Do Not Sell My Personal Information
RugbyPass Match Centre
Scores
Sorry there are no live games.
See what's coming up.
Bulls BUL Sharks SHA Sat
26 Sep
4:25pm SAST
Lions LIO Stormers STO Sat
26 Sep
6:55pm SAST
Wellington WEL Bay of Plenty BAY Fri
25 Sep
9:00am SAST
Tasman TAS Waikato WAI Sat
26 Sep
4:00am SAST
Southland SOU North Harbour HAR Sat
26 Sep
6:15am SAST
Hawke's Bay HAW Canterbury CAN Sat
26 Sep
9:00am SAST
Auckland AUC Manawatu MAN Sun
27 Sep
3:00am SAST
Taranaki TAR Otago OTA Sun
27 Sep
3:00am SAST
Counties COU Northland NOR Sun
27 Sep
5:15am SAST
Bay of Plenty BAY Auckland AUC Fri
2 Oct
8:00am SAST
Counties COU Manawatu MAN Sat
3 Oct
3:00am SAST
Northland NOR Taranaki TAR Sat
3 Oct
5:15am SAST
Canterbury CAN Wellington WEL Sat
3 Oct
8:00am SAST
Southland SOU Waikato WAI Sun
4 Oct
3:00am SAST
North Harbour HAR Tasman TAS Sun
4 Oct
3:00am SAST
Otago OTA Hawke's Bay HAW Sun
4 Oct
5:15am SAST
Manawatu MAN Canterbury CAN Fri
9 Oct
8:00am SAST
Taranaki TAR Auckland AUC Sat
10 Oct
3:00am SAST
Wellington WEL Otago OTA Sat
10 Oct
5:15am SAST
Waikato WAI Counties COU Sat
10 Oct
8:00am SAST
Tasman TAS Bay of Plenty BAY Sun
11 Oct
3:00am SAST
North Harbour HAR Hawke's Bay HAW Sun
11 Oct
3:00am SAST
Northland NOR Southland SOU Sun
11 Oct
5:15am SAST
Hawke's Bay HAW Northland NOR Fri
16 Oct
8:00am SAST
Manawatu MAN Bay of Plenty BAY Sat
17 Oct
3:00am SAST
Auckland AUC Tasman TAS Sat
17 Oct
5:15am SAST
Southland SOU Taranaki TAR Sat
17 Oct
8:00am SAST
Canterbury CAN Waikato WAI Sun
18 Oct
3:00am SAST
Otago OTA Counties COU Sun
18 Oct
3:00am SAST
Wellington WEL North Harbour HAR Sun
18 Oct
5:15am SAST
Otago OTA Northland NOR Fri
23 Oct
8:00am SAST
Bay of Plenty BAY Canterbury CAN Sat
24 Oct
3:00am SAST
Hawke's Bay HAW Manawatu MAN Sat
24 Oct
5:15am SAST
North Harbour HAR Auckland AUC Sat
24 Oct
8:00am SAST
Tasman TAS Southland SOU Sun
25 Oct
3:00am SAST
Counties COU Wellington WEL Sun
25 Oct
3:00am SAST
Waikato WAI Taranaki TAR Sun
25 Oct
5:15am SAST
Canterbury CAN Otago OTA Fri
30 Oct
8:00am SAST
Wellington WEL Tasman TAS Sat
31 Oct
3:00am SAST
Northland NOR North Harbour HAR Sat
31 Oct
5:15am SAST
Auckland AUC Waikato WAI Sat
31 Oct
8:00am SAST
Bay of Plenty BAY Hawke's Bay HAW Sun
1 Nov
3:00am SAST
Manawatu MAN Southland SOU Sun
1 Nov
3:00am SAST
Taranaki TAR Counties COU Sun
1 Nov
5:15am SAST
Southland SOU Otago OTA Fri
6 Nov
8:00am SAST
Auckland AUC Northland NOR Sat
7 Nov
3:00am SAST
North Harbour HAR Counties COU Sat
7 Nov
5:15am SAST
Tasman TAS Canterbury CAN Sat
7 Nov
8:00am SAST
Waikato WAI Bay of Plenty BAY Sun
8 Nov
3:00am SAST
Hawke's Bay HAW Wellington WEL Sun
8 Nov
3:00am SAST
Manawatu MAN Taranaki TAR Sun
8 Nov
5:15am SAST
Sat 7 Sep 2019 | 12:53

SA Rugby hosts U16 and U17 Elite Player Development camps

SA Rugby hosts U16 and U17 Elite Player Development camps
Sat 7 Sep 2019 | 12:53
SA Rugby hosts U16 and U17 Elite Player Development camps
SHARE

More than 120 of the top Under-16 and Under-17 players in the country will assemble in the Western Cape for two week-long Elite Player Development (Elite Player Development) camps, from Sunday 22 September to Saturday 28 September, in line with SA Rugby’s development pathway to groom them for the future.

ADVERTISEMENT

Sixty players will participate in the Under-16 camp at Paarl Gimnasium, and 64 players will converge on Hugenote High School in Wellington for the Under-17 camp.

Junior Springbok coach Chean Roux, SA Schools coach Mzwakhe Nkosi and his SA Schools A counterpart Phiwe Nomlomothe, will also attend the camps, while selected schools coaches, strength and conditioning coaches and medical staff have also been invited.

The main objectives of the camps are to assess the players’ physical and technical abilities, and to expose the participating coaches to SA Rugby’s Elite Player Development structures with the vision of ensuring collaboration with them.

Rassie Erasmus, Director of Rugby said: “The Elite Player Development camps form a vital cog in our player development and strategic transformation structures, as these young players are the future of the game.

“These camps offer us the opportunity to expose the players to our structures and work with them from a young age, and to guide them in terms of what takes to achieve national honours in future.

“It is the culmination of a lot of hard work behind the scenes as our talent identification process starts at the age of the 15 years old, and we track the players throughout their school careers and until Under-20 level.

ADVERTISEMENT

“It is also beneficial for us to have some of the school coaches and support staff at such initiatives as it also allows us to expose to our structures, which is important as we need to work together to pave the way for the players to advance through the ranks. Over and above that it creates a platform for the identification and development of our SA Schools coaches and management.”

Erasmus added: “Several players who were invited to these camps in the past went on to represent the SA Schools team in the Under-18 International Series, the Junior Springboks in the World Rugby U20 Championship, the Springboks and the Springbok Sevens team, including the likes of Handré Pollard, Damian Willemse and Zain Davids, which is a testament to the success of this programme.”

Under-16 Elite Player Development Squad

Props: Roger Petersen (Monument), Phatu Ganyane (Glenwood), Dian Heunis (Oakdale Landbou), Jason Adam Johnson (Paul Roos Gymnasium), Corné Lavagna (Paarl Gimnasium), Kevin Lock (Menlopark), Thansville Mayman (Garsfontein), Tshiriletso Noko (Litchtenburg).

ADVERTISEMENT

Hookers: Bryce Calvert (Westville), Gustav Laubscher (Boland Landbou), Qhawe Mbatha (Noordheuwel), Michael Pieterse (Heidelberg Volkskool).

Locks: Dante Burger (Paarl Boys’ High), Kwakanya Kamteni (Queen’s), Coetzee le Roux (Paarl Boys’ High), Francois Oosthuizen (Menlopark), Jannes Potgieter (Hilton College), Luca Ribbens (Paarl Boys’ High).

Loose forwards: Riekerd Bornman (Dr Malan), Paul de Villiers (Oakdale Landbou), Jan-Hendrik Gouws (Graaf Reinet), Nicholas Hatton (Hilton College), Phillip Kleynhans (Oakdale Landbou), Gcinokuhle Mdletshe (Glenwood), Bradley Mokwena (Ben Vorster), Olebogeng Nhlapho (Parktown Boys), Abulele Ndabambi (Paarl Boys’ High), Gerrit Ockerse (Glenwood), Cornelius Smit (Grey College), Tristan van Dyk (Paul Roos Gymnasium), Ghudian van Reenen (Worcester Gimnasium).

Scrumhalves: Leighton Horn (Affies), Mogamad Khan (Bishops), Michael Koch (Paarl Gimnasium), Neil le Roux (Oakdale Landbou).

Flyhalves: Regan Izak (Grey College), Layron Wilborrow (Glenwood), Pieter Smith (Grey College), Compion von Ludiwg (Paarl Boys’ High).

Centres: Dendre Aucamp (Voortrekker), Wian Faber (Menlopark), Roger Heath (Glenwood), Ryan Manuel (Glenwood), Quewinn Nortje (Affies), Simeon Oosthuizen (Oakdale Landbou), Waldo van der Berg (Monument), Hanno Wessels (Durbanville).

Outside backs: Joshua Africa (Paul Roos Gymnasium), Percy Basson (Drostdy), Diego Cupido (Helpmekaar), Suleiman Hartzenberg (Bishops), Wihaan Hendricks (Upington), Hakeem Kunene (Paarl Boys’ High), Katlego Letebele (KES), Kelly Mpeku (KES), Dillon Oppelt (Garsfontein), Bevan Simons (Paul Roos Gymnasium), Gershwone Smith (Aliwal), Keagan Smith (Paarl Boys’ High), Nayen Solomons (HTS Drostdy).

Under-17 Elite Player Development Squad

Props: Fernnin Arendse (Swartland), Sebastian Lombard (Paarl Boys’ High), Phillip Masango (Wynberg), Oscar Myataza (Hudson Park), Tielman Niewoudt (Grey College), Lumla Nunu (Rondebosch), Sipho Nzoto (Middleburg), Heiko Pohlman (Monument), Friedrich Weilbach (Paul Roos Gymnasium), Phumelelo Xego (Westville).

Hookers: Keagan Blackenberg (Bishops), Ricardo Fourie (Grey College), Tiaan Lange (Menlopark), Sikholise Nanto (Glenwood), Lukanyo Vokozela (Rondebosch).

Locks: Rynhardt Crous (Paarl Gimnasium), Marco de Witt (Boland Landbou), Connor Evans (Bishops), Henk Gouws (Glenwood), Reinhardt Ludwig (Affies), Cornelius Rahl (Oakdale).

Loose forwards: Eric Basson (Paarl Gimnasium), Testimony Dodo (Westville), Renzo du Plessis (Ben Vorster), Kibongo Guy-Flury (Pretoria Tech), Cameron Hanekom (Paarl Boys’ High), Armand Maritz (Paul Roos Gymnasium), Rynhard Mouton (Monument), Holiday Ndlovuyo (Welkom Gimnasium), Louw Nel (Paarl Gymnasium), Siyambuka Nongiza (Maritzburg College), Carl-Evert Pienaar (Welkom Gimnasium), Willie Potgieter (Affies), Hardus Rothman (Garsfontein), Josh van Vreden (Selborne College), Sisonke Vumazonke (Grey College).

Scrumhalves: Rowan Cloete (Garsfontein), Bradely Davids (Paarl Gimnasium), Juan Olivier (Grey College), Nico Steyn (Glenwood).

Flyhalves: Sihlalo Benge (Queen’s), Kian Davis (Rondebosch), Benedict Human (Welkom Gimnasium), Franco Knoetze (Grey College), Sacha Mngomezulu (Bishops).

Centres: John du Toit (Paarl Gymnasium), Ethan James (Paarl Gimnasium), Josh Jonas (Hudson Park), Mnqobi Mkhize (Westville), Mbasa Nkonki (Westville), Albertus Sadie (Garsfontein), Melbirt van der Spuy (Helpmekaar), Brandon Wilkie (Framesby).

Outside backs: Luke Burger (Paul Roos Gymnasium), Paschal Ekeji (Grey College), Curwin Gertse (Paarl Boys’ High), Herchelle Goodman (Monument), Matthew Jacobs (Paarl Gimnasium), Duran Koevort (SACS), Latica Nela (Hilton College), Tinotenda Signe (Oakdale), Sonwabo Sokoyi (Grey College), Adrian Swartz (Paarl Gimnasium), Keanan Wentzel (Boland Landbou), Siviwe Zondani (Grey High).

Issued by SA Rugby Communications

PV: 626
ADVERTISEMENT
SA Rugby hosts U16 and U17 Elite Player Development camps | Rugby365