Fri 31 May 2019 | 06:10

Western Province Pick Six Youth Squads

Western Province Pick Six Youth Squads
Fri 31 May 2019 | 06:10
Western Province Pick Six Youth Squads
SHARE

June is upon us which means holidays, which mean SARU’s Youth Weeks.

The boys’ Youth Weeks concerned here are the Under-18 Craven Week, the Under-18 Academy Week, the Under-16 Grant Khomo Week and the Under-13 Craven Week.

Western Province will have two teams in each of the Under-18 Weeks.

Of the Western Province team to go to Craven Week, scrumhalf Booby Alexander, prop Robbie Rodgers, lock Dylan de Leeuw and fullback-turned-flyhalf Kade Wolhuter were in the 2018 Craven Week side. Wing Tharquinn Manuel was also at that Craven Week, in the Western Province XV.

Those who have made the step up from 2018 Grant Khomo Week to 2019 Craven Week are Keagan Blanckenberg (Bishops), Ethan James (Paarl Gim), Enoch Ndiao, Ebenezer Tsimanga Corné Weilbach (Paul Roos), Marko de Witt, Sacha Mngomezulu and Lukhanyo Vokozela.

Paarl Boys’ High has most players (7) in the Craven Week side, followed by Bishops and Paarl Gim with four each, Paul Roos (3), Rondebosch (2) and one each from Boland Landbou, Milnerton and Stellenberg.

Dates

Under-18 Craven & Academy Weeks: 1 – 6 July at Grey College in Bloemfontein
Under-16 Grant Khomo Week & Under-13 Craven Week: 24 – 28 June at Hoërskool Rob Ferreira in White River, Mpumalanga.

The squads are named in alphabetical order.

Western Province Under-18 Craven Week squad: Bobby Alexander (Paarl Gimnasium), Jovan Bekker (Paarl Gimnasium), Tyler Bock (Paarl Boys’ High), Dylan de Leeuw (Paul Roos), Marko de Witt (Boland Landbou), Connor Evans (Bishops), Curwin Gertse (Paarl Gimnasium), Quan Horn (Paarl Boys’ High), Liam Kloosman (Bishops), Brian le Roux (Rondebosch), Tharquinn Manuel (Stellenberg), Sacha Mgomezulu (Bishops), Romauld Ntumba (Minerton), Angelo Osch (Paarl Boys’ High), Rhynhardt Rijnsburger (Paarl Boys’ High), Robbie Rodgers (Paul Roos), Jacques Rousseau (Paarl Boys’ High), Pierich Siebert (Paarl Gimnasium), Gideon van Wyk (Paarl Boys’ High), Lukhanyo Vokozela (Rondebosch), Isaiah Wharton (Bishops), Allister Williams (Paarl Boys’ High), Kade Wolhuter (Paul Roos).

Manager: Etienne van Den Brink (Paarl Gimnasium)
Coach: Faizel Adam (Florida High)
Assistant coaches: Therlow Pietersen (Stellenberg), Clinton van Rensburg (Rondebosch)

Western Province Under-18 Craven Week XV squad: Keagan Blanckenberg (Bishops), Jarred Cairns (Paul Roos), Liam Compion (Paarl Gimnasium), Cade Croy (Paul Roos), Stephan du Toit (Paarl Gimnasium), Javier Farmer (Paarl Boys’ High), Abduragheem Ismail (Milnerton), Heath Jacobs (Milnerton), Ethan James (Paarl Gimnasium), Jason Johnson (Rondebosch), Rethabile Louw (Wynberg), Louwtjie Marais (Paarl Gimnasium), Philip Masanga (Wynberg), Kian Meadon (Paarl Boys’ High), Jacques Mostert (Boland Landbou), Enos Ndiao (SACS), Stass Nel (Paarl Boys’ High), Louw Nel (Paarl Gimnasium), Marco van Rhyn (Paarl Gimnasium), Isameel Saffodien (Rondebosch), Tiaan Swanepoel (Paarl Gimnasium), Ebenezer Tshimanga (Wynberg), Corné Weilbach (Paul Roos)

Manager: Zuhdi Abdullaah (SK Walmers)
Coach: Heinrich Martin (Milnerton)
Assistant coaches: Thembani Ncgubelanga (Iqhayiya), Oloff Bergh (Boland Landbou)

Western Province Under-18 Academy Week squad: Eric Basson (Paarl Gimnasium), Delvon Blood (Rondebosch), Juandré Burger (Paarl Gimnasium), Luke Burger (Paul Roos), Conwill Conradie (Stellenberg), Reynhardt Crous (Paarl Gimnasium), Kian Davis (Rondebosch), Delmar Degenaar (Paarl Boys’ High), Siphomeza Dyonase (Wynberg), Connor van Eeden (Rondebosch), Rihaz Fredericks (SACS), Jade Hendrick (Paarl Boys’ High), Duran Koevort (SACS), Luca Liebenberg (Bishops), Jesse Linders (Paul Roos), Sebastian Lombard (Paarl Boys’ High), Kyle Milford (Bellville), Lamla Nunu (Rondebosch), Tarique Pietersen (Boland Landbou), Johan van Rhyn (Paarl Gimnasium), Benjohan Snijman (Paarl Boys’ High), Hendri van Der Westhuizen (Boland Landbou), Juan Wilson (Paarl Gimnasium).

Manager: Lazola Matshobongwana (Milnerton)
Coach: Mzi Nyathi (Camps Bay)
Assistant coaches: Angelo Fritz (Parel Vallei), Maxwell Stoffels (Bellville)

Western Province Under-18 Academy XV squad: Hakeem Adams (Melkbosstrand), Joshua Africa (De Kuilen), Ethan Borcherds (Parel Vallei), Ivan Coetzee (Parel Vallei), Ryan Coetzer (Parel Vallei), Ronaldo Ismail (Durbanville), Brandon Jafta (Brackenfell), Darren Jonkers (Milnerton), Siyamkela Kwesaba (Milnerton), Leonard De Leeuw (Parel Vallei), Breyton Maree (Melkbosstrand), Byron Maree (Melkbosstrand), Silas Marufu (Milnerton), Caleb Matthys (Bergvliet), Keanuh Michaels (Parel Vallei), Daniel Middelton (Fairmont), Corné Oliphant (Durbanville), Imaad Phillips (Milnerton), Rowan Pritchard (Florida High), Shane Rosslind (Parklands), HD Stemmet (Tygerberg), Liam Tattersal (Tygerberg), Marsheleno Valensky (Durbanville).

Manager: Brian Willemse (Scottsville)
Coach: Ebrahim Moerat (Islamia)
Assistant coaches: Maxwell Boikoy (WP Hubs), Tertius Texeira (Kasselsvlei)

Western Province Under-16 Grant Khomo Week squad: Joshua Africa (Paul Roos Gymnasium), Leon Best (Paarl Boys’ High), Charl Cronje (Boland Landbou), Nassar de Kock (Bishops), Suleiman Hartzenberg (Bishops), Jack Haynes (Paarl Gimnasium), Jason Johnson (Paul Roos), Michael Koch (Paarl Gimnasium), Hakeem Kunene (Paarl Boys’ High), Gustav Laubscher (Boland Landbou), Corné Lavagne (Paarl Gimnasium), Coetzee le Roux (Paarl Boys’ High), Sofiso Mpanza (Wynberg), Abulele Ndabami (Paarl Boys’ High), Luca Ribbens (Paarl Boys’ High), Jaden Sam (Stellenberg), Bevan Simons (Paarl Boys’ High), Keagon Smith (Paarl Boys’ High), Tristan van Dyk (Paul Roos), Matthew van Schalkwyk (Paul Roos), Compion Von Ludwig (Paarl Boys’ High), Hanno Wessels (Durbanville), Jaco Wiehan (Boland Landbou)

Manager: Kuyper Albertyn (De Kuilen)
Coach: Reginald Nutt (Elsies River)
Assistant coaches: Craig Childs (Wynberg), Clive Daniels (Bernadino Heights)

Western Province Under-13 Craven Week squad: Jordan Africa (Excelsior), Nkabinde Amuhelang (Lochnerhof), Samuel Badenhorst (Paarl Boys’ High), Barhemulemie Bena-Ntumba (Table View), Jacobus Blackenberg (Durbanville), Adeeb Boriane (Stellenbosch), Luan Bosman (Paarl Boys’ High), Liam Burger (Bastion Primary), Ashwin Cox (Symphony), Tiaan Du Plessis (Eversdal), Zylan Fortuin (Durbanville), Reece Heaton (De Kuilen), Chris Jordaan (Paarl Boys’ High), Evan Kotzé (Eversdal), Caleb Louw (Hendrik Louw), Simthandile Mafuya (Bastion), Riley Norton (Rhenish), Oliver Reid (Panorama), David Simon (Bastion), Micheal Sitade (Table View), Ashwin Swarts (Noord–Eind), Rico van Zyl (Bastion), Ruan de Weerdt (Eikestad)

Manager: Abraham Douries (Northway)
Coach: SW Verster (Gordon Bay)
Assistant coaches: Ruben Abels (Mamre), Siyasanga Mkiva (Sun Valley)

PV: 2109


Western Province Pick Six Youth Squads | Rugby365