Referees to 19 August 2018
The Currie Cup starts. The great competition which dates back to 1890 has been kicked about and devalued of late but still is the Holy Grail of provincial rugby in South Africa.
The Rugby Championship was formed in 2012 when Argentina was added to the Tri-Nations which had its beginning in 1996, 106 years after the Currie Cup, but SANZAAR’s competitions have severely damaged the Currie Cup.
International
Rugby Championship
Australia vs New Zealand at ANZ Stadium, Sydney
Referee: Jaco Peyper (South Africa)
Assistant referees: Wayne Barnes (England), Luke Pearce (England)
Television match official: Marius Jonker (South Africa)
South Africa vs Argentina at King’s Park, Durban, South Africa
Referee: Ben O’Keeffe (New Zealand)
Assistant referees: Angus Gardner (Australia), Andrew Brace (Ireland)
Television match official: Simon McDowell (Ireland)
Rugby Africa Gold Cup
Uganda Zimbabwe at Kyadondo Rugby Club, Kampala
Referee: Egon Seconds (South Africa)
Assistant referees: Nicardo Pienaar (Namibia), Victor Oduor (Kenya)
Citing commissioner: James Jumas (Kenya)
Namibia Kenya at Hage Geingob Stadium, Windhoek
Referee: Cwengile Jadezweni (South Africa)
Assistant referees: Saudah Adiru (Uganda), Precious Pazani (Zimbabwe)
Citing commissioner: Mudiwa Mundawarara (Zimbabwe)
Tunisia vs Morocco at Stade Mustapha Ben Jannet, Monastir
Referee: Cédric Marchat (France)
Assistant referees: Ignace Ndri Kan (Cote d’Ivoire), Sylvain Mane (Senegal)
Citing commissioner: Charles Yapo (Rwanda)
Central American C Championship
El Salvador vs Honduras at Estadio Olímpico José Simón Azcona, Tegucigalpa
Referee: tba
Women
Australia vs New Zealand at ANZ Stadium, Sydney
Referee: Tim Baker (Hong Kong)
Assistant referees: Ian Tempest (England), Amber Hibbard (Australia)
Television match official: Ian Smith (Australia)
Under-18, Round 2
Wales vs England
Referee: Andrea Piardi (Italy)
Assistant referees; Jaco Smith (South Africa), Bulela Qwane (South Africa)
Television match official: Shaun Veldsman (South Africa)
SA Schools vs France
Referee: Keith Allen (Scotland)
Assistant referees; Jaco Smith (South Africa), Bulela Qwane (South Africa)
Television match official: Shaun Veldsman (South Africa)
Round 3
France vs Wales at SACS
Referee: Paul Mente (South Africa)
assistant referees: Allen Keith (Scotland), Local
Television match official: Joey Klaaste-Salmans (South Africa)
SA Schools vs England SACS, Cape Town
Referee: Andrea Piardi (Italy)
Assistant referees: Allen Keith (Scotland, Paul Mente (South Africa)
Television match official: Joey Klaaste-Salmans (South Africa)
Friendlies
Sharks vs Bordeaux-Begles at Moses Mabida Stadium, Durban
Referee: Andrew Brace (Ireland)
Television match offical: Simon McDowell
Clermont vs Canada in Issoire
Referee: Alexandre Ruiz (France)
Castres vs Sale in Ste Affrique
Referee: Romain Poite (France)
Grenoble vs Zebre in Grenoble
Referee: Cyrille Lafon (France)
Munster vs London Irish at Irish Independent Park
Referee: Frank Murphy (Ireland)
Assistant referees: Kieran Barry (Ireland), Richard Horgan (Ireland)
Leinster vs Newcastle Falcons at Energia Park
Referee: George Clancy (Ireland)
Assistant referees: John Carvill, Dermot Blake
Leinster 2nd XV vs Coventry RFC 1st XV at Energia Park
Referee: Robert O’Sullivan (Ireland)
Assistant referees: Dermot Blake (Ireland), Tim Townend (Ireland)
Connacht vs Wasps at Dubarry Park
Referee: Jonny Erskine (Ireland)
Assistant referees: Leo Colgan (Ireland), Helen O’Reilly (Ireland)
Ulster vs Gloucester at Kingspan Stadium, Belfast
Referee: Sean Gallagher (Ireland)
Assistant referees: Mark Patton, Chris Busby (Ireland)
Munster Under-19 vs Leicester Tigers RFC 1st XV at University of Limerick
Referee: Peter Martin (Ireland)
Domestic
France
Friendlies
Perpignan vs Racing in Perpignan
Referee: Vincent Blasco
La Rochelle vs Agen in La Rochelle
Referee: Laurent Cardona
Toulouse vs Pau in Gaillac
Referee: Julien Castaignède
New Zealand
NPC, Round 1
North Harbour vs Northland
Tasman vs Canterbury
Manawatu vs Waikato
Auckland vs Counties
Bay of Plenty vs Taranaki
Wellington vs Otago
Southland vs Hawke’s Bay
Friendlies
Hawkes Bay vs Manawatu at Tremain Field, Napier
Referee: local
Manawatu Development vs Wairarapa Bush at Dannevirke Rugby Park
Referee: Tipene Cottrell
South Canterbury vs Otago B in Waimate
Referee: Jono Bredin
Wanganui vs Hawkes Bay Saracens XV in Marton
Referee: Bex Mahoney
South Africa
Currie Cup Premier
Free State Cheetahs vs Blue Bulls at Free State Stadium, Bloemfontein
Referee: Dan Jones (Wales)
Assistant referees: Ben Crouse, Jaco Kotze
Television match official: Lourens van der Merwe
Pumas vs Griquas at Mbombela Stadium, Nelspruit
Referee: Rasta Rasivhenge
Assistant referees: Ricus van der Hoven, Des van Wyk
Television match official: Shaun Veldsman
Women’s Inter-Provincials
Free State vs Blue Bulls at Free State Stadium, Bloemfontein
Referee: Murray Ashleigh
South Western Districts vs Griffons at Outeniqua Park, George
Referee: Siyanda Ketse
Kwa-Zulu Natal vs Eastern Province at Jaguars Rugby Club, Sydenham
Referee: Lusanda Mtiya
Border vs Western Province at Buffalo City Municipal Stadium, East London
Referee: Maria Mabote
Boland vs Griquas at Caledon Sports Grounds, Caledon
Referee: Bulela Qwane
Golden Lions vs Leopards at Milo Park, UJ Stadium, Johannesburg
Referee: Mothusi Shuping
Limpopo vs Pumas at Noordelikes RFC, Polokwane
Referee: Zander Kubannek
Under-20 Championship
Griquas vs Valke at Tafel Lager Park, Kimberley
Referee: Griffin Colby
South Western Districts Eagles at Griffons at Outeniqua Park, George
Referee: Bulelani Naka
Under-19 Championship
Leopards vs Western Province at Fanie du Toit Sportfields, Potchefstroom
Referee: Stephan Geldenhuys
Eastern Province Elephants vs Free State at DF Malherbe High School, Walmer
Referee: Phumzile Mbewu
Sharks vs Golden Lions at Moses Mabida Stadium, Durban
Referee: Divan Uys
Varsity Shield Promotion/ Relegation
Rhodes vs UKZN at Rhodes Great Field, Grahamstown
Referee: Phumzile Mbewu
Assistant referees: Rodney Boneparte, Basil de Doncker