarrow Stadium, New Plymouth
Referee: Paul Williams
Assistant referees: Cam Stone, Richard Kelly
Television match official: Max O’Leary

Southland vs North Harbour at Rugby Park, Invercargill
Referee: James Munro
Assistant referees: Jaydyn Watson, Taylor Swan
Television match official: Kirk Rae

Heartland Championship, Week 1

Thames Valley vs Poverty Bay at Paeroa Domain, Paeroa
Referee: Dan Waenga

Buller vs East Coast at Victoria Square, Westport
Referee: Jono Bredin

Mid Canterbury vs Horowhenua Kapiti at Ashburton Showgrounds, Ashburton
Referee: Stu Curran

South Canterbury vs North Otago at Alpine Energy Stadium, Timaru
Referee: Tim Griffiths

Wairarapa Bush vs Wanganui at Trust House Memorial Park, Masterton
Referee: Mike Winter

West Coast vs King CountrySaturday at John Sturgeon Park, Greymouth
Referee: Nick Webster

South Africa

Currie Cup Premier Division

Griquas vs Golden Lions at Griquas Park
Referee: AJ Jacobs
Assistant referees: Ben Crouse, Aimee Barrett-Theron
Television match official: Lourens van der Merwe

State Cheetahs vs Western Province at Free State Stadium, Bloemfontein
Referee: Marius van der Westhuizen
Assistant referees: Ruhan Meiring, Mpho Matsaung
Television match official: JJ Wagner

Blue Bulls vs Sharks at Loftus Versfeld, Pretoria
Referee: Rasta Rasivhenge
Assistant referees: Paul Mente, Phumzile Mbewu
Television match official: Johan Greeff

Currie Cup First Division, semifinals

Argentina XV vs Valke at Fanie du Toit Stadium, Potchefstroom
Referee: Egon Seconds
Assistant referees: Johre Botha, Eduan Nel

Griffons vs Eastern Province at Northwest Stadium, Welkom
Referee: Quinton Immelman
Assistant referees: Jaco Kotze, Griffin Colby

Women’s Provincials

Border vs Boland at Police Rugby Club, East London
Referee: Maria Mabote
Assistant referees: Local

Western Province vs Eastern Province at Tygerberg RC Florida Park
Referee: Ashleigh Murray
Assistant referees: Local

Blue Bull vs KwaZulu-Natal at Loftus Versfeld, Pretoria
Referee: Bulela Qwane
Assistant referees: Local

Under-21 Championship

Western Province vs Lions at Florida Park
Referee: Stephan Geldenhuys
Assistant referees: Local

Free State vs Sharks at Free State Stadium, Bloemfontein
Referee: Ruhan Meiring
Assistant referees: Local

Blue Bulls vs Leopards at Loftus Versfeld, Pretoria
Referee: Phumzile Mbewu
Assistant referees: Local

Under-20 Championship, semifinals

Eastern Province vs Pumas at De Wet Stadium, Despatch
Referee: Vusi Msibi
Assistant referees: Bulelani Naka, Local

Griffons vs Boland at Northwest Stadium, Welkom
Referee: Griffin Colby
Assistant referees: Jaco Kotze, Local

 

PV: 620


Referees To 25 August 2019 | Rugby365