Tue 6 Nov 2018 | 02:35

Referees to 11 November 2018

Referees to 11 November 2018
Tue 6 Nov 2018 | 02:35
Referees to 11 November 2018
SHARE

The Test window is flung open wide and the countries are grabbing the opportunity to go into action.

The match likely to attract most attention is the match at Twickenham when England play the All Blacks and Jérôme Graces is the referee. Then South Africa go to Paris, as young men should, to play resurgent France under the supervision of Nigel Owens.

In all there are 22 matches with international teams in action.

Two of the matches are to qualify for repechage places at the 2019 Rugby World Cup in Japan. The countries involved are Hong Kong, Canada, Kenya and Germany

International

Men

England vs New Zealand at Twickenham Stadium, England
Referee: Jérôme Garcès (France)
Assistant referees: Jaco Peyper (South Africa), Marius Mitrea (Italy)
Television match official: Marius Jonker (South Africa)
Timekeeper: Roy Marfleet (England

France vs South Africa at Stade de France, Paris
Referee: Nigel Owens (Wales)
Assistant referees: Matthew Carley (England), Tom Foley (England)
Television match official: Rowan Kitt (England)

French Barbarians vs Tonga at Stade Chaban-Delmas, Bordeaux, France
Referee: Dan Jones (Wales)
Assistant referees: Mike Adamson (Scotland), Craig Evans (Wales)
Television match official: Brian MacNeice (Ireland)

Brazil vs Maori All Blacks at Estadio Cicero Pompeu de Toledo, Sao Paolo, Brazil
Referee: Federico Anselmi (Argentina)
Assistant referees: Joaquin Montes (Uruguay), Francisco Gonzalez (Uruguay)
Television match official: Santiago Borsani (Argentina)

Italy vs Georgia at Stadio Artemio Franchi, Florence, Italy
Referee: Glen Jackson (New Zealand)
Assistant referees: Frank Murphy (Ireland), Shuhei Kubo (Japan)
Television match official: Graham Hughes (England)

USA vs Samoa at Aoeta Stadium, San Sebastian, Spain
Referee: Alexandre Ruiz (France)
Assistant referees: Pierre Brousset (France), Iñigo Atorrasagasti (Spain)
Television match official: Philippe Bonhoure (France)

Russia vs Namibia at Kuban Stadium, Krasnodar, Russia
Referee: Rasta Rasivhenge (South Africa)
Assistant referees: Craig Maxwell-Keys (England), Sean Gallagher (Ireland)
Television match official: tba

Scotland vs Fiji at Murrayfield, Edinburgh, Scotland
Referee: Andrew Brace (Ireland)
Assistant referees: Luke Pearce (England), Karl Dickson (England)
Television match official: Ben Skeen (New Zealand)

Wales vs Australia at Principality Stadium, Cardiff, Wales
Referee: Ben O’Keeffe (New Zealand)
Assistant referees: Romain Poite (France), Brendon Pickerill (New Zealand)
Television match official: Simon McDowell (Ireland)

Ireland vs Argentina at Aviva Stadium, Dublin, Ireland
Referee: Nic Berry (Australia)
Assistant referees: Angus Gardner (Australia), Ludovic Cayre (France)
Television match official: David Grashoff (England)

Repechage Qualifiers for the 2019 Rugby World Cup

Canada vs Kenya at Stade Delort, Marseille, France
Referee: Wayne Barnes (England)
Assistant referees: JP Doyle (England), Joy Neville (Ireland)
Television match official: Olly Hodges (Ireland)

Assessor: vs Germany at Stade Delort, Marseille, France
Referee: Pascal Gaüzère (France)
Assistant referees: George Clancy (Ireland), Sara Cox (England)
Television match official: Olly Hodges (Ireland)

Rugby Europe

Romania vs Portugal
Referee: Ian Tempest (England)
Assistant referees: Hamish Smales(England), Wayne Falla (England)

Slovakia vs Serbia in Bratislava
Referee: Mike Hawkins (Denmark)

Hungary vs Ukraine in Szászhalombatta
Referee: Dan O’Connell (Germany via New Zealand)

Cyprus vs Israel in Paphos
Referee: Jorge Molpeceres (Spain)

Tour

Cardiff Blues vs Uruguay at Cardiff Arms Park, Cardiff
Referee: Adam Jones [Wales]
Assistant referees: Gwyn Morris [Wales], Richard Brace [Wales]
Television match official: Sean Brickell [Wales]
Assessor: Les Peard [Wales]

Ulster vs Uruguay at Kingspan Stadium, Belfast
Referee: Robert O’Sullivan (Ireland)
Assistant referees: Jonny Erskine, (Ireland) Chris Busby (Ireland)
Assessor: David Wilkinson (Ireland)

Coventry vs Canada
Referee: Aled Liddington [Wales]
Assistant referees: Neil Chivers (England), Darryl Chapman (England)
Assessor: Gary Welsh (England)

Women

England vs USA at Allianz Park, London
Referee: Hollie Davidson (Scotland)
Assistant referees: Melanie Liley, Jonathan Cook
Television match official: Éric Gauzins (France)
Timekeeper: Robert Ockenden

France vs New Zealand at Stade Mayol, Toulon
Referee: Sara Cox (England)
Assistant referees: Local
Television match official: Claire Hodnett (England)

Wales vs South Africa at Cardiff Arms Park, Cardiff
Referee: Nikki O’Donnell (England)
Assistant referees: Local
Television match official: Neil Paterson (Scotland)

Spain vs Assessor: at El Pantano, Villajoyosa, Alicante
Referee: Laura Pettingale (England)
Assistant referees: Local
Television match official: tba

Domestic

England

Premiership

Newcastle Falcons vs Bath
Referee: Anthony Woodthorpe 
Assistant referees: George Selwood, Jamie Leahy
Timekeeper: David Hudson
Assessor: Anthony Spreadbury

Leicester Tigers vs Sale Sharks
Referee: Simon Harding 
Assistant referees: Gareth Holsgrove, Robert Warburton
Timekeeper: Paul Stanley
Assessor: Gary Welsh

Gloucester vs Northampton Saints
Referee: Greg Macdonald 
Assistant referees: Adam Leal, Paul Dix
Television match official: Keith Lewis
Timekeeper: Laurie Bryant
Assessor: Martin Fox

Exeter Chiefs vs Harlequins
Referee: Craig Maxwell-Keys 
Assistant referees: Jordan Way [Australia], Clare Daniels
Timekeeper: Eric Bullion
Assessor: Jerry Wallis

Wasps vs Bristol Bears
Referee: Andrew Jackson 
Assistant referees: Peter Allan, Darryl Chapman
Television match official: Sean Davey
Timekeeper: Malcolm Sinclair
Assessor: Brian Campsall

Saracens vs Worcester Warriors
Referee: Matthew O’Grady
Assistant referees: Jonathan Heal, Simon McConnell
Television match official: Robin Goodliffe
Timekeeper: John Burtenshaw
Assessor: Lloyd Jackson

Championship

London Scottish vs Richmond
Referee: Alexander Thomas 
Assistant referees: Paul Burton, Nigel Carrick
Assessor: Stephen Leyshon

Hartpury College vs London Irish
Referee: Neil Chivers 
Assistant referees: Peter Brunt, Simon Adams
Assessor: Anthony Spreadbury
Coach: Peter Huckle

Yorkshire Carnegie vs Nottingham
Referee: George Selwood 
Assistant referees: Nick Marshall, Michael Patz
Assessor: Andrew Vertigan

Doncaster Knights vs Coventry
Referee: Matt Turvey 
Assistant referees: William Burton, Simon Park
Assessor: Peter Farrell

Ealing Trailfinders vs Jersey Reds
Referee: Michael Hudson 
Assistant referees: Gregory Garner, Philip Watters
Assessor: Stephen Leyshon

Cornish Pirates vs Bedford Blues
Referee: Dean Richards 
Assistant referees: Ian Bibey, Lionel Spooner
Assessor: Stephen Leyshon

Friendlies

Combined Medics vs Army Medical Services
Referee: Benjamin Russell

Exeter Chiefs Academy vs Royal Navy Under-23
Referee: Max Weston
Assistant referees: Zerren Bell, Grant Mossford
Assessor: Steve Harland

British Police vs Rosslyn Park
Referee: Richard Haughton
Assistant referees: Michael Woods, Alex Marsh

France

Pro D2, Round 11

After 10 rounds Brive are top, a point above Mont-de-Marsan and Oyonnax.

Carcassonne vs Brive at Albert-Domec
Referee: Thierry Mallet
Assistant referees: Cédric Clave, Fabien Soucaret

Massy vs Oyonnax at Stade Jules Ladoumègue
Referee: Frédéric Bouzac
Assistant referees: Benoît Rousselet, Johann Lobregat

Nevers vs Montauban at Stade du Pré Fleuri
Referee: Hervé Lasausa Lespy Labaylette
Assistant referees: Mathieu Delpy, Baptiste Abel Coindoz

Mont-de-Marsan vs Vannes at Stade Guy Boniface
Referee: Cédric Marchat
Assistant referees: Mathieu Noirot, Pascal Vitrac

Provence vs Béziers at Stade Maurice David
Referee: Flavien Hourquet
Assistant referees: Thomas Chereque, Christian Coussan

Colomiers vs Aurillac at Stade Michel Bendichou
Referee: Nicolas Datas
Assistant referees: Laurent Millotte, Francis Giacomini

Bayonne vs Bourg-en-Bresse at Stade Jean Dauger
Referee: tba
Assistant referees: Patrick Nuchy, Arnaud Blondel

Angoulême vs Biarritz at Stade Chanzy
Referee: Sébastien Boyer
Assistant referees: Régis Guatelli, Walter Prache

Ireland

All Ireland League, Division 1

Lansdowne vs Terenure College at Lansdowne Road
Referee: Jonny Erskine
Assessor: Donal Courtney

Garryowen vs Young Munster at Dooradoyle
Referee: Stuart Gaffikin

Old Wesley vs Naas at Energia Park
Referee: Mark Patton
Assessor: Donal Courtney

Italy

Top 12, Round 7

Petrarca are top, Padova bottom.

Padova vs Rovigo
Referee: Riccardoli Angelucci (Livorno)
Assistant referees: Gabriel Chirnoaga (Roma), Matteo Franco (Pordenone)

Viadana vs Fiamme Oro Rugby
Referee: Stefano Bolzonella (Cuneo)
Assistant referees: Luca Trentin (Lecco), Stefano Roscini (Milano)

Verona vs Toscana Aeroporti I Medicei
Referee: Andrea Piardi (Brescia)
Assistant referees: Federico Vedovelli (Sondrio), Lorenzo Imbriaco (Bologna)

San Donà vs Emilia
Referee: Matteo Liperini (Livorno)
Assistant referees: Gianluca Gnecchi (Brescia), Simone Boaretto (Rovigo)

Lazio vs Mogliano
Referee: Vincenzo Schipani (Benevento)
Assistant referees: Manuel Bottino (Roma), Leonardo Masini (Roma)

Petrarca vs Calvisano
Referee: Emanuele Tomò Roma)
Assistant referees: Federico Boraso (Rovigo), Elia Rizzo (Ferrara)

Spain

División De Honor, Round 8

Alcobendas is top, La Vila bottom and they meet this weekend.

Alcobendas vs La Vila
Referee: Santiago Merino (Cantabria)

Independiente vs Gernika
Referee: Fernando Raposo (Valladolid)

Salvador vs Hernani
Referee: Joaquín Santoro (Valencia)

UE Santboiana vs FC Barcelona
Referee: Eki Fanlo (Guipúzcoa)

Ordizia vs Valladolid VRAC
Referee: Alhambra Nievas (Málaga)

Getxo vs Cisneros
Referee: Marc Riera (Barcelona)

División De Honor B, Round 8

Zarautz vs Santander
Referee: David Castro (Asturias)

Campus Ourense vs Vigo
Referee: Luis García-Mon (Madrid)

Salvador B vs Aparejad Burgos
Referee: Alberto Ruíz (Vizcaya)

Durango vs Uribealdea
Referee: Iñigo Atorrasagasti (Guipúzcoa)

Real Oviedo vs Bera Bera
Referee: Juan Manuel Gárate (Cantabria)

Crat A Coruña vs Eibar
Referee: Luis Santos (León)

Les Abelles vs El Toro
Referee: Josué García Diez (Barcelona)

Inter Cullera vs L’Hospitalet
Referee: Miguel Ferdinández Rodriguez (Madrid)

Poble Nou vs CAU Valencia
Referee: Belarmino Álvarez (Asturias)

UE Santboiana B vs Fenix
Referee: Oscar Martínez (Castellón)

Tatami vs Barca Univer Club
Referee: Francisco Benegas (Madrid)

Sant Cugat vs Valencia
Referee: Arnaltz Bilbao (Guipúzcoa)

Arquitectura vs Alcobendas Rugby B
Referee: Pedro Pérez Gómez (Toledo)

AD Ing Industriales vs Ciencias Sevilla
Referee: Andoni Susperregi (Guipúzcoa)

Cáceres vs Pozuelo
Referee: Adrián Rodriguez Gutierrez (Cantabria)

Trocadero Marbella vs CDU Granada
Referee: Ignacio Chaves (Madrid)

Olímpico vs Liceo Francés
Referee: Andrés Rodriguez Noriega (Asturias)

UR Almeria vs Cisneros B
Referee: José Bogas (Barcelona)

Selecciones Autonómicas Femenino, Round 2

País Vasco vs Valencia
Referee: Iñaki Muñoz (Madrid)

Andalucia vs Cataluña
Referee: Félix Villegas (Valladolid)

Baleares vs Murcia
Referee: Jorge García Criado (Baleares)

Aragón vs Asturias
Referee: Joshua Bellido (Barcelona)

PV: 501


Referees To 11 November 2018 - Argentina | Rugby365