Sun 17 Mar 2019 | 09:13

Oakdale: Saturday Results and Monday Fixtures

Oakdale: Saturday Results and Monday Fixtures
Sun 17 Mar 2019 | 09:13
Oakdale: Saturday Results and Monday Fixtures
SHARE

SCHOOL FESTIVAL: It was a lovely day in Riversdale on Saturday when Hoër Landbouskool Oakdale’s rugby tournament kicked off.

There were lots of scores in every match including the 15-all draw when Overberg of Caledon played Landboudal of Jacobsdal.

The fixtures for Monday, 18 March 2019 have been drawn up. In the main match on Day 2, the hosts, Oakdale, will play the touring San Isidro Club, known as SIC, from Buenos Aires.

Day 1 Results

Despatch vs Bredasdorp, 49-10
Diamantveld vs Zwartkop, 66-17
Dinamika vs Upington, 31-19
Duineveld vs Jeugland, 29-19
Ellisras vs Augsburg, 36-7
Hermanus vs Alberton, 43-22
Invitation XV vs Oosterlig, 47-7
Kempton Park vs Brackenfell, 55-5
Langenhoven Gim vs Rockingham (Australia), 33-22
Lichtenburg vs Bellville, 34-5
Montagu vs Vredendal, 14-10
Oakdale vs HTS Middelburg, 33-3
Overberg vs Landboudal, 15-15
Potchefstroom Gim vs Hugenote (Wellington), 29-28

Day 2 Fixtures

Monday, 18 March 2019

De Eike-Veld
08.45: Montagu vs Landboudal
09.55: Ellisras vs Robertson
11.05: Langenhoven Gim vs Despatch
12.15: Hermanus vs Potchefstroom Gim.
14.00: Dinamika vs Lichtenburg
15.10: Kempton Park vs Duineveld
16.20: Invitation XV vs San Isidro B
18.00: Brandwag vs Diamantveld
19.10: Oakdale vs San Isidro A

Populierbos-Veld
08.45: Brackenfell vs Oosterlig
09.55: Overberg vs Grens
11.05: Augsburg vs Rockingham
12.15: Hugenote vs Zwartkop
14.00: Bellville vs Alberton
15.10: Upington vs Jeugland
16.20: HTS Middelburg vs Bethlehem Voortrekker

De Tuine-Veld
09.55: Vredendal vs Bredasdorp

Scorers

Ellisras vs Augsburg, 36-7

For Ellis Ras:
Tries: Hendri Reynecke (2), JP van Staden (12) 3
Christiaan Young (11), WP Vermeulen (20)
Cons: Juan du Plessis (10) 3

For Augsburg:
Tries: Jean van Rensburg (7)
Cons: Aubrey van Rooien (10)

Duineveld vs Jeugland, 29-12

For Duineveld:
Tries: Valdo Pieters (11), Braam Nel (13), Muller du Plessis (8), Pieter Boltman (14), Adriaan Agenbag (3)
Cons: Steph Boshoff (10) 2

For Jeugland:
Tries: Ethan de Kock (1), Chris du Plessis (10)
Cons: Chris du Plessis (10)

Lichtenburg vs Bellville, 34-5

For Lichtenburg:
Tries: Wimpie Venter (13), Aubrey Reynecke (10), Kelsey Hutting (22), Richard Champion (14), Pieter Wagner (23)
Cons: Stiaan Loots (7) 2, Ruben Oosthuizen (15)
Pen: Stiaan Loots (7)

For Bellville:
Try: Ivano Jonkers (11)

Kempton Park vs Brackenfell, 55-5

For Kempton Park:
Tries: Jayden Kruger (16), Shane Grobler (15), Franco Conradie (18), Bradley Groenewald (19), Tiaan Venter (9), Damian Olivier (11) 2, Adriaan Agenbag (21), Brenton Theron (10)
Cons: Brenton Theron (10), Shane Grobler (15) 4

For Brackenfell:
Try: Theo Jacobs (15)

Dinamika vs Upington, 31-19

For Dinamika:
Tries: Matthew van der Merwe (13) 2, Teagan Kriel (8), Ruan Becker (14), Jason Wagner (6)
Cons: Ronaldo van Rooyen (15) 3

For Upington:
Tries: Neo-Collin Pretorius (14), Benno Bezuidenhout (13), Manqoba Manale (11)
Cons: Clemens Terblanche (12) 2

Hermanus vs Alberton, 43-22

For Hermanus:
Tries: George King (18), Boldwin Hansen (10), MJ du Toit (23), Luan Lotter (22), Celino Pietersen (14), Jumile Lucas (15)
Cons: Boldwin Hansen (10) x4, Jumile Lucas (15)
Pen: Boldwin Hansen (10)

For Alberton:
Tries: Ruan Roodt (4), D. Broodryk (15), Shaun Potgieter (8), William Pullen (16)
Cons: D. Broodryk (15)

Diamantveld vs Zwartkop, 66-17

Diamantveld:
Tries: Stefan Swart (8) x2, Niel Swartz (5), Morne Matthewson (10), Hugh Murray (13), Sello Maketlo (6), Danie Botha (11), Charl Burger (14), Anrich Rosenstrauch (17), Cole Arnoldus (12)
Cons: Morne Matthewson (10) x8

Zwartkop:
Tries: Raymond Dodd (6), Keanu Coetzee (11), Romario Dias (8)
Con: Enzu Henning (12)

Oakdale vs HTS Middelburg, 33-3

Oakdale:
Tries: Nico Pietersen (9), Hendrik Victor (7), Ruhan Els (15), Monre de Ridder (10), Vernon Paulo (2)
Con: Alwich van der Linde (13) x4

HTS Middelburg:
Pen: Alec Vermaak (12)

Montagu vs Vredendal, 14-10

For Montagu:
Tries: Alridge Marthinus (12), Carlen Plaatjies (13)
Cons: Jandre Mellet (15) 2

For Vredendal:
Tries: Eben Steenkamp (9), Daniel du Toit (2)

Overberg vs Landboudal, 15-15

For Overberg:
Tries: Ian le Roux (6), Danel Franse (7)
Cons: Cullen Plaaitjies (10)
Pen: Cullen Plaaitjies (10)

For Landboudal:
Tries: Pierre Malan (11), Marko du Plooy (13), Ryno de Lange (7)

Invitation XV vs Oosterlig, 47-7

For Invitation XV:
Tries: Matthew Stephens (9), Bladen Hector (15) 2, Tiaan Niehaus (7), Gustav Smit (5), Keaton Busch (11), Corbin Cronje (10)
Cons: Matthew Stephens (9), Bladen Hector (15) 2, Tiaan Niehaus (7), Corbin Cronje (10), Gustav Smit (5)

For Oosterlig:
Tries: Stephan du Plessis (12)
Cons: Keanu Thomas (15)

Despatch vs Bredasdorp, 49-10

For Despatch:
Tries: Justin Janse van Rensburg (6), Corné Boland (9), Liyema (7), Tiaan de Klerk (12) 3, Ruan du Toit (8)
Cons: Tiaan de Klerk (12)  3, Justin Janse van Rensburg (6), Corné Boland (9), Ruan du Toit (8), Liyema (7)

For Bredasdorp:
Tries: Wade Williamson (12), Matthew Hanni (6)

Potchefstroom Gim vs Hugenote, 29-28

For Potchefstroom Gim:
Tries: Keenan Twigg (13) 2, Wayne Jankowitz (12), Billy Jacobs (10), Daniel Kotze (6)
Cons: Coenraad van Graan (10) 2

For Hugenote:
Tries: Pierre Terblanche (6), Herman Burns (20), Lurson Benjamin (22)
Cons: Freddie Mouers (15) 2
Pen: Freddie Mouers (15) 3

Langenhoven Gim vs Rockingham, 33-24

For Langenhoven Gim:
Tries: Bradford Hendricks (10) 2, Shadon Belelie (13), Johann Muller (14), Ayden Fiellies (21)
Cons: Bradford Hendricks (10) 4

For Rockingham:
Tries: Deago Tapara-Pu (8) 3, Morné Fuls (16)
Con: Waihana Rewita (9)

Robertson vs Grens, 33-24

For Robertson:
Tries: Ashwill Sauls (9), Taylor May (4) 3, Marciano Davids (6)
Cons: Ashwill Sauls (9) 4

For Grens:
Tries: Ethan Coetzer (21), Johan Barnard (12), Brenwille Brecht (14), Hugo Bronkhorst (7)
Cons: Johan Barnard (12) 2

 

PV: 879


Oakdale: Saturday Results And Monday Fixtures | Rugby365