Mon 3 Jun 2019 | 10:04

Schools Results - 1 June 2019

Schools Results - 1 June 2019
Mon 3 Jun 2019 | 10:04
Schools Results - 1 June 2019
SHARE

As usual there were surprise results and predictable results again this week.

The surprises included the victories of Stellenberg and Helpmekaar, who beat teams ranked above them on the Schools Top 20.

For Stellenberg it was a case of bouncing back after their heavy defeat at the hands of Boland Landbou while this week it was Boland Landbou’s turn to feel the cold slap of defeat.

There were interesting derbies – the oldest South African schools, SACS vs Wynberg, in Newlands, Glenwood vs DHS, Hilton vs College, the Krugersdorp derby between Monnas and Noordheuwel and the Anglican derby in Johannesburg where St John’s won for the third year in a row.

There were Craven Week preparations in the Free State, Griqualand West and South Western Districts.

Schools Results – 1 June 2019

Eastern Cape

Framesby vs Die Brandwag, 35-24
Hudson Park vs Stirling, 59-10
Queen’s vs Marlow, 34-29
Selborne vs Cambridge, 65-13
St Andrew’s vs Pearson, 87-3
Union High vs Woodridge, 23-18

Free State/Griqualand West

KwaZulu-Natal

Glenwood vs DHS, 59-19
Hilton vs Maritzburg College, 21-17
Northwood vs St Charles, 29-17
St David’s vs Clifton, 20-17
St John’s vs Michaelhouse, 33-16
Westville vs Kearsney, 34-12

Northvaal

Alberton vs Randburg, 25-23
Bastion vs Linden, 39-38
Ben Vorster vs Rustenburg, 35-25
Benoni vs Cornwall Hill, 24-7
Bergsig vs Vryburg, 20-19
Curro Hazeldean vs Erasmus, 31-22
Curro Heuwelkruin vs Louis Trichardt, 46-19
Dainfern vs Beaulieu, 26-19
Die Anker vs Hans Moore, 24-21
Dr EG Jansen vs Transvalia, 50-22
Ermelo vs Rob Ferreira, 43-29
Fochville vs Jan Viljoen, 32-15
Frikkie Meyer vs Merensky, 62-27
Helpmekaar vs Menlopark, 29-21
HeronBridge vs De La Salle, 73-0
HTS Sasolburg vs Sasolburg, 94-31
Hugenote vs Heidelburg Volkskool, 25-22
Jeugland vs Hoërskool Middelburg, 40-38
Klerksdorp vs Wesvalia, 29-19
Ligbron vs Piet Retief, 36-14
Marais Viljoen vs Montana, 38-28
Midstream College vs Pretoria-Noord, 31-20
Monument vs Noordheuwel, 43-27
Oos-Moot vs Florida, 48-33
Oosterlig vs Driehoek, 31-14
Overkruin vs Tuine, 36-15
Piet Potgieter vs Hans Strijdom, 38-17
Pietersburg vs Ben Viljoen, 50-17
Potchefstroom Volkskool vs Wagpos, 43-7
Pretoria Boys High vs St Benedict’s, 33-15
Queen’s vs Leeuwenhof, 38-31
Secunda vs HTS Witbank, 78-15
St David’s vs Clifton, 20-17
St John’s vs Michaelhouse, 33-16
Vereeniging Gimnasium vs Dr Malan, 24-18
Warmbad vs Stanford Lake, 66-3

Western Cape

Bellville vs Milnerton, 55-26
Brackenfell vs WP Hubs, 59-0
Durbanville vs Parel Vallei. 94-5
HTS Bellville vs Hamlets RFC, 31-5
Paarl Boys’ High vs Bishops, 41-23
Paarl Gim vs Boland Landbou, 59-3
Sacs vs Wynberg, 20-6
Stellenberg vs Rondebosch, 26-19

PV: 1997


Schools Results - 1 June 2019 | Rugby365