Tue 24 Sep 2019 | 12:20

Referees to 30 September 2019

Referees to 30 September 2019
Tue 24 Sep 2019 | 12:20
Referees to 30 September 2019
SHARE

The eyes of all Japan and the rest of the world are on the World Cup with another 11 matches in the coming week with lots of focus on Japan vs Ireland, Australia vs Wales and Scotland vs Samoa.

Already it has been an excellent World Cup – big, cheerful, enthusiastic crowds and top performers in action as players and as match officials.

The PRO14 starts this weekend and in South Africa the new Under-19 Championship.

Scotland kick off their Premiership with a lady to referee one of the matches, the experienced Hollie Davidson.

International

Rugby World Cup

23 September 2019
Wales vs Georgia at City of Toyota Stadium
Referee: Luke Pearce (England)
Assistant referees: Ben O’Keeffe (New Zealand), Matthew Carley (England)
Television match official: Rowan Kitt (England)

24 September 2019
Russia vs Samoa at Kumagaya Rugby Stadium
Referee: Romain Poite (France)
Assistant referees: Jérôme Garcès (France), Brendon Pickerill (New Zealand)
Television match official: Graham Hughes (England)

25 September 2019
Fiji vs Uruguay at Kamaishi Recovery Memorial Stadium, Japan
Referee: Pascal Gaüzère (France)
Assistant referees: Angus Gardner (Australia), Andrew Brace (Ireland)
Television match official: Marius Jonker (South Africa)

26 September 2019
Italy vs Canada at Fukuoka Hakatanomori Stadium
Referee: Nigel Owens (Wales)
Assistant referees: Wayne Barnes (England), Karl Dickson (England)
Television match official: Rowan Kitt (England)

England vs USA at Kobe Misaki Stadium
Referee: Nic Berry (Australia)
Assistant referees: Paul Williams (New Zealand), Federico Anselmi (Argentina)
Television match official: Ben Skeen (New Zealand)

28 September 2019
Argentina vs Tonga at Hanazono Rugby Stadium, Higashiosaka
Referee: Jaco Peyper (South Africa)
Assistant referees: Ben O’Keeffe (New Zealand), Brendon Pickerill (New Zealand)
Television match official: Rowan Kitt (England)

Japan vs Ireland at Shizuoka Stadium Ecopa
Referee: Angus Gardner (Australia)
Assistant referees: Jérôme Garcès (France), Matthew Carley (England)
Television match official: Ben Skeen (New Zealand)

South Africa vs Namibia at City of Toyota Stadium
Referee: Mathieu Raynal (France)
Assistant referees: Nic Berry (Australia), Andrew Brace (Ireland)
Television match official: Graham Hughes (England)

29 September 2019
Georgia vs Uruguay at Kumagaya Rugby Stadium
Referee: Wayne Barnes (England)
Assistant referees: Paul Williams (New Zealand), Alexandre Ruiz (France)
Television match official: Marius Jonker (South Africa)

Australia vs Wales at Tokyo Stadium, Tokyo
Referee: Romain Poite (France)
Assistant referees: Luke Pearce (England), Karl Dickson (England)
Television match official: Ben Skeen (New Zealand)

30 September 2019
Scotland vs Samoa at Kobe Misaki Stadium
Referee: Pascal Gaüzère (France)
Assistant referees: Nigel Owens (Wales), Federico Anselmi (Argentina)
Television match official: Graham Hughes (England)

Women

South Africa vs Scotland at City Park, Cape Town
Referee: Amelia Luciano (USA)
Assistant referees: Aimee Barrett-Theron (South Africa), Bulela Qwane (South Africa)

PRO14, Round 1

Ulster vs Ospreys at Kingspan Stadium, Belfast
Referee: Andrea Piardi (Italy)
Assistant referees: Sean Gallagher (Ireland),  Matteo Liperini (Italy)
Timekeeper: Bill Halliday (Ireland)

Munster vs Dragons at Thomond Park, Limerick
Referee: Ben Blaine (Scotland)
Assistant referees: Frank Murphy (Ireland), Fin Brown (Scotland)
Television match official: Andrew McMenemy (Scotland)
Timekeeper: John Cole (Ireland)

Edinburgh vs Zebre at Murrayfield, Edinburgh
Referee: George Clancy (Ireland)
Assistant referees: Sam Grove-White (Scotland), Mark Patton (Ireland)
Television match official: Brian MacNeice (Ireland)

Cheetahs vs Glasgow Warriors at Free State Stadium, Bloemfontein
Referee: Dan Jones (Wales)
Assistant referees: Ben Crouse (South Africa), Griffin Colby (South Africa)
Television match official: Lourens van der Merwe (South Africa)

Southern Kings vs Cardiff Blues at Nelson Mandela Bay Stadium, Port Elizabeth
Referee: Mike Adamson (Scotland)
Assistant referees: Divan Uys (South Africa), Paul Mente (South Africa)
Television match official: Christie du Preez (South Africa)

Benetton vs Leinster vs Stadio Monigo, Treviso
Referee: Ben Whitehouse (Wales)
Assistant referees: Gianluca Gnecchi (Italy), Gwyn Morris (Wales)
Television match official: Sean Brickell (Wales)

Scarlets vs Connacht at Parc Y Scarlets, Llanelli
Referee: Stuart Berry (South Africa)
Assistant referees: Rasta Rasivhenge (South Africa), Mike English (Wales)
Television match official: Ian Davies (Wales)

Schools

ACT vs Samoa at Marist College
Referee: Brodie Ingram
Assistant referees: Petrus van Aswegen, Hayden Perkins

Central West vs Samoa at Anne Ashwood Park
Referee: Rory Amon
Assistant referees: Mitchell Dwyer, Fraser Robertson

Domestic

Australia

National Rugby Competition, Round 5

Queensland Country vs Brisbane City at Marley Brown Oval
Referee: Aaron Pook
Assistant referees: Brett Cronan, Jordan Way

Canberra Vikings vs Fiji Druas at Vikings Park
Referee: James Quinn
Assistant referees: Richard Manchee, Reuben Keane

ACT vs Victoria at AIS Multi Purpose Fields
Referee: Brodie Ingram
Assistant referees: Hayden Perkins, Petrus van Aswegen

Brisbane City vs Queensland Country at Bond University
Referee: Nicholas Leask
Assistant referees: James Palmer, Michael Jones

Sydney vs Melbourne Rising at Forshaw Rugby Park
Referee: Reuben Keane
Assistant referees: James Quinn, Matthew Kellahan

NSW Country Eagles vs Western Force at Port Macquarie Sports Stadium No 1
Referee: Dru Tonks
Assistant referees: Tom Chadwick, Dylan Sigg

Sydney vs NSW Country at Forshaw Rugby Park
Referee: Matthew Kellahan
Assistant referees: Andrew Hingston, tba

England

Premiership, Round 2

Bristol Bears vs Gloucester
Referee: Thomas Foley
Assistant referees: Jonathan Healy, Paul Dix
Television match official:
Timekeeper: Laurie Bryant & Peter Huckle
Assessor: Nigel Yates

Leicester Tigers vs Exeter Chiefs
Referee: Jack Makepeace
Assistant referees: Adam Leal, John Meredith
Television match official: Trevor Fisher
Timekeeper: Nick Edwards
Assessor: Brian Campsall

Northampton Saints vs Wasps
Referee: Michael Hudson
Assistant referees: Alex Thomas, Wayne Falla
Television match official: David Grashoff
Timekeeper: Paul Stanley
Assessor: Gary Welsh

Saracens vs Sale Sharks
Referee: Christophe Ridley
Assistant referees: Ian Tempest, Clare Daniels
Timekeeper: Roy Marfleet
Assessor: Tony Spreadbury

London Irish vs Harlequins
Referee: Greg Macdonald
Assistant referees: Matthew Turvey, Dean Richards
Timekeeper: Malcolm Sinclair
Assessor: Martin Fox

Bath vs Worcester Warriors
Referee: Simon Harding
Assistant referees: George Selwood, Sara Cox
Timekeeper: Paul Box
Assessor: Stephen Leyshon

Championship, Round 2

Hartpury University vs Jersey Reds
Assistant referees: Anthony Woodthorpe
Assistant referees: Darryl Chapman, Peter Brunt
Assessor: JP Doyle, Peter Huckle

Yorkshire Carnegie vs Cornish Pirates
Referee: Neil Chivers
Assistant referees: Jamie Leahy, Ian Bibey
Assessor: Jerry Wallis

Ealing Trailfinders vs Ampthill
Referee: Fergus Kirby
Assistant referees: Simon McConnell, Lionel Spooner
Assessor: David Morgan & Robin Goodliffe

Coventry vs Bedford Blues
Referee: Tim Wigglesworth
Assistant referees: Greg Garner, William Burton
Assessor: Andrew Vertigan

London Scottish vs Nottingham
Referee: Craig Maxwell-Keys
Assistant referees: Robert Warburton, Nigel Carrick
Assessor: Sam Collins

Newcastle Falcons vs Doncaster Knights
Referee: Andrew Jackson
Assistant referees: Gregg Dawson, Peter Allan
Assessor: Brian Campsall

Women’s Premiership, Round 2

Bristol Bears vs Loughborough Lightning
Referee: Harry Walbaum
Assistant referees: Ellis Davies, Steve Hambley
Assessor: Thomas Foley

Darlington Mowden Park Sharks vs Firwood Waterloo Ladies
Referee: Owen Taylor
Assistant referees: Brendan Fitzmaurice, Paul Fincken
Assessor: Jamie Leahy

Worcester Warriors vs Harlequins Women
Referee: Adam Wookey
Assistant referees: Jake Hill, Leo Burton
Assessor: Tony Spreadbury

Gloucester-Hartpury vs Wasps Ladies
Referee: Charles Gayther
Assistant referees: Lloyd Davies, Dave Philpot
Assessor: Ian Tempest

Saracens vs Richmond
Referee: Sam Phillips
Assistant referees: PJ Russell, Paul Carroll
Assessor: Ian Roberts

France

Top 14, Round 5

Brive vs Toulon at Stadium Municipal
Referee: Ludovic Cayre
Assistant referees: Vivien Praderie, Arnaud Blondel
Television match official: Éric Gauzins

Bayonne vs La Rochelle at Stade Jean Dauger
Referee: Julien Castaignède
Assistant referees: Maxime Chalon, Jacques De Lemos
Television match official: Jean-Luc Rebollal

Toulouse vs Pau at Stade Ernest Wallon
Referee: Patrick Nuchy
Assistant referees: Laurent Cardona, Christophe Bats
Television match official: Mourad Zitouni

Castres vs Agen at Stade Pierre Fabre
Referee: Luc Ramos
Assistant referees: Tual Trainini, Frédéric Chazal
Television match official: Ludovic Sclafer

Racing 92 vs Lyon at Paris La Défense Arena
Referee: Jonathan Dufort
Assistant referees: Vincent Blasco Baqué, Laurent Breil
Television match official: Akim Hadj Bachir

Montpellier vs Bordeaux-Bègles at GGL Stadium
Referee: Cédric Marchat
Assistant referees: Adrien Descottes, Richard Duhau
Television match official: Éric Brique Campin

Stade Français vs Clermont at Stade Jean Bouin
Referee: Pierre Brousset
Assistant referees: Thomas Charabas, Jean-Claude Labarbe
Television match official: Denis Grenouillet

Pro D2, Round 5

Mont-de-Marsan vs Grenoble at Stade Guy Boniface
Referee: Cédric Clave
Assistant referees: Flavien Hourquet, Norbert Roche

Oyonnax vs Colomiers at Stade Charles Mathon
Referee: Mathieu Noirot
Assistant referees: Jean Lespes, Laurent Perrin

Provence vs Vannes at Stade Maurice David
Referee: Frédéric Bouzac
Assistant referees: Nicolas Datas, Christophe Bultet

Valence Romans vs Carcassonne at Stade Georges-Pompidou
Referee: Jérémy Rozier
Assistant referees: Laurent Millotte, Jérôme Favre

Aurillac vs Montauban at Stade Jean-Alric
Referee: Jonathan Gasnier
Assistant referees: Régis Guatelli, Fabrice Hand

Nevers vs Béziers at Stade Du Pré Fleuri
Referee: Hervé Lasausa Lespy Labaylette
Assistant referees: Bruno Rousselet, Gilles Elias

Rouen Normandie vs Perpignan
Referee: Sébastien Boyer
Assistant referees: Quentin Janicot, Marc Lalaude

Angoulême vs Biarritz at Stade Chanzy
Referee: David Beun
Assistant referees: Adrien Marbot, Bruno Esclavard

Hong Kong

Premiership

Valley vs HKFC at HV-6
Referee: Tim Baker
Assistant referees: Rory Crombie, Graemer Martin
Assessor: Peter Hudson

USRC Tigers vs Kowloon at KP-1
Referee: Patrick Kwok
Assistant referees: Lawrence Wilkinson, Sam Chan
Assessor: Peter White

HKU Sandy Bay vs HK Scottish at SKP
Referee: Mark Jackson
Assistant referees: Jon Markowitz, James Byatt
Assessor: Hugh Watkins

New Zealand

Mitre 10 Cup, Week 8

Taranaki vs Southland at Yarrow Stadium, Taranaki
Referee: Dan Waenga
Assistant referees: Cam Stone, Richard Kelly
Television match official: Max O’Leary

Tasman vs Auckland at Trafalgar Park, Nelson
Referee: James Munro
Assistant referees: Mike Lash, Tom Holohan
Television match official: Cory Eggers

Bay of Plenty vs Hawke’s Bay at Tauranga Domain, Tauranga
Referee: James Doleman
Assistant referees: Sam Fellows, Jamie Bell
Television match official: Shane McDermott

Wellington vs Northland at Westpac Stadium, Wellington
Referee: Glen Jackson
Assistant referees: Vincent Ringrose, Jamie Fairmaid
Television match official: Jared Clarke

Canterbury vs Counties Manukau at Orangetheory Stadium
Referee: Nick Hogan
Assistant referees: Jamie Nutbrown, Dan Moore
Television match official: Sheldon Eden- Whaitiri

Otago vs Waikato (Ranfurly Shield) at Forsyth Barr Stadium, Dunedin
Referee: Richard Kelly
Assistant referees: Jono Bredin, Caleb Neilson
Television match official: Chris Hart

Manawatu vs North Harbour at Central Energy Trust Arena, Palmerston North
Referee: Hugh Reed
Assistant referees: T Griffiths, M McEwen
Television match official: Carl Baker

Heartland Championship, Week 6

Buller vs Wairarapa Bush at Victoria Square, Westport
Referee: Stu Curran
Assistant referees: Aidan Barnett Todd Austin

East Coast vs West Coast at Whakarua Park, Ruatoria
Referee: Richard Gordon
Assistant referees: Matt Richards Melvyn Ashford

Horowhenua Kapiti vs Poverty Bay at Waikanae Park, Waikanae
Referee: Cam Stone
Assistant referees: Ray McMillan Sam Thompson

King Country vs South Canterbury at Owen Delany Park, Taupo
Referee: Damien McPherson
Assistant referees: Chris Cowie Stephen Payne

Mid Canterbury vs Thames Valley at Ashburton Showgrounds , Ashburton
Referee: Nick Webster
Assistant referees: Kevin Oplie Kalifa Faalogo

North Otago vs Wanganui at Whitestone Contracting Stadium, Oamaru
Referee: Tipene Cottrell
Assistant referees: Craig Kingan Dylan Winter

Farah Palmer Cup, Week 5

Tasman vs Hawke’s Bay at Trafalgar Park, Nelson
Referee: Maggie Cogger-Orr
Assistant referees: Aiden Barnett, Stephen Petrie
Television match official: Cory Eggers

Taranaki vs Northland at TET Stadium, Inglewood
Referee: Monique Dalley
Assistant referees: Chris Morrison, Josh Prestidge

Counties Manukau vs Canterbury at Navigation Homes Stadium, Pukekohe
Referee: Rebecca Mahoney
Assistant referees: Lauren Jenner, Brandon Roberts

Wellington vs Waikato at Westpac Stadium, Wellington
Referee: George Haswell
Assistant referees: Daniel Mangin, Ben Van Berkel
Television match official: Jared Clarke

Otago vs North Harbour at Forsyth Barr Stadium, Dunedin
Referee: Brittany Andrew
Assistant referees: Fraser Hannon, Erin Doherty
Television match official: Chris Heart

Manawatu vs Auckland at Central Energy Trust Arena, Palmerston North
Referee: Larissa Collingwood
Assistant referees: Jacob Booth, Matt Booth
Television match official: Carl Baker

Scotland

Premiership

Aberdeen Grammar vs Jed Forest
Referee: Hollie Davidson
Assistant referees: Aonghus Ryan, Andrew Laing

GHA vs Edinburgh Academical
Referee: George Pounder
Assistant referees: Craig Clark, Allan Parry

Glasgow Hawks vs Musselburgh
Referee: Fergus Hollins
Assistant referees: Robbie Willison, Willie Anderson

Hawick vs Selkirk
Referee: Ross Mabon
Assistant referees: Samuel O’Neil, Bob Nevins

Marr vs Currie Chieftains
Referee: Ian Kenny
Assistant referees: David Young, Dave Mckervail

South Africa

Under-19 Championship

Round 1

Free State vs Leopards at Ellis Park, Johannesburg
Referee: Stephan Geldenhuys

Blue Bulls vs Valke at Ellis Park, Johannesburg
Referee: Eduan Nel

Golden Lions vs Pumas at Ellis Park, Johannesburg
Referee: Johre Botha

Western Province vs Boland at Paarl Gim, Cape Town
Referee: Sean Muller

Eastern Province vs Sharks at Paarl Gim, Cape Town
Referee: Cwengile Jadezweni

Round 2
Loser 1 vs Loser 2 at Ellis Park, Johannesburg
Referee: Eduan Nel

Semifinal at Ellis Park, Johannesburg
Referee: Christopher Allison

Semifinal at Ellis Park, Johannesburg
Referee: Mpho Matsaung

Western Province vs Eastern Province at Paarl Gim, Cape Town
Referee: Marius van der Westhuizen

Boland vs Sharks at Paarl Gim, Cape Town
Referee: Dylan November

Round 3
Play-off 1 at Ellis Park, Johannesburg
Referee: Mpho Matsaung

Play-off 2 at Ellis Park, Johannesburg
Referee: Johre Botha

Final at Ellis Park, Johannesburg
Referee: Stephan Geldenhuys

Eastern Province vs Boland at Paarl Gim, Cape Town
Referee: Quinton Immelman

Western Province vs Sharks at Paarl Gim, Cape Town
Referee: Egon Seconds

 

PV: 2595


Referees To 30 September 2019 | Rugby365