Sun 30 Jun 2019 | 10:48

International Flavour to Youth Week Referees

International Flavour to Youth Week Referees
Sun 30 Jun 2019 | 10:48
International Flavour to Youth Week Referees
SHARE

On Monday, 1 July 2019, the two senior Youth Weeks start at Grey College in Bloemfontein – the Under-18 Craven Week and the Academy Week, and SA Referees have made known the match officials appointed to the first two days of the weeks.

Craven Week, especially, has always been an tournament of opportunity to young players, and the same is true for promising referees.

This year there is a decidedly international flavour to the referees for the Craven Week. Apart from South Africans, there are match officials from Italy, Scotland and Wales.

Each Craven Week match is televised and as a result there is a TMO appointed to each match. Two TMOs have been appointed, one from South Africa and one from Scotland.

Craven Week Appointments

Day 1 – 1 July 2019

Valke vs Leopards
Referee: Christopher Allison (South Africa)
Assistant referees: Griffin Colby, Anelda Coetzee
Television match official: Paul Larter (Scotland)

South Western Districts vs Pumas
Referee: Phumzile Mbewu (South Africa)
Assistant referees: Divan Uys, Dirkie Laas
Television match official: Lourens van der Merwe (South Africa)

Western Province vs Boland
Referee: Gianluca Gnecchi (Italy)
Assistant referees: Rauridh Campbell (Scotland), Anelda Coetzee
Television match official: Paul Larter (Scotland)

Free State vs Sharks
Referee: Paul Mente (South Africa)
Assistant referees: Morné Ferreira, Aaron Parry Wales)
Television match official: Lourens van der Merwe (South Africa)

Day 2 – 2 July 2019

Griquas vs Limpopo
Referee: Rauridh Campbell (Scotland)
Assistant referees: Christopher Allison, Anelda Coetzee
Television match official: Paul Larter (Scotland)

Blue Bulls XV Lions XV
Referee: Aaron Parry (Wales)
Assistant referees: Gianluca Gnecchi (Italy)r, Dirkie Laas
Television match official: Lourens van der Merwe (South Africa)

Griffons vs Eastern Province
Referee: Divan Uys (South Africa)
Assistant referees: Phumzile Mbewu, Anelda Coetzee
Television match official: Paul Larter (Scotland)

Border vs Blue Bulls
Referee: Griffin Colby (South Africa)
Assistant referees: Paul Mente, Dirkie Laas
Television match official: Lourens van der Merwe (South Africa)

Golden Lions vs Western Province XV
Referee: Morné Ferreira (South Africa)
Assistant referees: Christopher Allison, Anelda Coetzee
Television match official: Paul Larter (Scotland)

Academy Week Appointments

There are teams from Kenya, Namibia and Zimbabwe taking part and a referee from Zimbabwe.

Day 1 – 1 July 2019

A Field
Free State vs Sharks
Referee: Eon van Zyl
Assistant referees: Clearance Khumalo, Sean Miller

Western Province vs Blue Bulls
Referee: Darren Colby
Assistant referees: Eon van Zyl, Jonathan Lottering

B Field
Border Country Districts vs Pumas Country Districts
Referee: Hanru van Rooyen
Assistant referees: Stefan Thompson, Shemea Mushiribindi

Sharks Country Districts vs Leopards
Referee: Daniel Canhenga
Assistant referees: Hanru van Rooyen, Reynold Symonse

Eastern Province Country Districts vs Western Province Country Districts
Referee: Graciano Pienaar
Assistant referees: Daniel Canhenga, JP Clements

Zimbabwe vs Boland
Referee: Stefan Thompson
Assistant referees: Graciano Pienaar, Talent Gandiwa (Zimbabwe)

Eastern Province v Limpopo
Referee: Clearance Khumalo
Assistant referees: Darren Colby, Marnus Meiring

Day 2 – 2 July 2019

A Field
South Western Districts vs Border
Referee: Shemea Mushiribindi
Assistant referees: Marnus Meiring, Hanru van Rooyen

B Field
Griquas Country Districts vs Kenya
Referee: Sean Miller
Assistant referees: Talent Gandiwa (Zimbabwe), Darren Colby

Pumas vs SA LSEN
Referee: Reynold Symonse
Assistant referees: Sean Miller, Eon van Zyl

Bulls Country Districts vs Griffons Country Districts
Referee: JP Clements
Assistant referees: Reynold Symonse, Daniel Canhenga

Griffons vs Griquas
Referee: Jonathan Lottering
Assistant referees: JP Clements, Clearance Khumalo

Namibia vs Golden Lions Country Districts
Referee: Talent Gandiwa (Zimbabwe)
Assistant referees: Jonathan Lottering, Stefan Thompson

Valke vs Golden Lions
Referee: Marnus Meiring
Assistant referees: Shemea Mushiribindi, Graciano Pienaar

PV: 1039


International Flavour To Youth Week Referees | Rugby365