Sun 12 May 2019 | 04:44

Schools Results - 11 May 2019

Schools Results - 11 May 2019
Sun 12 May 2019 | 04:44
Schools Results - 11 May 2019
SHARE

The most obvious result is that of the match between Grey Bloem and Paarl Boys’ High in Bloemfontein. Grey have yet another great team that can strike from anywhere on the field.

There are some surprises. Look at the wins of Waterkloof, Bishops, Diamantveld and Westville, for example.

Surprises tell you that there are so many strong rugby schools in South Africa that an unbeaten season is a rare achievement of great note.

Thanks for help from Tony Stoops, Hannes Nienaber and, in Die Burger, Sarel Burger.

If there is any error or omission, please, contact paul@sportsmedia365.com.

Eastern Cape

Burgersdorp vs Middelburg Secondary, 33-19
Despatch vs Andrew Rabie, 60-0
Die Brandwag vs Muir, 45-29
Framesby vs Drostdy, 35-29
Grey vs Queen’s, 74-8
Itembelihle vs Solomon Mahlangu, 54-5
Kingswood vs Daniël Pienaar, 61-13
Otto du Plessis vs John Walton, 58-8
Pearson vs Hudson Park, 31-8
Selborne vs Dale, 33-17
St Andrew’s vs Graeme, 48-19
Woodridge vs York, 24-24

Free State/Griqualand West

Bethlehem Voortrekker vs AHS Kroonstad (Rooiskool), 50-25
Diamantveld vs Noord Kaap, 32-14
Duineveld vs Upington 43-5
Grey vs Paarl Boys High, 43-24
Hoopstad vs Hennenman, 25-24
Landboudal vs Fichardtpark, 41-33
Louis Botha vs Fichardtpark, 34-30
Reitz vs Marquard, 71-0
Riebeeckstad vs Bothaville, 38-10
Sentraal vs Jim Fouché, 49-22
Sentraal vs Witteberg, 57-17
St John’s vs St Andrew’s School, 62-12
Welkom Gim vs Hentie Cilliers, 51-15

KwaZulu Natal

Glenwood vs St Charles, 36-12
Hilton vs Pretoria Boys High, 42-27
Kearsney vs Michaelhouse, 23-20
Maritzburg College vs DHS, 34-24
Northwood vs Parktown, 54-0
Westville vs Affies, 35-31

Northvaal

Alberton Hoërskool vs Dinamika, 16-15
Ben Viljoen vs Piet Potgieter, 19-10
Ben Vorster vs Eldoraigne, 30-25
Bryanston vs Fourways, 26-12
Centurion vs Florida, 31-17
Cornwall Hill vs FH Odendaal, 22-0
Cornwall Hill vs Potchefstroom Boys High, 22-21
Curro Heuwelkruin vs Stanford Lake, 79-0
Die Anker vs Vereeniging Gim, 34-15
Die Wilgers vs Curro Hazeldean, 42-10
Dr Malan vs Driehoek, 29-21
Edenvale vs Randpark, 22-19
Ellisras vs Merensky, 26-15
Erasmus vs HTS Tuine, 39-5
Garsfontein vs HTS Middelburg, 44-27
HTS Witbank vs Lydenburg, 31-25
Hans Moore vs Brandwag, 15-9
Hartswater vs Vaalharts, 25-24
Heidelberg Volkskool vs Jeugland, 42-28
Helpmekaar vs Transvalia, 26-7
Hilton vs Pretoria Boys High, 42-27
Hoërskool Middelburg vs Lichtenburg, 28-24
Hugenote vs Oos-Moot, 25-17
Jeppe vs St David’s Marist Inanda, 57-3
KES vs St Stithians, 54-31
Klerksdorp vs Potchefstroom Volkskool, 40-24
Klerksdorp vs Wagpos, 39-26
Leeuwenhof vs Jan Viljoen, 53-21
Ligbron vs Rob Ferreira, 55-17
Marais Viljoen vs Zwartkop, 35-28
Menlopark vs Noordheuwel, 38-21
Midstream vs Wonderboom, 47-18
Montana vs Rustenburg, 35-14
Nelspruit vs Kempton Park, 21-14
Northcliff vs Bryanston, 34-3
Northwood vs Parktown, 54-0
Overkruin vs Pretoria-Noord, 29-20
Penryn vs Bergvlam, 24-12
Pietersburg vs Hans Strijdom, 65-28
Potchefstroom Gim vs Wagpos, 28-21
Randburg vs Linden, 29-22
Randpark vs Krugerdorp, 26-26
Secunda vs Ermelo, 28-24
St Alban’s vs Clifton, 31-15
St Benedict’s vs Sutherland, 40-21
St John’s vs St Andrew’s School, 62-12
Steelcrest vs Kriel, 53-0
Trinityhouse vs CBC Boksburg, 89-5
Tuine vs HTS John Vorster, 13-8
Waterkloof vs Monument, 28-21
Westville vs Affies, 35-31

Western Cape

Ashton Secondary vs Barrydale, 59-0
Bellville vs Worcester Gym, 31-25
Bergrivier vs Klein Nederburg, 12-7
Bishops vs Boland Landbou, 53-19
Bonnievale vs Dirkie Uys, 28-10
Cederberg Academy vs Steynville, 22-13
Charlie Hofmeyr vs Ceres Secondary, 41-5
Curro Durbanville vs Somerset College, 24-21
Curro Heuwelkruin vs Stanford Lake, 79-0
DF Malan vs Langa Development, 54-0
Durbanville vs Tygerberg, 62-14
Edgemead vs Westerford, 24-15
Fairbairn vs Bosmansdam,., 24-10
Fish Hoek vs JG Meiring, 16-16
Framesby vs Drostdy, 35-29
Grey Bloem vs Paarl Boys High, 43-24
Hermanus vs Bredasdorp, 15-14
Hopefield vs Piketberg, 26-7
Hottentots Holland vs HTS Bellville, 34-19
Langenhoven Gym vs Langenhoven High, 42-29
Melkbosstrand vs Montana, 54-5
Montagu vs Swellendam, 46-5
Monumentpark vs Bernadino Heights, 19-11
Oudtshoorn vs Overberg, 19-14
Outeniqua vs Hugenote, 71-7
Paulus Joubert vs Weltevrede, 11-10
Porterville vs Augsburg, 22-17
President vs Excelsior, 22-13
Punt vs PW Botha, 28-21
Robertson vs Labori, 40-26
Rondebosch vs Parel Vallei, 73-11
SACS vs Brackenfell, 33-15
Stellenbosch vs Vredenburg, 19-10
Strand vs Helderberg Development, 29-19
Swartland vs De Kuilen, 29-5
The Settlers vs Tygerberg RFC, 29-23
Weston vs Schoonspruit, 30-21
Woodridge vs York, 24-24

PV: 5414


Schools Results - 11 May 2019 | Rugby365