Sun 8 Jul 2018 | 11:52

2018 Craven Week Teams

2018 Craven Week Teams
Sun 8 Jul 2018 | 11:52
2018 Craven Week Teams
SHARE

Being chosen for the Craven Week is much excitement and pleasure for all who are chosen. It’s an acknowledgement of class.

So 18 teams of 23 players each – 414 players in total plus management – will be heading for Paarl Boys’; High in great hope and determined to do well for their team and for themselves.

The immediate aim for each team is to get into the final match on Saturday. The aim and dream of each player will be to be chosen for the SA Schools side.

There will be talent scouts from South African provinces and also from overseas clubs who will be hoping to entice outstanding/promising players to their set-up. And there will be parents and other relatives to support the players – and groupies in the sidelines pretending to be shy.

There are schoolboys at Craven Week whose fathers were big achievers.

Centre Brendan Venter of the wonderful Paul Roos side is in the Western Province side. He is the son of Dr Brendan Venter, also a centre, a Springbok who is much sought after for his coaching ability. Father Brendan played for SA Schools when he was a Hoërskool Monument.

Hooker André-Hugo Venter – no relation to the Brendans – is the son of Springbok André, the strongest and fittest of men, now laid low by an illness that makes getting about easier in a wheelchair.

Robbie Rodgers, the Paul Roos and Western Province loosehead, is the son of Heinrich Rodgers, Springbok loosehead when South Africa resumed official Tests.

Franco Smith of Grey College will play inside centre for Free State at Craven Week. His father, also Franco Smith, played for Free State at the 1990 Craven Week when he was at Hoërskool Sand du Plessis. He went on to become a Springbok inside centre and now coaches the Cheetahs.

The Blue Bulls, Golden Lions and Western Province each have two teams at the Craven Week. there is a lock from Paarl Boys’ High in the Western Province XV – Emile van Heerden whose father Fritz played lock or flank for South Africa in the 1990s.

Rynhardt Jonker, a Glenwood boy, is a star flyhalf/fullback/centre in Kwa-Zulu Natal Schools. He is the son of Marius Jonker, once an international referee, whose appointments included the 2007 Rugby World Cup, and now regularly a TMO at international matches.

Teams

We shall add to the teams as we get them.

Blue Bulls: Dewaldt Donald (Affies), Janco Uys (Affies), Tapiwanahe Katete (St Alban’s), Christiaan Kamffer (Affies), Reynhardt Roets (Garsfontein), Johandré Buitendag (Garsfontein), Luan Potgieter (Menlopark), Divan Venter (Menlopark), Bernard van der Linde (Menlopark), Regardt Roets (Affies), Nusuko Balloi (Menlopark), Dian Nordier (Affies), Diego Appollis (Garsfontein), Jayden Visagie (Garsfontein), Cmpwill Willemse (Garsfontein), Dewald Pienaar (Menlopark), Brailon Brand (Garsfonten), Sarel Joubert (Affies), Kgalalelo Mothomogato (Pretoria Boys High), Marchelle Mombers (Menlopark), Maarvin Peterson (Eldoraigne), Jurich Claassen (Garsfontein), Shurwen Smith (Menlopark)

Back from 2017: Janco Uys, Diego Appollis, Regardt Roets, Kgalalelo Mothomogato

Garsfontein 7
Menlopark 7
Affies 6
St Alban’s 1
Pretoria Boys High 1
Eldoraigne 1

Boland: 15 Connor Mahoney (Schoonspruit), 14 Dyllan May (Swartberg), 13 Christie Grobbelaar (Drostdy), 12 Shane-Cole Williams (Klein Nederburg), 11 Ethinique Adams (Worcester Gym), 10 Lionel April (Hermanus), 9 Luciano Elias (Drostdy), 8 Thinus van Zyl (Bredasdorp), 7 Heinrich Naudé (Drostdy), 6 CJ van Rensburg (Drostdy), 5 JW Human (Hermanus), 4 Jurie de Kock (Bredasdorp), 3 Duan Bredenkamp (Drostdy), 2 Reevan Strydom (Worcester Gym), 1 Tommie Bezuidenhout (Drostdy) 16 JP Groenewald (Swartland), 17 Storm Hanekom (Charlie Hofmeyr), 18 Albert Bruwer (Robertson), 19 Thomas Linnegar (Hugenote), 20 Keanu Adonis (Hugenote), 21 Aphelele Madaka (Hermanus), 22 Shaun Baxter (Drostdy), 23 Roann Jansen (Drostdy)

Back fromn 2017: Lionel April, Aphelele Madaka

Drostdy 8
Hermanus 3
Bredasdorp 2
Hugenote 2
Worcester Gym 2
Charlie Hofmeyr1
Klein Nederburg 1
Robertson 1
Schoolspriuit 1
Swartberg 1
Swartland 1

Border: Akalinikeli Dlakavu (Selborne), Jacques Goosen (Selborne), Masivuye Mafenyana (Dale), Nolan Kemp (Selborne), Ridge Snelling (Selborne), Troy Mynhardt (Selborne), Uzile Tele (Hudson Park), Raiden Masters (Selborne), Thomas Bursey (Selborne), Avuyile Mabece (Hudson Park), Sakhekile Dingile (Stirling), Mnombo Zwelindaba (Selborne), Mntungwa Mapantsela (Selborne), Jarrod Ramsay (Selborne), Sibabalwe Xamlashe (Selborne), Jarrod Taylor (Selborne), André Nel (Stirling), Kesivan Naidoo (Selborne), Kwezi Dlamini (Stirling), Tomson Akioyame (Hudson Park), Jordan Janse van Rensburg (Selborne), Likhaya Tengimfene (Selborne)

Back from 2017: Kwezi Dlamini, Sibabalwe Xamlashe, Avuyile Mabece

Selborne: 16
Hudson Park 3
Stirling: 3
Dale: 1

Free State: 15 Richard Kriel (Grey), 14 Brandon-Lee Adams (Louis Botha), 13 Wyclef Vlitoor (Grey), 12 Franco Smith (Grey), 11 Ian Small-Smith (Grey), 10 Zander du Plessis (Grey), 9 Ross Braude (Grey), 8 Werner Gouws (Grey), 7 WJ Steenkamp (Grey), 6 Samkele Mzayiya (Louis Botha), 5 Danwich Beukes (Grey), 4 Ofentse Maphuti (Louis Botha), 3 Albert Annandale (Sentraal), 2 André-Hugo Venter (Grey), 1 Jan-Hendrik Wessels (Grey), 16 Francois Boonzaaier (Louis Botha), 17 Lihle Lokwane (Louis Botha), 18 Herman Aggenbag (Grey), 19 Nhlanhla Senoamadi (Louis Botha), 20 De Wet Marais (Grey), 21 Delano Williams (Jim Fouché), 22 Jade Human (Grey), 23 Lehlonolo Lithabe (Louis Botha), 24 George Cronjé (Grey)

Back from 2017: Wyclef Vlitoor, Ross Braude, De Wet Marais, Herman Aggenbach, Ofentse Maphuti

Grey 15
Louis Botha 7
Sentraal 1
Jim Fouc 1hé

Golden Lions: Sibusiso Shuze (Marais Vijoen), Morné Brandon (Monument), Ruben Westrand (Monument), Junior White (Jeppe), Ewan Roode (Jeppe), Tristan Dullisear (Monument), Franco Schutte (Monument), Lindokuhle Ncusane (KES), Zihan Coetzee (Monument), Declan Raubenheimer (Jeppe), Tokolla Molotise (KES), Muzi Manyike (Jeppe), Bookie Tstatsane (Jeppe), Hugo Monteiro (Jeppe), Tino Swanepoel (Florida), Karel Zowitsky (Jeppe), Jason Cloete (KES), Sibusiso Shongwe (Jeppe), Emmanuel Tshituka (Northcliff), Izan Esterhuizen (Monument), Kablelo Mokheti (Jeppe), Henco van Wyk (Monument), Sipho Vayise (Jeppe)

Back from 2017: Morné Brandon, Franco Schutte, Muzi Manyikja, Tino Swanepoel

Jeppe 10
Monument 7
KES 3
Marais Viljoen 1
Florida 1
Northcliff 1

Golden Lions XV: Brendan Pawson (Monument), Max Motuang (Jeppe), Quintusz Geyser (Helpmekaar), Hendré Fourie (Monument), James Macindoe (St David’s), Alec Skudder (Helpmekaar), Paki Louw (Parktown), Zander du Toit (Helpmekaar), Justin Lambert (Noordheuwel), Tiaan Botes (Helpmekaar), Kagiso Nyamande (Monument), Douw Scheepers (Monument), Ngia Selenge (KES), Munashe Chaitezwe (St Stithians), Neil Hoffman (KES), Kayleb O’Donoghue (KES), Kyle Everton (Jeppe), Tsepho Kalyamodimo (Parktown), Simon Dionisio (Parktown), Vincent Nqaba (Jeppe), Christiaan Bezhuidehout (Helpmekaar), Joseph Iye (KES)

Helpmekaar 5
Monument 4
KES 4
Jeppe 3
Parktown 3
St David’s 1
St Stithians 1
Noordheuwel 1

Griffons: Johan Pretorius (Welkom Gim), Edward-lee Wiggins (Afrikaanse Hoërskool – Rooiskool), Franco-Lee Ceaser (Welkom Gim), Tyron Combrinck (Welkom Gim), Hussayn Banzi (Welkom Gim), Richardo Matsabu (Hentie Cilliers),Christiaan Steyn (Welkom Gim), Keketso Morabe (Welkom Gim), Georgen Kiewiet (Welkom Gim), Ruben Liebenberg (Goudveld), Leonard Jacobs (Goudveld), Keith van Aswegen (Welkom Gim), Johannes Scholtz (Bethlehem Voortrekker), Jean-Pierre de Kock (Welkom Gim), Frederick du Plessis (Welkom Gim), Martley Baymen (Welkom Gim), Marius van der Schyff (Bethlehem Voortrekker), Jan-Adriaan Crous (Afrikaanse Hoërskool – Rooiskool), Rian Olivier (Goudveld), Quan Meyer (Welkom Gim), Marchall Andrews (Welkom Gim), Mike van der Nest (Witteberg), Morné Maastriet (Welkom Gim)

Back from 2017: Hussayn Banzi, Christiaan Steyn, Keith van Aswegen, Georgen Kiewiet

Welkom Gimnasium: 14
Goudveld: 3
Bethlehem Voortrekker: 2
Afrikaanse Hoërskool (Rooiskool): 2
Hentie Cilliers: 1
Witteberg: 1

Kwa-Zulu Natal: Jean Roux (Glenwood), Joe Jonas (Glenwood), Jacques Odendaal (Kearsney), Rynhardt Jonker (Glenwood), Dane Fisher (Michaelhouse), Lwandile Menze (DHS), Siyanda Cele (Glenwood), Dylan Pretorius (Glenwood), Jaden Hendrikse (Glenwood), George Luzolo (Glenwood), Celimpilo Gumede (DHS), Sibusiso Sangweni (Kearsney), Runako Brynard (Glenwood), Asande Mnguni (DHS), Andrew James (Hilton), Lunga Ncube (Glenwood), Deon Slabbert (Westville), Thabiso Mdletshe (Glenwood), Mthokozisi Gumede (DHS), Teague Loelly (Westville), Ruan Olivier (Glenwood), Sphekahle Dube (Maritzburg College), Jordan Clarke (Glenwood).

Back from 2017: Rynhardt Jonker, Siyanda Cele, Jaden Hendrickse, Celimpilo Gumede, Dylan Kruger, Thabiso Mdletshe, Jordan Clarke, Lwandile Menze

Glenwood 12
DHS 4
Kearsney 2
Westville 2
Hilton 1
Michaelhouse 1
Maritzburg College 1

Leopards: Kobus Burger (Potchestroom Volkskool), Gustav van Staden (Rustenburg), Vernon Moagi (Bersig), Lwazi Gumedze (HTS Potchestroom ), De Wet Botha (Rustenburg), Ryan Burger (Lichtenburg), JF Kotze (), Anelka Barends (Potchestroom Gim), Estian Heyneke (Rustenburg), Isrome Phatudi (Klerksdorp), Ashley Madube (), Xakile Manelisi (Vaal Reefs), Awie Visser (Potchestroom Volkskool), Keenan Twigg (Potchestroom Gim), Frank-Lee Jackson (Potchestroom Gim), Roebert Kruger (Lichtenburg), Mamello Letsoalo (HTS Potchestroom ), De Wet de Villiers (Lichtenburg), Andre Rossouw (Rustenburg), Kamohelo Majola (Potchestroom Boys’ High), Max Williamson (Lichtenburg), Johannes Fuller (Klerksdorp), Gustav Erlank (Potchestroom Volkskool).

Back from 2017: Gustav van Staden , Lwazi Gumedze, Anelka Barends, Kamohelo Majola, Frankie Jackson

Lictenbiurg: 4
Riustenburg: 4
Potchefstroom Volkskool: 3
Potchefstroom Gim: 3
HTS Potchefstroom: 2
Klerksdorp: 2
Bergsig: 1
Potchefstroom Boys’ High: 1
Vaal Reefs: 1

Limpopo: Markus Kotze, Erik Snyman, Petrus Potgieter, Dewan Deysel, Anthony Buys, Jan-Hendrik Cronjé, Siphiwe Tjale, Philip Apea-Adu, Anthony Brand, Reece Wynne, Lehlogonold Molepo, Lucian Simpson, Christoffel Smit, Ofentse Maubane, Xamlashe Sibabalwe, Jason Mulder, Shuan Mulder, Xongani Ngobeni, Dimpho Mphahlele, Harrie Heslinga, Thapelo Ramoshaba, Baphiwe Fani, Jeandre Moos, Tshimiswa Nemavhola

Back from 2017: Philip Apea-Adu, Ofentse Maubane, Reece Wynne

Pumas: Banele Mthenjane (Nelspruit), Jason Cornelius (Nelspruit), Wian Otto (Nelspruit), Isak Swanepoel (Nelspruit), Euwan Pretorius (Ermelo), Rowane Skosana (Generaal Hertzog), Juandré Odendaal (HTS Middelburg), Brandon Potgieter (Secunda), Riandré van der Merwe (Nelspruit), Coenraad Visser (Hoërskool Middelburg), Tsepo Malumane (Barberton), Ricardo Schonefeldt (HTS Middelburg), Sphe Mthethwa (Piet Retief), Nathi Kubaye (Barberton), Martin Venter (Secunda), Chyle van Zyl (Nelspruit), Nkosinathi Mthetwa (Piet Retief), Estian Schroeder (Nelspruit), Jackson Madiba(Steelcrest), Mfihla Phakathi (Piet Retief), Jacques McGuire (Nelspruit), Teboho Mosia (HTS Middelburg), Unathi Poyo (Hoërskool Middelburg)

Back from 2017: Banele Mthenjane, Wian Otto, Teboho Mosia, Coenraad Visser, Sphe Mthethwa, Tsepo Malumane

Nelspruit: 10
Piet Retief: 3
HTS Middelburg: 3
Barberton: 2
Hoërskool Middelburg: 2
Secunda: 2
Steelcrest: 1

South Western Districts: Clyde Lewis (Oakdale), Johannes Klinck (Oakdale), Henco Beukes (Oakdale), Hannes Gous (Oakdale), Joaquin Taute (Oakdale), Etienne Steyn (Oakdale), JD Strydom (Oakdale), Derick Jooste (Oakdale), Pierre Uys (Oakdale), Pieter Maritz (Oakdale), Keano Hendricks (Oakdale), Magnus Muller (Oakdale), Vernon Paulo (Oakdale), Trevino Gordon (Oakdale), Ridge Gaffney (Outeniqua), Braam van Huysteen (Outeniqua), Bryan Williams (Outeniqua), Abré Minnie (Outeniqua), Pieter Ferreira (Outeniqua), Joshua Hermanus (Punt), Sydney Volkwyn (Punt), GW Lund (Langenhoven Gim), Gwaya Mihlali (Glenwood House, George)

Back from 2017: Johannes Klinck, Clyde Lewis, Joshua Hermanus, Keano Hendricks, Braam van Huysteen and Magnus Muller.

Oakdale 14
Outeniqua 5
Punt 2
Langenhoven Gim 1
Glenwood House 1

Western Province: 15 Cade Wolhuter (Paul Roos), 14 Thoubaan Gabriels (Rondebosch), 13 Dawid Kellerman (Paarl Gim), 12 Brendan Venter (Paul Roos), 11 Stravino Jacobs (Paarl Gim), 10 Juan Mostert (Paul Roos), 9 Dylan Alexander (Paarl Gim), 8 Evan Roos (Paarl Boys’ High), 7 Mihlali Mgolodela (Rondebosch), 6 Justin Muller (Bishops), 5 Adrian Alberts (Paarl Boys’ High, captain), 4 Juan Beukes (Paarl Gim), 3 Hanro Jacobs (Paul Roos), 2 Jason Alexander (Wynberg), 1 Robbie Rodgers (Paul Roos) 16 JJ Kotzé (Paul Roos), 17 Luthando Woji (Wynberg), 18 Roubert Bester (Paarl Boys’ High), 19 Dylan de Leeuw (Stellenberg), 20 Romauld Ntumba (Milnerton), 21 William Rose (Bishops), 22 Tiaan Pretorius (Paul Roos), 23 Darren Hendricks (Boland Landbou)

Back from 2017: Adrian Alberts

Paul Roos 7
Paarl Gim 4
Boys’ High 3
Bishops 2
Rondebosch 2
Wynberg 2
Boland Landbou 1
Milnerton 1
Stellenberg 1.

Western Province XV: Jovan Bekker (Paarl Gim), Seth Christian (Rondebosch), Mathew Cordy (Paul Roos), Juandré de Klerk (Durbanville), Remy Engelbrecht (Paul Roos), David Ige (Rondebosch), Abduragheem Ismail (Milnerton), Nahum Johannes (Stellenberg), Thys Kitshoff (Boland Landbou), Erik Lambrecht (Boland Landbou), Luca Liebenberg (Bishops), Tharquinn Manuel (Stellenberg), Tyron Maritz (Paarl Boys’ High), Dean Nieuwoudt (Paarl Gim), Nivan Pietersen (Stellenberg) captain), Arman Posthumus (Paarl Boys’ High), Marcqiewn Titus (Brackenfell), Monrey Titus (Durbanville), Cullen van der Merwe (Paarl Boys’ High), Emile van Heerden (Paarl Boys’ High), Mikyle Vraagom (Milnerton), Alastair Williams (Paarl Boys’ High), De Wet Wolhuter (Paarl Boys’ High).

Paarl Boys’ High 6
Boland Landbou 2
Durbanville 2
Milnerton 2
Paarl Gim 2
Paul Roos 2
Rondebosch 2
Stellenberg 2
Brackenfell 1
Bishops 1

PV: 9514


2018 Craven Week Teams | Rugby365