Sun 17 Mar 2019 | 09:37

Schools Results, 16 March 2019

Schools Results, 16 March 2019
Sun 17 Mar 2019 | 09:37
Schools Results, 16 March 2019
SHARE

For many schools, this is time for the holidays, getting Easter in early. It is a time for much rugby activity.

Bless the enthusiastic schoolmasters of South Africa who spend their free time on rugby tournaments round and about the country.

This enthusiasm has produced some interesting results.

If there are more results, please, send them to paul@sportsmedia365.com.

Schools Results – 16 March 2019

Eastern Cape

Alexander Road vs Vanrhynsdorp, 40-17
Ben Vorster vs Nico Malan, 18-15
Charlie Hofmeyr vs Union High, 28-12
Dale vs Graeme, 14-14
De Kuilen vs Otto Du Plessis, 19-12
Despatch vs Bredasdorp, 49-10
Framesby vs Queen’s College, 40-8
Grey High vs Hudson Park, 57-3
Grey High Unicorns vs Stellenbosch, 18-12
Kingswood vs Pearson, 31-0
Mary Waters vs PJ Olivier, 12-7
Montana vs Victoria Park, 15-10
Muir vs Port Alfred, 19-7
Robertson vs Grens, 33-24
Selborne vs Marlow, 33-19

Free State/Griqualand West

Diamantveld vs Zwartkop, 66-17
Duineveld vs Jeugland, 29-19
Grey College vs Menlopark, 59-28
Hentie Cilliers vs Fichardtpark, 19-14
Labori vs Douglas, 15-5
Grey College vs Menlopark, 59-28
Overberg vs Landboudal, 15-15
President vs Namaqualand, 10-7
Punt vs Riebeeckrand, 31-7
Voortrekker Bethlehem vs Jim Fouché. 58-28

KZN

Clifton vs Amanzimtoti, 64-5
Kearsney vs Michaelhouse, 27-17
Kempton Park vs Brackenfell, 55-5
Michaelhouse vs St Charles, 27-7

Northvaal

Affies vs Stellenberg, 28-21
Ben Vorster vs Nico Malan, 18-15
Boland Landbou vs Waterkloof, 36-31
Diamantveld vs Zwartkop, 66-17
Dinamika vs Upington, 31-19
Duineveld vs Jeugland, 29-19
Ellisras vs Augsburg, 36-7
Hermanus vs Alberton, 43-22
Invitation XV vs Oosterlig, 47-7
Kempton Park vs Brackenfell, 55-5
Langenhoven Gim vs Rockingham (Australia), 33-22
Lichtenburg vs Bellville, 34-5
Montagu vs Vredendal, 14-10
Oakdale vs HTS Middelburg, 33-3
Dinamika vs Upington, 31-19
Duineveld vs Jeugland, 29-19
Ellisras vs Augsburg, 36-7
Hermanus vs Alberton, 43-22
Invitation XV vs Oosterlig, 47-7
Kempton Park vs Brackenfell, 55-5
Langenhoven Gim vs Rockingham (Australia), 33-22
Lichtenburg vs Bellville, 34-5
Montagu vs Vredendal, 14-10
Oakdale vs HTS Middelburg, 33-3
Dr EG Jansen vs Durbanville, 30-18
Drostdy vs Transvalia, 106-3
Duineveld vs Jeugland, 29-19
Ellisras vs Augsburg, 36-7
Garsfontein vs Outeniqua, 28-24
Grey College vs Menlopark, 59-28
Helpmekaar vs Paarl Boys’ High, 20-20
Invitation XV vs Oosterlig, 47-7
Kempton Park vs Brackenfell, 55-5
King David’s vs Queens High, 34-7
Krugersdorp vs Fourways, 25-6
Lichtenburg vs Bellville, 34-5
Ligbron vs Bergsig, 64-15
Middelburg vs Strand, 46-24
Midstream vs St Alban’s, 15-13
Noordheuwel vs Potchefstroom Volkies, 26-20
Oakdale vs HTS Middelburg, 33-3
Paarl Gim vs Monument, 43-29
Parktown vs St Benedict’s, 22-19
Potchefstroom Gim vs Hugenote (Wellington), 29-28
Punt vs Riebeeckrand, 31-7
Secunda vs Florida, 34-24
St David’s Inanda vs Randpark, 34-17
Uplands vs Cornwall Hill, 33-13
Uplands vs St Dunstan’s, 67-8
Vereeniging Gim vs Jan Viljoen, 29-19

Western Cape

Affies vs Stellenberg, 28-21
Alexander Road vs Vanrhynsdorp, 40-17
Ashton Secondary vs Melkbosstrand, 59-15
Boland Landbou vs Waterkloof, 36-31
Cederberg Academy vs Bergvliet, 22-5
Charlie Hofmeyr vs Union High, 28-12
De Kuilen vs Otto Du Plessis, 19-12
Despatch vs Bredasdorp, 49-10
Dr EG Jansen vs Durbanville, 30-18
Drostdy vs Transvalia, 106-3
Ellisras vs Augsburg, 36-7
Garsfontein vs Outeniqua, 28-24
Grey High Unicorns vs Stellenbosch, 18-12
Groenberg vs Swartland, 21-12
Helpmekaar vs Paarl Boys’ High, 20-20
Hermanus vs Alberton, 43-22
HTS Bellville v Lutzville, 14-7
Jan van Riebeeck vs Paulus Joubert, 29-17
Kempton Park vs Brackenfell, 55-5
Klein Nederburg vs Bellville South, 31-12
Labori vs Douglas, 15-5
Langenhoven Gim vs Rockingham (Australia), 33-22
Lichtenburg vs Bellville, 34-5
Middelburg vs Strand, 46-24
Montagu vs Vredendal, 14-10
Montana vs Victoria Park, 15-10
Monumentpark vs Dirkie Uys, 24-8
New Orleans vs Piketberg, 24-12
Oakdale vs HTS Middelburg, 33-3
Overberg vs Landboudal, 15-15
Paarl Gim vs Monument, 43-29
Porterville vs Langenhoven High, 21-19
Potchefstroom Gim vs Hugenote (Wellington), 29-28
President vs Namaqualand, 10-7
Punt vs Riebeeckrand, 31-7
Robertson vs Grens, 33-24
Schoonspruit vs Bridgton, 18-12
St Andrew’s College vs SACS, 27-13
Vredenburg vs Bosmansdam, 60-0
Weston vs JG Meiring, 39-7
Worcester Gym vs DF Malan, 24-20
WP LSEN Invitation XV vs Knysna, 21-5

PV: 1554


Schools Results, 16 March 2019 | Rugby365