Tue 18 Jul 2017 | 05:12

CW: Day 3 Fixtures

CW: Day 3 Fixtures
Tue 18 Jul 2017 | 05:12
CW: Day 3 Fixtures
SHARE

For many it had been punted as the main match on Saturday.

There is an interesting matching of the Free State, who hammered Boland on Day 1, and the Pumas, who played well but lost to Western Province.

We also have the fixtures for Day 4. In the main match on that day, South Werstern Distriucts will play the Sharks.

Results, Day 2

Craven Week 

Namibia vs Valke, 52-36 
Leopards vs Zimbabwe, 72-17
Griquas vs Eastern Province Country Districts, 42-20
South Western Districts vs Eastern Province, 27-22
Sharks vs Blue Bulls, 53-33           

Academy Week

Golden Lions XV vs Old Mutual Zimbabwe, 62-14
Valke Country Districts vs Border Country Districts, 51-12
SA LSEN vs Griffons Country Districts, 57-36
Pumas Country Districts vs Namibia, 16-15
Blue Bulls vs Free State, 26-23
Pumas vs Golden Lions, 23-22

Fixtures, Day 3

Craven Week

09.00: Griffons vs Border Country Districts
10.35: Boland vs Griquas Country Districts
12.05: Border vs Limpopo
13.45: Free State vs Pumas
15.30: Golden Lions vs Western Province

Academy Week

08.30: Limpopo vs Griquas Country Districts
09.55: Griquas vs Sharks Country Districts
11.20: Eastern Province vs South Western Districts 
12.45: Eastern Province Country Districts vs Valke Country Districts
14.10: Western Province vs Sharks
15.35: Boland vs Griffons

Fixtures, Day 4, Thursday, 20 July 2017
 
09.00: Eastern Province Country Districts vs Zimbabwe
10.35: Griquas vs Valke
12.05: Blue Bulls vs Eastern Province
13.45: Namibia vs Leopards
15.30: Sharks vs South Western Districts
Match Officials, Day 3
 
Craven Week
 
Griffons vs Border Country Districts
Referee: Paul Mente
Assistant referees: Divan Uys, Johre Botha
Assessors: Willie Roos
 
Boland vs Griquas Country Districts
Referee: Archie Sehlako
Assistant referees: Aimee Barrett-Theron, Eduan Nel
Assessors: Pierre Oelofse
 
Border vs Limpopo
Referee: Oregopotse Rametsi
Assistant referees: Pieter Maritz, Divan Uys
Assessors: Pierre Oelofse
 
Free State vs Pumas
Referee: Stephan Geldenhuys
Assistant referees: Johre Botha, Aimee Barrett-Theron
Assessors: Jacques Hugo
Golden Lions vs Western Province
Referee: Mpho Matsaung
Assistant referees: Eduan Nel, Pieter Maritz 
Assessors: Jacques Hugo
Academy Week
 
Limpopo vs Griquas Country Districts
Referee: Nico Schmahl
Assistant referees: Christopher Allison, D van Wyk
Assessors: D Oberholzer
 
Griquas vs Sharks Country Districts
Referee: Nathan Swartz 
Assistant referees: Nico Schmahl, Jeftha Jeftha
Assessors: J Alberts
 
Eastern Province vs South Western Districts
Referee: JP Clements
Assistant referees: Nathan Swartz, Naka Bulelani
Assessors: J Venter
 
Eastern Province Country Districts vs Valke Country Districts
Referee: Sine Mrulwa
Assistant referees: JP Clements, Blake Beattie
Assessors: D Oberholzer
 
Western Province vs Sharks  
Referee: Griffin Colby
Assistant referees: Sine Mrulwa, Phumzile Mbewu
Assessors: J Venter
 
Boland vs Griffons
Referee: Christopher Allison
Assistant referees: Griffin Colby, H Coetzee
Assessors: J Alberts

Results, Day 1

The Day 3 fixtures are dependent on the Day 1 performances and results.

Craven Week

Griquas Country Districts vs Griffons, 28-27
Limpopo vs Border Country Districts, 41-3
Free State vs Boland, 81-26
Western Province vs Pumas, 36-10
Golden Lions vs Border, 44-8 

Academy Week

Valke vs Limpopo, 41-12
Eastern Province Country Districts 62-3 Griquas Country Districts, 62-3
Griffons vs Sharks Country Districts, 48-31
Eastern Province vs Griquas, 22-22
Sharks vs South Western Districts, 46-7
Western Province vs Boland, 38-31

PV: 2


Cw: Day 3 Fixtures | Rugby365