• Rugby 365 TV Rugby 365 TV
  • PROFILES PROFILES
  • REGISTER REGISTER
  • Contact Us Contact Us
  • Countries Countries
  • HERBEX PLAYER PROFILE HERBEX PLAYER PROFILE
  • Homepage Homepage
  • Latest News Latest News
  • Laws & Referees Laws & Referees
  • Match Centre Match Centre
  • More Tournaments More Tournaments
  • Newsletter Newsletter
  • OPINION OPINION
  • rugby365 TV rugby365 TV
  • RUGBY365TV RUGBY365TV
  • Schools Schools
  • Search Results Search Results
  • Sports Innovation Summit Sports Innovation Summit
  • Tournaments Tournaments
  • Uncategorised Uncategorised
  • Rugby 365 TV
  • PROFILES
  • REGISTER
Wed 13 Dec 2017 | 02:39

Referees to 17 December 2018

Referees to 17 December 2018
Wed 13 Dec 2017 | 02:39

Referees to 17 December 2018

SHARE

International

North African Tri-Nations

Leading up to the match, there is a camp for the referees, during which the appointment will be made.

The referees in attendance are Heykel Bahroun (Tunisia), Sylvain Mané (Senegal), Youness Marfoq (Morocco), Ignace N’Dri (Cote d'Ivoire)
Coach: Salem Attalah (France)

Morocco vs Tunisia at Stade d'Honneur, Oujda
Referee: tba

Under-19

Asia Rugby

Junior World Trophy Qualifier

Hong Kong vs Sri Lanka at HKFC
Referee: Kubo Shuhei (Japan)
Assistant referees: Nori Hashimoto (Japan), Suguru Kamamuta (Japan)
Assessor: Peter White (Hong Kong)

European Professional Club Rugby

Champions Cup, Round 4

Bath vs Toulon at Recreation Ground
Referee: Nigel Owens (Wales)
Assistant referees: Ian Davies (Wales), Gwyn Morris (Wales)
Television match official: Neil Hennessy (Wales)
Citing commissioner: Douglas Hunter (Scotland)

Benetton vs Scarlets at Stadio Comunale de Monigo
Referee: Romain Poite (France)
Assistant referees: Mark Patton (Ireland), Richard Kerr (Ireland)
Television match official: Brian MacNeice (Ireland)
Timekeeper: Walter Borghetto (Italy)
Assessor: Giovanni Romano (Italy)
Citing commissioner: Paul Hull (England)

Ospreys vs Northampton Saints at Liberty Stadium
Referee: Marius Mitrea (Italy)
Manuel Bottino (Italy), Matteo Liperini (Italy)
Television match official: Stefano Pennè (Italy)
Timekeeper: Huw Lewis (Wales)
Assessor: Robert Davies (Wales)
Citing commissioner: Peter Ferguson (Ireland)

Clermont vs Saracens at Stade Marcel Michelin
Referee: Andrew Brace (Ireland)
Assistant referees: Nigel Correll (Ireland), John Carvill (Ireland)
Television match official: Leo Colgan (Ireland)
Timekeeper: Patrick Beuriot (France)
Citing commissioner: Stefano Marrama (Italy)

Ulster vs Harlequins at Kingspan Stadium, Belfast
Referee: Alexandre Ruiz (France)
Assistant referees: Ludovic Cayre (France), Cédric Clave (France)
Television match official: Éric Briquet-Campin (France)
Assessor: Bertie Smith (Ireland)
Citing Commissioner John Montgomery (Scotland)

Wasps vs La Rochelle at the Ricoh Arena
Referee: George Clancy (Ireland)
Assistant referees: Eddie Hogan-O'Connell (Ireland), Jonathan Peak (Ireland)
Television match official: Simon McDowell (Ireland)
Citing commissioner: Tim Lowry (Ireland)

Leicester Tigers vs Munster at Welford Road, Leicester
Referee: Mathieu Raynal (France)
Assistant referees: Tual Trainini (France), Mathieu Noirot (France)
Television match official: Philippe Bonhoure (France)
Citing commissioner: Jeff Mark (Wales)

Racing vs Castres at Stade Yves-Du-Manoir, Colombes
Referee: Wayne Barnes (England)
Assistant referees: Matthew Carley (England), Paul Dix (England)
Television match official: Rowan Kitt (England)
Citing commissioner: John Byett (England)

Montpellier vs Glasgow Warriors at Altrad Stadium, Montpellier
Referee: JP Doyle (England)
Assistant referees: Craig Maxwell-Keys (England), Simon McConnell (England)
Television match official: Graham Hughes (England)
Citing commissioner: Eugene Ryan (Ireland)

Leinster vs Exeter Chiefs at Aviva Stadium
Referee: Pascal Gaüzère (France)
Assistant referees: Maxime Chalon (France), Jean-Luc Rebollal (France)
Television match official: Éric Gauzins (France)
Citing commissioner: Patrice Frantschi (France)

Challenge Cup, Round 4

Dragons vs Newcastle Falcons at Rodney Parade
Referee: Mike Adamson (Scotland)
Assistant referees: Ben Blain (Scotland), Finlay Brown (Scotland)
Timekeeper: Julian Smith (Wales)
Citing commissioner: Eddie Walsh (Ireland)

London Irish vs Stade Français at Madejski Stadium
Referee: Ben Whitehouse (Wales)
Assistant referees: Dan Jones (Wales), Craig Evans (Wales)
Citing commissioner: Paul Minto (Scotland)

Cardiff Blues vs Sale Sharks at Cardiff Arms Park
Referee: Thomas Charabas (France)
Assistant referees: Sébastien Minery (France), Arnaud Blondel (France)
Television match official: Éric Gonthier (France)
Timekeeper: David Morgan (Wales)
Citing commissioner: John Cole (Ireland)

Pau vs Agen at Stade du Hameau
Referee: Sean Gallagher (Ireland)
Assistant referees: Frank Murphy (Ireland), Chris Harrington (Ireland)
Television match official: Kevin Beggs (Ireland)
Timekeeper: Marc Desclaux (France)
Assessor: Rosanno Faccioli (Italy)
Citing commissioner: John Charles (Wales)

Bordeaux-Bègles vs Enisei at Stade Chaban Delmas
Referee: Joy Neville (Ireland)
Assistant referees: Stuart Gaffikin (Ireland), Shane Kierans (Ireland)
Assessor: Michel Lamoulie (France)
Citing commissioner: Francesco Grillo (Italy)

Edinburgh vs Krasny Yar at Murrayfield, Edinburgh
Referee: David Wilkinson (Ireland)
Assistant referees: Kieran Barry (Ireland), Oisin Quinn (Ireland)
Citing commissioner: Dave Guyan (England)

Oyonnax vs Worcester Warriors at Stade Charles Mathon, Oyonnax
Referee: Vlad Iordachescu (Romania)
Assistant referees: Alexandru Ionescu (Romania), Madalin Girbau (Romania)
Citing commissioner: Gwyn Bowden (Wales)

Gloucester vs Zebre at Kingsholme Stadium, Gloucester
Referee: Pierre Brousset (France)
Assistant referees: Adrien Descottes (France), Éric Soulan (France)
Citing commissioner: Ray Wilton (Wales)

Connacht vs Brive at The Sportsground, Galway
Referee: Ian Tempest (England)
Assistant referees: Sara Cox (England), Jonathan Healy (England)
Citing commissioner: Andy Blyth (England)

Lyon vs Toulouse at Matmut Stadium de Gerland, Lyon
Referee: Luke Pearce (England)
Assistant referees: Tom Foley (England), Jack Makepeace (England)
Television match official: David Grashoff (England)
Citing commissioner: Dennis Jones (Wales)

Continental Shield

Petrarca vs Viadana at Stadio Plebiscito, Padua
Referee: Andrea Piardi (Italy)
Assistant referees: Gianluca Gnecchi (Italy), Simone Boaretto (Italy)
Assessor: Andrew McPherson (Scotland)

Calvisano vs Rovigo at Pata Stadium, Calvisano
Referee: Lloyd Linton (Scotland)
Assessor: Gabriele Villari (Italy)

CDUL vs Heidelberger at Estadio Universitario de Lisboa
Referee: Shota Tevzadze (Georgia)

Batumi vs Timisoara Saracens at Rugby Arena
Referee: Keith Allen (Scotland)

B&I Cup, Round 4

Bedford Blues vs Munster A at Goldington Road, Bedford
Referee: Elgan Williams (Wales)
Assistant referees: Matthew Daubney (England), Simon Park (England)
Assessor: Peter Farrell (England)

Ospreys Select vs Nottingham at The Gnoll, Neath
Referee: Robert O'Sullivan (Ireland)
Assistant referees: Jason Bessant (Wales), Nathan Davies (Wales)
Timekeeper: Terry Thomas (Wales)

Cardiff Blues Select vs Doncaster Knights at The Wern, Merthyr
Referee: Anthony Woodthorpe (England)
Assistant referees: Ben Breakspear (Wales), Steffan Edwards (Wales)
Timekeeper: Huw F Lewis (Wales)

Dragons Select vs Yorkshire Carnegie at CSE Ystrad Mynach
Referee: Jonny Erskine (Ireland)
Assistant referees: Robert Price (Wales), Ben Porte (Wales)
Timekeeper: Lyndon Young (Wales)

Cornish Pirates vs Scarlets Select at The Mennaye
Referee: Adam Leal (England)
Assistant referees: Simon Adams (England), Brian Ravenhill (England)

Connacht Eagles vs Richmond at The Sportsground
Referee: Chris Busby (Ireland)
Assistant referees: Karol Collins (Ireland), Daithi Flood (Ireland)
Assessor: Louis Cunningham (Ireland)

Ulster Ravens vs Hartpury at Ballymena
Referee: Hamish Smales (England)
Assistant referees: Daniel Carson (Ireland), Rob Watson (Ireland)

Leinster Lions vs Bristol at Donnybrook
Referee: Adam Jones (Wales)
Assistant referees: Cillian Hogan, (Ireland) Helen O'Reilly (Ireland)
Assessor: Ciaran O'Brien (Ireland)

London Scottish vs Jersey Reds
Referee: Fergus Kirby (England)
Assistant referees: Robert Warburton (England), Ian Bibey (England)
Assessor: Darren Gamage (England)
Assistant referees' coach: Peter Huckle (England)

Ealing Trailfinders vs Rotherham Titans
Referee: Karl Dickson (England)
Assistant referees: Darryl Chapman (England), William Burton (England)
Assessor: Lloyd Jackson (England)
Assistant referees' coach: Robin Goodliffe (England)

Domestic

England

Women

Loughborough Lightning vs Saracens Women
Referee: Ben Rayner
Assistant referees: Jonathan Petzing, David Smith

Wasps Ladies vs Gloucester-Hartpury Women
Referee: Alexis Manley
Assistant referees: Matthew Todd, tba

Firwood Waterloo Ladies vs Harlequins Ladies
Referee: James O'Brien
Assistant referees: Colin Burrell, Steven Halliday

Bristol Ladies vs Worcester Valkyries
Referee: Harry Walbaum
Assistant referees: David Philpot, Philip Hallsworth

Darlington Mowden Park Sharks vs Richmond
Referee: Jamie Leahy
Assistant referees: Alan Chandrachud, Alan Hughes

France

Pro D2, Round 16

Bayonne vs Perpignan at Stade Jean Dauger
Referee: Nicolas Datas
Assistant referees: Thierry Mallet, Christophe Bats

Nevers vs Colomiers at Stade du Pré Fleuri
Referee: Hervé Lasausa Lespy Labaylette
Assistant referees: Quentin Janicot, Denis Daste

Montauban vs Vannes at Stade Sapiac
Referee: Thomas Chereque
Assistant referees: Stéphane Coulon, Christian Coussan

Massy vs Carcassonne at Stade Jules Ladoumègue
Referee: Régis Guatelli
Assistant referees: Guillaume Robin, Marc Lalaude

Narbonne vs Aurillac at Parc des Sports et de l'Amitié
Referee: Ludovic Carrillo
Assistant referees: Maxime Rouquié, Sylvain Jaymes

Angoulême vs Mont-de-Marsan at Stade Chanzy
Referee: Fabien Hourquet
Assistant referees: Rémi Charleroy, Alexandre Vallon

Béziers vs Grenoble at Stade de la Méditérranée
Referee: Vivien Praderie
Assistant referees: Vincent Blasco Baque, Richard Duhau

Dax vs Biarritz at Stade Maurice Boyau
Referee: Luc Ramos
Assistant referees: Pierre-Baptiste Nuchy, Pascal Vitrac

Hong Kong

Natixis HKFC vs Societe Generale Valley at HKFC
Referee: Tim Baker
Assistant referees: Malcolm Pratt, Edward Fitzgerald
Assessor: Hugh Watkins

Adult: Kowloon RFC vs Herbert Smith Freehills HKCC at HV-6
Referee: Matt Rodden
Assistant referees: Patrick Kwok, Mark Jackson
Assessor: Stan Harman

Bloomberg HK Scottish vs Borrelli Walsh USRC Tigers at SKM
Referee: Lawrence Wilkinson
Assistant referees: Stephen Copeman, Rowan Turner
Assessor: Willy Chan

Ireland

Women

Interprovincials

Munster vs Leinster at Thomond Park
Referee: Brian Deighan

Ulster vs Connacht at Belfast Harlequins
Referee: Marcus Casey

Scotland

Premiership

Ayr vs Currie Chieftains
Referee: Sam Grove-White
Assistant referees: Tom French, Alistair Watt

Boroughmuir vs Stirling County
Referee: Ross Mabon
Assistant referees: John Shaw, Stephen Ward
Assessor: Andy Ireland

Glasgow Hawks vs Melrose
Referee: Graeme Wells
Assistant referees: Gordon Alaskan, Willie Anderson
Assessor: Fergus Neil

Hawick vs Heriot's
Referee: Michael Todd
Assistant referees: David Changleng, Grant Denholm
Coach: Malcolm Currie

Waytsonians vs Marr
Referee: Steven Turnbull
Assistant referees: Mike Goodman, Digby Thomas
Coach: Dave Pearson

Spain

División De Honor, Round 12

FC Barcelona vs Valladolid
Referee: Eki Fanlo (Guipúzcoa)

Cisneros vs Hernani
Referee: Fernando Raposo (Valladolid)

Gernika vs Getxo
Referee: David Castro (Asturias)

Alcobendas vs Ordizia
Referee: Joaquín Santoro (Valencia)

Independiente vs UE Santboiana
Referee: Alfonso Mirat (Madrid)

Salvador vs La Vila
Referee: Iñigo Atorrasagasti (Guipuzcoa)

División De Honor Femenina, Round 6

Crat A Coruña vs Cisneros
Referee: Félix Villegas (Valladolid)

Majadahonda vs Sanse Scrum
Referee: Ignacio Chaves (Madrid)

Getxo vs Inef Barcelona
Referee: Andrés Rodríguez Gutiérrez (Cantabria)

Hortaleza vs Olímpico Pozuelo
Referee: Pancho Benegas (Madrid)

División De Honor B, Round 12

Uribealdea vs Bera Bera
Referee: Adrian Rodriguez Noriega (Asturias)

Aparejad Burgos vs Eibar
Referee: Juan Manuel Gárate (Cantabria)

Vigo vs Crat A Coruña
Referee: Iñaki Marquinez (Cantabria)

Zarautz vs Real Oviedo
Referee: José Bogas (Barcelona)

Campus Ourense vs Durango
Referee: Luis Santos (León)

Salvador B vs Santander
Referee: Alberto Ruíz Garcia (Vizcaya)

Fenix vs Barca Univer Club
Referee: Alberto Requena (Granada)

CAU Valencia vs Valencia
Referee: Óscar Martínez (Castellón)

L’Hospitalet vs Sant Cugat
Referee: Roger Parera (Barcelona)

Les Abelles vs Tatami
Referee: Joshua Bellido (Barcelona)

Inter Cullera vs UE Santboiana B
Referee: Pedro Pérez Gómez (Toledo)

Poble Nou vs Barbarian Calvia
Referee: Jorge Molpeceres (Barcelona)

CDU Granada vs Liceo Francés
Referee: Julio Aguirre (Barcelona)

Cisneros B vs Pozuelo
Referee: Ruben Pardo (Madrid)

Ciencias Sevilla vs UR Almeria
Referee: Miguel Ferdinandez Rodriguez (Madrid)

Arquitectura vs Olímpico
Referee: Luis García-Mon (Madrid)

AD Ing Industriales vs Trocadero Marbella
Referee: Iñaki Vergara (Guipuzcoa)

Cáceres vs Alcobendas B
Referee: Alhambra Nievas (Granada) 

PV: 2
Referees To 17 December 2018 | Rugby365