Mon 19 Jun 2017 | 12:50

Griffons gear up to soar at Youth weeks

Griffons gear up to soar at Youth weeks
Mon 19 Jun 2017 | 12:50
Griffons gear up to soar at Youth weeks
SHARE

Griffons kick-off their Craven Week campaign against Griquas Country District in the opening match of the showpiece on July 17.

The Academy week will run concurrently with the Craven Week at St Stithians College in Randburg. Griffons will have two teams representing the province; Griffons Academy side and Griffons Country District side.

The Griffons Academy lock horns with the Sharks CD on July 17, while the Griffons CD Academy take on SA LSEN team on July 18.

In the 23-man Craven week team, six make a return from last year's side. They are Truimph Boloyi, Jason Wagman, Jan Meades, Dealine Jafta, DJ Hatting and fullback Andrew Qamani Kota.

While Verlyn van Vollenhoven and Regard Smalberger have been drafted to this year's Craven Week side from the 2017 Academy side.

The Craven week team will be coached by Welkom Gimnasium head coach Roean Bezuidenhout.

Griffons Youth teams:

U18 Craven Week: 15 Andrew Qamani Kota (Welkom Gimnasuim SS), 14 Truimph Boloyi (Goudveld), 13 Verlyn van Vollenhoven (Welkom Gim),  12 Keith raji van Aswegen (Welkom Gim SS), 11 Francois Maree (Welkom Gim), 10 Jason Wagman (Welkom Gim), 9 Owen Kleynhans (Hentie Cilliers), 8 Ulrich Stander (Welkom Gim), 7 Christo Steyn (Welkom Gim SS), 6 Brandon Botha (Welkom Gim), 5 Hussayn Banzi (Welkom Gim SS), 4 DJ Hatting (AHS Kroonstad), 3 Jan Meades (Witterberg SS), 2 Dillon Minnaar (Welkom Gim SS), 1 Francois Klopper (Bethlehem Voortrekker SS).
Replacements: 16 Kenneth Sheppard (Hentie Cilliers), 17 Daniel Jordaan (Witteberg), 18 Carl Senyane (Welkom Him), 19 Regard Smalberger (Bethlehem Voortrekker), 20 Marnich Thessner (Welkom Gim), 21 Goerge Kiewiet (Welkom Gim), 22 Dealine Jafta (Hentie Cilliers), 23 Brendan van der Walt (AHS Kroonstad).

Head coach: Roean Bezuidenhout
Assistant coach: Nico Pretorius

U18 Giffons Academy: 15 Austin Adams (Hentie Cilliers), 14 Lorenzo Cloete (Goudveld), 13 Tresor Wilondja (Witterberg), 12 Marthinus Heyns (AHS Kroonstad), 11 JOhan Viljoen (Welkom Gim), 10 Heintich Boshoff (AHS Kroonstad), 9 Kobus Hattingh (Wilgerivier), 8 Marius Liebenberg (AHS Kroonstad), 7 Jon-David Duthie (Hentie Cilliers), 6 Jubaron Adriaan (Goudveld SS), 5 Johannes van Graan (Witteberg), 4 Wikus Nieuwenhuis (Goudveld), 3 Dian Botha Dian (AHS Kroonstad), 2 Edward-Lee Wiggins (AHS Kroonstad), 1 Jan Adriaan Crous (AHS Kroonstad).
Replacements: 16 Morena Sekoai (HTS Welkom), 17 Deavan Geswindt (Henti Cilliers), 18 Kamohelo Khampepe (HTS Welkom), 19 Lerato Mohlabe (Gim), 20 Jacobus Vermeulen (Hentie Cilliers), 21 Slade Jaden Douse (HTS Welkom), 22 Kyle Ortman (Gim), 23 Craig Colby (Goudveld).

Head coach: Andries Kruger
Assistant coach: Schikkie Geldenhuys

U18 Griffons CD Academy: 15 Stefan Diniso (Henneman), 14 Mgnalna Makhubu (Riebeeckstad), 13 Boitumelo Maleka (Kroonstad), 12 Hendrik Faber (Hoopstad), 11 Nyakallo Masitha (Harrismith), 10 Jacon Burger (Hoopstad), 9 Christiaan Venter (Ficksburg), 8 Mpomelelo Nkile (Bothaville), 7 Malan Grobler (Butlfontein), 6 Nathan Fourie (Riebeeckstad), 5 Leriche Fouche (Bulfontein), 4 Gerhard van der Merwe (Theunissen), 3 Thembelande Mnguni (Harrismith), 2 Nhlanhla Kubheka (Retief), 1 Siyabonga Miya (Harrismith).
Replacements: 16 Calvin Meyer (Bothaville), 17 Stehanus Olivier (Ficksburg), 18 Vincent Geldenhuys (Ficksburg), 19 Thapelo Du Preez (Theunissen), 20 Lebohang Moopela (Riebeeckstad), 21 Siza Mthembu (Harrismith), 22 Cornelius Rodriques (Ladybrand), 23 Willem van der Merwe (Bothabille).

Head coach: Pieter Burger
Assisant coach: Alfred Mvandada

U16 Griffons Grant Khomo: 15 Farnando Galanth (Witteberg), 14 Neo Mohlabai (Retief), 13 Juan-Roscoe Ruiter (Hentie Cilliers), 12  Dylan Smith (Goudveld), 11 Mpho Ntsutle (Witterberg), 10 Frederick du Plessis (Gimnasium), 9 JC Allan (Goudveld), 8 Keketso Morabe (Gimnasium), 7 Thabiso Mofokeng (Voortrekker), 6 Marthinus Steyn (Reitz), 4 Kamshen Moss (Voortrekker), 3 Christiaan Burger (Hoopstad), 2 Amohelang Matima (Riebeeckstad), 1 Ruhan Marx (Hoopstad).
Replacements: 16 Marthinus Nel (Witterberg), 17 Juan-Pierre Knoesen (Goudveld), 18 Teboho Mathibe (Ficksburg), 19 Heinricht Cloete (Goudveld), 20 Masyia Maxwell (Bothaville), 21 Shaquille van Heerden (Gimnasium), 22 Cameron Roux (Voortrekker), 23 Masada Tshabalala (Voortrekker)

Head coach: Frans Crous
Assistant coach: Frank du Preez

PV: 61


Griffons Gear Up To Soar At Youth Weeks | Rugby365