Mon 12 Jun 2017 | 11:43

EP ready to reign at the Youth Weeks

EP ready to reign at the Youth Weeks
Mon 12 Jun 2017 | 11:43
EP ready to reign at the Youth Weeks
SHARE

The Under-18 Craven Week tournament commence on Monday, July 17 and runs concurrently with the Academy Week – until Saturday, July 22 at St Stithians College in Johannesburg.

The province will have two teams that will participate in the Craven Week as Eastern Province and Eastern Province Country District.  And two teams that will represent them at the Academy Week.

EP Craven week team open their campaign against the Southern Western District, while the EPCD Craven Week side lock horns with the Griquas on July 18.

Just like 2016, Grey have the most representative in the EP Craven week side. The school boast with nine players.

Hot on their trail are Die Brandwag, who have seven players while Daniel Pienaar, Nico Malan and Framesby have two each with one from Pearson rounding off the 23-man squad.   

In the Craven Week team, there are three players making a return from last year's 2016 team, Le Kleu Stokes, Viaan Wilmarans and Waqar Solaan. Dylan Le Roux who was part of last year's EP Academy side will don the 15 jersey in this year's EP Craven Week Side.

EP U18 Craven Week team: 15 Dylan Le Roux (Daniel Pienaar), 14 Dean Jordan (Die Brandwag), 13 Ayabomga Matroos (Grey), 12 Waqar Solaan (Grey), 11 Juandre Sabat (Die Brandwag), 10 Rodwell Baadjies (Pearson), 9 Sachin Toring (Daniel Pienaar), 8 Elandre Smit (Die Brandwag), 7 Hendri du Toit (Nico Malan), 6 Bevin Prinsloo (Grey), 5 Zane Barnard (Die Brandwag), 4 Laken Grey (Grey), 3 Le Kleu Stokes (Die Brandwag), 2 Ruan Jonker (Grey), 1 Eldon Lotz (Die Brandwag).
Replacements: 16  Viaan Wilmarans (Framesby), 17 John-Douglas Allison (Grey), 18 Janu Fourie (Nico Malan), 19 Dumisa Ncovane (Grey), 20 Desmick Kleinbooi (Framesby), 21 Chad Adams (Die Brandwag) 22 Uan Tait (Grey), 23 Kolwa Konza (Grey).

Head Coach: Christaain van Schalkwyk (Die Brandwag)
Assistant Coach: Steyn van Eeden (Grey)
Manager: Shaun Fleck (Humansdorp SS)

EPCD U18 Cravenweek:  15 N Fluers (HLM), 14 S Ngqiyaza (Graeme College), 13 S Sharwoon (St Andrew's College) , 12 J Allason (St Andrew's College), 11 S Nako (ANHS), 10 M Koster (St Andrew's College), 9 O Evans (St Andrew's College), 8 Z Makani (St Andrew's College) , 7 M Ntwanambi (Graeme Collge), 6 JJ Human (HLM), 5 J Brown (St Andrew's College) , 4 T Nkeraenya (St Andrew's College) ,3 C Dugmore (St Andrew's College) , 2 D Jenkins (St Andrew's College) , 1 C Mngaso (St Andrew's College)
Replacements: 16 J Swart (HLM), 17 M Beyl (HLM), 18 W Wakashe (Graeme Collge), 20 J Voster (HLM), 20 J Galada (King), 21  J Lombard (Gill), 22 V Kapp (HLM), 23 C Jacobs (HLM).

Head Coach: Derik Olivier (HLM)
Assistant Coach: Damian Arends (ANHS)
Manager: Jonathan Plaaitjies (Temp)

EP U18 Academy Team: 15 Jayron Draghoender (Nico Malan), 14 Curtley Deysel (Daniel Pienaar), 13 JP Greyling (Framesby), 12 AK Loyd (Kirkwood), 11 Keegan van Dyk (Pearson), 10 Kevin Slow (Nico Malan), 9 Jusain Louwrens (Otto Du Plessis), 8 Travis de Bruin (Grey), 7 Gregan Glover (Nico Malan), 6 Kevin Kanenunga (Victoria Park), 5 Armand Kemp (Nico Malan), 4 David Bosch (Pearson), 3 K Dube (Muir College), 2 Ryan Windvogel (Linkside), 1 Arno Gerber (Despatch).
Replacements: 16 Shaun Botha (Otto Du Plessis), 17 James Scott (Grey), 18 Tiaan du Toit (Despatch), 19 Storm Noack (DF Malherbe), 20 Antonio Krige (Humansdorp Sec), 21 Runaldo Perdo (Grey), 22 Heinrich van Rooyen (Calvandale), 23 Xabiso Menze (Victoria Park).

Head Coach: Reece Maarman (John Walton)
Assistant Coach: Christo Scriven (Framesby)
Manager: JP Du Preez (DF Malherbe)

EPDC U18 Academy: 15  Luciano Didloff (Mary Waters), 14 S Charles (King), 13 S Nakani (Temp), 12 DW van Vuuren (ANHS), 11 Cole Kirkwood (Mary Waters), 10 A Makongolo (King), 9 C Amos (Graeme Collge), 8 D Naude (ANHS), 7 G De Vos (ANHS), 6 D Kotze (ANHS), 5 L Dangezela (King), 4 C Robert (St Andrew's College) , 3 T Rantho (ANHS), 2 H Gumatana (HLM), 1 J Els (B).
Replacements: 16 D Peters (Volk), 17 K Matutu (AG), 18  D Nel (Volk), 19 J Venter (HLM), 20 L Le Roux (KIng), 21 K Heynes (ANHS), 22 M Robbonson (Graeme Collge), 23 J Marlow (Volk)

Head Coach: Owen Stride (AERO)
Assistant Coach: Andy Royle (St Andrew's College)
Manager: Ken Malgas (AG)

EP U16 Grant Khomo: 15 Delron Dicken (Nico Malan), 14 Shemondre Alex Hannes (Otto du Plessis), 13 Cadan-Wade Finnis (Framesby), 12 Troy Delport (Marlow), 11 Ambese Zenzile (Marlow), 10 Juandre Liebenberg (Framesby), 9 Divan van Wyk (Framesby), 8 Marco Gouws (DP), 7  Tiaan van Tonder (DP), 6 Dominic Shone (KC), 5 Unathi Matsaya (St Andrew's College) , 4 Johannes Erasmus (Marlow), 3 Barne Malesy (St Andrew's College) , 2 Yolisa Dladla (Grey), 1 Basie Malesu (St Andrew's College) .
Replacements: 16 Kyle Plaatjies (Andrew Rabie), 17 Ruan Smith (Framesby), 18 Zukida Sali (Die Brandwag), 19 Timothy Moolman (Grey), 20 Adriaan Lambrecht (Marlow), 21 Bradley Lee (Woodridge), 22 Morne Olivier (Framesby), 23 Liyema Gaba (Daniel Pienaar).

Head Coach: Perdo Somerset (Arcadie High)
Assistant Coaches: Deon Gerber (Marlow) , Werner Kapp (Daniel Pienaar)
Manager: Neville Botha (Kwazekhlele High) 

 

PV: 64


Ep Ready To Reign At The Youth Weeks | Rugby365