Sat 3 Aug 2019 | 11:45

Schools Results - 3 August 2019

Schools Results - 3 August 2019
Sat 3 Aug 2019 | 11:45
Schools Results - 3 August 2019
SHARE

There are many interesting results this week, including an exciting Premier Interschools match in Paarl and an exciting Classic Clash in George.

There were surprises, for example the victories of Grey PE over Selborne, St Andrew’s over Bishops and Menlo over Monnas while Grey Bloem sail on untroubled.

Schools Results – 3 August 2019

Eastern Cape

Aliwal-Noord vs Burgersdorp, 18-17
Andrew Rabie vs Victoria Park, 42-6
Dale vs Hudson Park, 36-17
Daniël Pienaar vs Nico Malan, 33-19
Despatch vs DF Malherbe, 73-3
Framesby vs Outeniqua, 22-14
Grey High vs Selborne, 23-17
Itembelihle vs John Walton, 76-12
Otto du Plessis vs Newton Tech, 51-0
Pearson vs Nico Malan, 23-15
Queen’s vs Cambridge, 67-14
St Andrew’s vs Bishops, 42-22
Woodridge vs Westering, 26-24

Free State/Griqualand West

De Aar vs Kathu, 40-12
Grey College vs Oakdale, 57-26
Hartswater vs Posmasburg, 19-17
Hoopstad vs Hennenman, 22-22
Riebeeckstad vs Hoërskool Kroonstad (Blouskool), 39-18
Sentraal vs Jim Fouché, 23-20
St Andrew’s vs Zastron, 34-29
Welkom Gimnasium vs Goudveld, 22-22

KwaZulu-Natal

Glenwood vs Maritzburg College, 36-25

Northvaal

Garsfontein vs Transvalia, 73-22
Klerksdorp vs Overkruin, 52-22
Marais Viljoen vs Eldoraigne, 18-17
Waterkloof vs HTS Middelburg, 36-31
Ben Vorster vs Zwartkop, 95-24
Ligbron vs Midstream College, 48-7
Menlopark vs Monument, 22-15
Dr EG Jansen vs Noordheuwel, 61-38
Pietersburg vs Secunda, 36-21
Wesvalia vs Ligbron, 40-15
Klerksdorp vs Overkruin, 52-22
Curro Heuwelkruin vs Fochville, 32-17
Warmbad vs Akasia, 34-5
Springs vs Steelcrest, 34-27
Heilbron vs Voortrekkerhoogte, 39-17
Lyttelton Manor vs Maragon, 42-7
Standerton vs Leeuwenhof, 24-14

Western Cape

Augsburg vs Namaqualand, 22-0
Bellville vs Primrose RFC, 43-10
Bonnievale vs Jakes Gerwel THS, 20-7
Brackenfell vs Hugenote, 29-26
Bridgton vs PW Botha, 31-8
De Villiers Graaff vs Montana, 20-7
Durbanville vs Milnerton, 38-13
Fairbairn vs Edgmnead, 41-22
Fairmont vs Tablke View, 66-0
Framesby vs Outeniqua, 22-14
George Watson (Scotland) vs Paulus Joubert, 15-3
Glantaf (Wales) vs Paulus Joubert, 21-1
Grey College vs Oakdale, 57-26
Groenberg vs Gordon, 27-15
Groenberg vs Villiersdorp Secondary, 29-18
HTS Bellville vs Khayelitsha/Nyanga, 42-9
Hottentots Holand vs De Kuilen, 26-15
Labori vs Parow, 30-7
Langenhoven Gym vs Punt, 36-21
Langenhoven High vs Oudtshoorn, 36-22
Lutzville vs Dirkie Uys, 17-16
Melbosstrand vs Bosmansdam, 63-3
Montagu vs Charlie Hofmeyr, 13-7
Overberg vs Emil Weder, 46-0
Paarl Gym vs Paarl Boys’ High, 18-17
Pacaltsdorp vs George, 17-15
Parel Vallei vs Worcester Gym, 14-12
Paul Roos vs Boland Landbou, 28-10
Porterville vs Vredenburg, 18-10
President vs JG Meiring,. 22-20
Robertson vs Hopefield, 24-20
Rondebosch vs SACS, 24-5
Schoonspruit vs Enniskillen (Ireland), 40-38
St Andrew’s vs Bishops, 42-22
Stellenberg vs DF Malan, 80-0
Stellenbosch vs Jan van Riebeeck, 29-0
Strand vs Hermanus was 43-38
Swartland vs Tygerberg, 31-29
Swellendam vs Bredasdorp, 20-18
Vanrhynsdorp vs Vredendal Sec, 17-3
Weston vs Steynville, 29-5
Worcester Gym vs The Crypt School (England), 22-5

PV: 10243


Schools Results - 3 August 2019 | Rugby365